Męska Strefa Okiem faceta

Gdy mąż idzie na emeryturę

gdy-maz-idzie-na-emeryture

Twój mąż od kilku miesięcy znajduje się na emeryturze. Mogłoby się wydawać, że nowe położenie jest dla niego korzystne, wszak nie musi wstawać do pracy bladym świtem, a pieniądze systematycznie zasilają konto bankowe. Dlaczego panowie traktują emeryturę jak koniec świata?

Wydawać by się mogło, że czerpanie z owoców wieloletniej pracy jest czystą przyjemnością. Wreszcie nie musisz martwić się o byt, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych terminowo wypłaca świadczenia. Posadę w firmie zawsze można stracić, np. wskutek zawirowań na rynkach międzynarodowych. Dojazdy do pracy generują dodatkowe koszty i bywają uciążliwe. Teoretycznie na emeryturze możesz spać do południa, oglądać telewizję do północy i bez reszty oddawać się swojej pasji. Nic dziwnego, że większość z nas z niecierpliwością czeka na ten moment. Dlaczego więc czujemy się nieszczęśliwi, gdy kończymy karierę zawodową?

Emerytura – trudny czas w życiu mężczyzny

Udowodniono, iż mężczyźni gorzej znoszą emeryturę niż kobiety. Nic dziwnego, panie po zakończeniu kariery zawodowej często opiekują się wnukami i pracują w ogrodzie. Nigdy nie mogłyśmy narzekać na brak zajęć. Po powrocie z biura czekała na nas sterta prania, obiad do ugotowania i pokój do posprzątania. Nie bez powodu w mediach często mówi się, iż kobiety są zatrudnione na dwóch etatach, niestety, tylko jeden z nich przynosi realne wynagrodzenie. Gdy przechodzimy na emeryturę, nie czujemy się bezużyteczne, nuda również nam nie grozi. Dorosłym dzieciom z pewnością przyda się nasze wsparcie, zwłaszcza gdy wykonywany przez nie zawód wiąże się z częstymi wyjazdami. Kto zaopiekuje się wnuczką, gdy mama będzie poznawała najnowsze techniki sprzedaży? Oczywiście babcia!

Życie mężczyzn wygląda zgoła inaczej. Do niedawna panowie w niewielkim stopniu uczestniczyli w pracach domowych. Najczęściej swój udział ograniczali do walki z usterkami. Gdy z kranu ciekła woda, pan domu przystępował do wymiany uszczelki. Później odpoczywał po dniu spędzonym w firmie. W związku z tym, iż awarie nie zdarzają się na co dzień, mężczyzna po przejściu na emeryturę nierzadko czuje się bezużyteczny. Do tej pory realizował się na polu zawodowym, kolejne sukcesy motywowały go do działania i potwierdzały jego wartość. Gdy ich brakuje, do życia niepostrzeżenia wkrada się frustracja. Ile można oglądać mecze i czytać gazety? Błogie lenistwo na dłuższą metę staje się… męczące.

Wyzwania dla męża

Chciałabyś pomóc mężowi, ale nie wiesz jak. Skoro twojego partnera przepełnia energia, nadeszła pora, aby ją spożytkować. Mężczyzna nigdy nie przyzna się do nudy, toteż warto podsunąć mu zadania, które będzie musiał pilnie zrealizować. Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią sezon na zakryte obuwie. Płaskie, wygodne sandały przyjdzie nam porzucić na rzecz botków na wysokim obcasie. Niektóre z nich zapewne mają wytarte fleki. Poproś partnera, aby je wymienił. U szewca nie znalazłaś gotowych obcasów? Kup specjalną płachtę z gumy. Mąż będzie musiał powycinać z niej fleki i opracować sposób pozwalający je przymocować. Gdy zrealizuje powierzone mu zadanie, jego samoocena gwałtownie wzrośnie. Mężczyźni uwielbiają wyzwania. Dzięki nim czują się potrzebni, a to właśnie użyteczność stanowi sens ich życia.

Irmina

Twój mąż od kilku miesięcy znajduje się na emeryturze. Mogłoby się wydawać, że nowe położenie jest dla niego korzystne, wszak nie musi wstawać do pracy bladym świtem, a pieniądze systematycznie zasilają konto bankowe. Dlaczego panowie traktują emeryturę jak koniec świata?

Obowiązki domowe

Od rana do wieczora spędzasz czas z wnuczką. Może nadeszła pora, aby poprosić partnera o pomoc w realizacji domowych sprawunków? Wyślij męża na zakupy, ale nie wręczaj mu gotowej listy. W ten sposób pozbawiasz go samodzielności i odpowiedzialności. Może za pierwszym razem partner zapomni o czymś istotnym, ale pozwól mu popełniać błędy. Po kilku tygodniach zobaczysz postęp. Paradoksalnie człowiek najlepiej uczy się wtedy, gdy ponosi porażki. Mąż zapomni o śmietanie? Cóż, będzie musiał przygotować sos z tego, czym dysponujecie. Partner, który ma przypisane określone obowiązki, czuje się potrzebny i tym samym rzadziej tęskni za pracą zawodową. Nie wyręczaj go, ponieważ uzna, że zakupy zleciłaś mu po to, żeby przestał skarżyć się na swoją niedolę. W rzeczywistości jest zbędny, ponieważ sama doskonale radzisz sobie z prowadzeniem domu.

Pasja kontra nuda

Choć książki pozwalają nam oderwać się od rzeczywistości, nie można ich czytać od rana do wieczora. Twój mąż potrzebuje hobby. Dzieląc czas między drobne zabawy, obowiązki domowe, literaturę i pasję, z pewnością pokona nudę. Zastanów się, czym zajmował się partner w młodości. Z zapałem łowił ryby? Nadeszła pora, aby odkurzyć zapomnianą kartę wędkarską. Co jednak zrobić, gdy partner nie miał hobby? Zaszczepić w nim pasję! Zauważyłaś, że ukochany śledzi programy kulinarne? Może warto z nim o tym porozmawiać? Wiele osób chciałoby coś zmienić w swoim życiu, zmierzyć się z potrawami serwowanymi przez celebrytów i utalentowanych szefów kuchni, ale brakuje im odwagi. Jeśli mąż wykaże zainteresowanie sztuką kulinarną, dopinguj go. To nic, że pierwszy kotlet przypomina podeszwę, kolejny z pewnością będzie lepszy. Oczywiście nie namawiamy cię do zatajania prawdy i konsumpcji spalenizny. Twój partner zasługuje na szczerość, powiedz mu, nad czym powinien popracować, aby kolejne danie było smaczne.

Pasja to dla twojego partnera za mało? Czasem warto zastanowić się nad powrotem do pracy zawodowej. W przypadku niektórych profesji sprawa jest prosta. Dziennikarz wciąż może przygotowywać felietony dla lokalnego tygodnika, a księgowy zajmować się finansami niewielkich firm. Co jednak zrobić, gdy mąż przez lata pracował fizycznie? Jeśli jego stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń, może powrócić do dawnej aktywności w okrojonym wymiarze godzin. Przedsiębiorcy chętnie przyjmują starych pracowników, ponieważ wiedzą, że mogą im zaufać. W czasach, gdy na rynku brakuje fachowców, każdy specjalista jest na wagę złota. Mąż nie tylko poczuje się ważny i doceniony, ale też zwiększą się jego zasoby finansowe.

Emerytura to trudny czas w życiu mężczyzny, do niedawna był człowiekiem w pełni sił, który mógł liczyć na pochwały szefa. Trudno pogodzić mu się z nową sytuacją i bezczynnością. Chcesz poprawić nastrój mężowi? Pokaż mu, że wciąż jest potrzebny. Aktywnym ludziom nie grozi nuda.

Irmina

Komentarze (9)

dulcynea

8 lat temu

To miło Drobinko, że to napisałaś.
Nie twierdzę , że uwielbiam swoją pracę.
Ale dla mnie emerytura to koniec , nie początek.
Dziękuję Ci za te słowa.:-X:-X:-X

drobina

8 lat temu

Oboje z mężem jesteśmy na emeryturze i…na nic nie mamy czasu:-X Czasami żartuję, że z przejściem na emeryturę jest tak samo jak z menopauzą – to nie koniec świata, tylko początek czegoś nowego, innego i…pięknego.
Tylko ten czas za szybkO:) pędzi:-X:\

dulcynea

8 lat temu

To zależy od człowieka. Mój mąż jest tak aktywny , że nawet na emertyturze nie potrafiłby się nudzić. Ale do emertytury jeszcze sporo czasu:-)

Mindi

8 lat temu

Nie obawiam się o nastroje czy bezczynność męża na emeryturze. Życzę mu aby nie przesunęli znowu wieku emerytalnego i doczekał emerytury 🙂

Emilly27k

8 lat temu

Ogólnie jest tak,że kiedy mężczyzna przechodzi na emeryturę to trudno mu się przyzwyczaić do rytuału dnia codziennego. :)))

pati25

8 lat temu

Nie wszyscy mężczyźni na emeryturze narzekają na nudę.
Mogą więcej czasu poświęcić swojemu hobby.Mają swoje zadania w domu.

Tess

8 lat temu

Najgorsza jest bezczynność. Trzeba żyć aktywnie i wśród znajomych i wtedy nie przechodzi się kryzysu, że człowiek jest już niepotrzebny.

Zostaw komentarz