Andropauza Hormony a andropauza Męska Strefa

Hormonalna terapia zastępcza dla mężczyzn

hormonalna terapia zastepcza

Aby złagodzić objawy męskiego klimakterium, najczęściej stosuje się HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na zastosowaniu preparatów farmakologicznych w celu podwyższenia poziomu testosteronu.

Hormonalna Terapia Zastępcza

Zanim jednak podejmie się terapię HTZ, należy wykonać serię badań podstawowych (morfologia, OB, analiza moczu) i zmierzyć poziom testosteronu we krwi. Konieczne jest również zbadanie per rectum (przez odbyt) gruczołu krokowego oraz pomiar stężenia PSA (prostaty). Czasami zaleca się również biopsję, w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych. Wszystkie te badania są niezbędne, ponieważ zastosowanie terapii hormonalnej może wywołać raka prostaty. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań i podejmie się HTZ, należy co pół roku zgłaszać się na badania kontrolne do urologa, endokrynologa i androloga.

Terapia przeciwdziałająca objawom andropauzy, poza zastosowaniem środków farmakologicznych, powinna uwzględniać również dodatkowe zajęcia ruchowe połączone z odpowiednią dietą.

Wraz z wiekiem, spada zdolność organizmu do pełnego wykorzystania składników odżywczych dostarczanych wraz z posiłkiem. Dodatkowo, w okresie klimakterium, mężczyźni są bardziej narażeni na wzrost masy ciała. Zaleca się zatem odejście od obfitych, tłustych posiłków, na rzecz spożywania 4-5 małych posiłków w odstępach około 3-4 godzin. Warto również ustalić stałe pory jedzenia.

W okresie andropauzy bardzo ważna jest zawartość tłuszczu w diecie. Jego nadmiar może spowodować nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej. Zaleca się zatem ograniczenie jego spożycia (dzienna dawka powinna wynosić około 30% ogółu energii). Warto zatem ograniczyć spożycie takich produktów jak masło, smalec, oleje roślinne i margaryny. Należy również zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w mięsie, rybach, mleku czy przetworach mlecznych.

Anna Ś

Aby złagodzić objawy męskiego klimakterium, najczęściej stosuje się HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Polega ona na zastosowaniu preparatów farmakologicznych w celu podwyższenia poziomu testosteronu.

 

Mężczyźni w okresie andropauzy powinni skupić się nie tylko na spożywaniu odpowiedniej ilości tłuszczów, ale również na ich skład jakościowy. Kwasy nasycone, spożywane w nadmiernej ilości, powodują zwiększenie krzepliwości krwi przez co podwyższają ryzyko miażdżycy i niedokrwiennej choroby serca. Znajdują się one w tłustym mięsie, podrobach, maśle i tłustych produktach mlecznych. Aby zatem zmniejszyć ryzyko zachorowania należy ograniczyć ich spożycie.

Warto również zamienić oleje i inne produkty do smażenia, na oliwę z oliwek. Stanowi ona źródło kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, które obniżają poziom szkodliwego cholesterolu. Jego nadmiar może zwiększać zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych i zwiększać ryzyko chorób serca. Znajduje się on w jajach, maśle i tłustych produktach mlecznych, dlatego w okresie andropauzy najlepiej ograniczyć ilość spożywania tych produktów.

Aby złagodzić objawy andropauzy warto zatem zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną organizmu.

Anna Ś

Komentarze (4)

drobina

11 lat temu

Przyznaję, że też nie słyszałam o HTZ dla mężczyzn. Co do diety, to w pełni się zgadzam z autorką artykułu.

pati25

11 lat temu

Wiemy,że dieta spełnia ważną rolę i przynosi zmniejszenie objawów andropauzy.Powinnyśmy swoim partnerom,mężom serwować odpowiednie potrawy,odpowiednią dietę

dulcynea

11 lat temu

Dieta jest ogromnie ważna ,na każdym etapie życia . Ale w przypadku klimakterium chyba szczególnie .
Wyregulowane ,stałe pory posiłków mamy już od dłuższego czasu. Unikam również nadużywania tłuszczów,choć mąż lubi . A o męskiej htz słyszę pierwszy raz.

mejgosia

11 lat temu

Z dietą dla Zbysia nie mam kłopotów, je wszystko co mu podstawię, a już od dłuższego czasu jemy ,,dietetycznie” ze względu na moje dolegliwości, no to mam spokój!

Zostaw komentarz