kobieta w okresie przekwitania

Menopauza drobnymi krokami pojawia się w życiu kobiet w wieku zwykle 45–50 lat. Budzi w nas niepokój, daje także szereg nieprzyjemnych objawów. Nie potrzeba jednak radykalnych terapii, aby poczuć się lepiej. Istnieją naturalne środki, przyjazne dla organizmu, które pozwolą przejść przez ten okres spokojnie.

Cały okres klimakterium może trwać nawet 10 lat. Obejmuje on zarówno czas na niedługo przed ostatnią miesiączką, jak i okres po niej. W tym czasie możesz odczuwać szereg objawów klimakterycznych, które pojawiają się z różnym natężeniem. Tutaj z pomocą przyjść może homeopatia. Menopauza to w końcu naturalny proces, przez który przejdzie każda kobieta. Lepiej łagodzić jej objawy delikatnie i naturalnie. O zdrowiu decydują w końcu wszelkie podejmowane kroki terapeutyczne. Najlepiej wybierać takie, które nie odbiją się na kondycji organizmu.

Objawy menopauzy

Do pierwszych symptomów informujących, że niedługo nadejdzie ta ostatnia miesiączka, należą spowolnienie przemiany materii, zmiana reakcji na temperaturę otoczenia łącznie z tzw. uderzeniami gorąca, czasem przyrost masy ciała, suchość skóry i błon śluzowych, zaparcia, bezsenność, bóle głowy, brak energii, obniżenie libido oraz bezpośrednie efekty zaburzenia gospodarki hormonalnej: zmiany nastroju, drażliwość, nerwowość. Miesiączki stają się coraz mniej regularne, bywają bardziej obfite niż przed laty, poprzedzone silnymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Homeopatia – menopauza pod kontrolą

Sposoby na poradzenie sobie z przykrymi objawami menopauzy – przynajmniej niektórymi – przynosi nam homeopatia. Menopauza może być okresem, który przejdziesz w sposób łagodny i spokojny. Podejdź do niej naturalnie. O zdrowiu decyduje dobór odpowiednich składników roślinnych, które wpłyną pozytywnie na twój organizm i złagodzą dokuczające ci symptomy przekwitania.

Hormony decydują w dużej mierze o twoim zdrowiu fizycznym oraz samopoczuciu. Warto sięgnąć po naturalne preparaty, które pozwolą ci zachować równowagę hormonalną. Przodują tutaj leki produkowane na bazie soi. Roślina ta zawiera liczne fitoestrogeny, które swym działaniem bardzo przypominają kobiece hormony płciowe. Możesz więc w ten sposób łagodzić skutki niedoboru estrogenów. Preparaty z soi pomagają złagodzić uderzenia gorąca, pocenie się, zapobiegają także osteoporozie, gdyż zatrzymują proces utraty masy kostnej (co również jest wynikiem zmian hormonalnych), poprawiają metabolizm witaminy D i zapobiegają chorobom układu krążenia. Leki te zwalczają ponadto wolne rodniki, polepszają samopoczucie, mają działanie przeciwnowotworowe oraz wzmacniające odporność.

leki homeopatyczne białe kwiaty

Jakie jeszcze preparaty powinny znaleźć się w twojej apteczce? Niepokalanek zmniejsza nasilenie nieprzyjemnych symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Pluskwica groniasta z kolei łagodzi uderzenia gorąca, przeciwdziała bezsenności, działa kojąco na nerwy. Podobnie jak soja, zawiera fitoestrogeny. Koniecznie włącz do swojej diety także olej lniany oraz wyciąg z granatu.

Co ważne, leki homeopatyczne mogą być stosowane łącznie, a także nie wchodzą w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami. Działają wielotorowo – łagodzą zarówno fizyczne, jak i psychologiczne objawy menopauzy.

Na jakie konkretnie leki warto zwrócić uwagę? Lachesis mutus łagodzi uderzenia gorąca, poty, rozdrażnienie. Pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, a przede wszystkim przyniesie ukojenie zszarganym nerwom. Sepia officinalis z kolei poleca się tym z pań, u których podstawową dolegliwością menopauzalną jest zniechęcenie, pesymizm. Łatwo wpadają w przygnębienie, mają ponadto problemy z krążeniem, zwłaszcza w kończynach dolnych. Skarżą się na zaparcia, problemy z wątrobą. Actaea racemosa łagodzi natomiast wahania nastrojów i bolesne miesiączki.

Materiał zewnętrzny