gdy-maz-idzie-na-emeryture

Twój mąż od kilku miesięcy znajduje się na emeryturze. Mogłoby się wydawać, że nowe położenie jest dla niego korzystne, wszak nie musi wstawać do pracy bladym świtem, a pieniądze systematycznie zasilają konto bankowe. Dlaczego panowie traktują emeryturę jak koniec świata?

Wydawać by się mogło, że czerpanie z owoców wieloletniej pracy jest czystą przyjemnością. Wreszcie nie musisz martwić się o byt, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych terminowo wypłaca świadczenia. Posadę w firmie zawsze można stracić, np. wskutek zawirowań na rynkach międzynarodowych. Dojazdy do pracy generują dodatkowe koszty i bywają uciążliwe. Teoretycznie na emeryturze możesz spać do południa, oglądać telewizję do północy i bez reszty oddawać się swojej pasji. Nic dziwnego, że większość z nas z niecierpliwością czeka na ten moment. Dlaczego więc czujemy się nieszczęśliwi, gdy kończymy karierę zawodową?

REKLAMA

Emerytura – trudny czas w życiu mężczyzny

Udowodniono, iż mężczyźni gorzej znoszą emeryturę niż kobiety. Nic dziwnego, panie po zakończeniu kariery zawodowej często opiekują się wnukami i pracują w ogrodzie. Nigdy nie mogłyśmy narzekać na brak zajęć. Po powrocie z biura czekała na nas sterta prania, obiad do ugotowania i pokój do posprzątania. Nie bez powodu w mediach często mówi się, iż kobiety są zatrudnione na dwóch etatach, niestety, tylko jeden z nich przynosi realne wynagrodzenie. Gdy przechodzimy na emeryturę, nie czujemy się bezużyteczne, nuda również nam nie grozi. Dorosłym dzieciom z pewnością przyda się nasze wsparcie, zwłaszcza gdy wykonywany przez nie zawód wiąże się z częstymi wyjazdami. Kto zaopiekuje się wnuczką, gdy mama będzie poznawała najnowsze techniki sprzedaży? Oczywiście babcia!

Życie mężczyzn wygląda zgoła inaczej. Do niedawna panowie w niewielkim stopniu uczestniczyli w pracach domowych. Najczęściej swój udział ograniczali do walki z usterkami. Gdy z kranu ciekła woda, pan domu przystępował do wymiany uszczelki. Później odpoczywał po dniu spędzonym w firmie. W związku z tym, iż awarie nie zdarzają się na co dzień, mężczyzna po przejściu na emeryturę nierzadko czuje się bezużyteczny. Do tej pory realizował się na polu zawodowym, kolejne sukcesy motywowały go do działania i potwierdzały jego wartość. Gdy ich brakuje, do życia niepostrzeżenia wkrada się frustracja. Ile można oglądać mecze i czytać gazety? Błogie lenistwo na dłuższą metę staje się… męczące.

Wyzwania dla męża

Chciałabyś pomóc mężowi, ale nie wiesz jak. Skoro twojego partnera przepełnia energia, nadeszła pora, aby ją spożytkować. Mężczyzna nigdy nie przyzna się do nudy, toteż warto podsunąć mu zadania, które będzie musiał pilnie zrealizować. Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią sezon na zakryte obuwie. Płaskie, wygodne sandały przyjdzie nam porzucić na rzecz botków na wysokim obcasie. Niektóre z nich zapewne mają wytarte fleki. Poproś partnera, aby je wymienił. U szewca nie znalazłaś gotowych obcasów? Kup specjalną płachtę z gumy. Mąż będzie musiał powycinać z niej fleki i opracować sposób pozwalający je przymocować. Gdy zrealizuje powierzone mu zadanie, jego samoocena gwałtownie wzrośnie. Mężczyźni uwielbiają wyzwania. Dzięki nim czują się potrzebni, a to właśnie użyteczność stanowi sens ich życia.

Irmina

9 KOMENTARZE

  1. Oboje z mężem jesteśmy na emeryturze i…na nic nie mamy czasu:-X Czasami żartuję, że z przejściem na emeryturę jest tak samo jak z menopauzą – to nie koniec świata, tylko początek czegoś nowego, innego i…pięknego.
    Tylko ten czas za szybkO:) pędzi:-X:\

ZOSTAW ODPOWIEDŹ