flawonoidy

Flawonoidy to naturalne barwniki występujące w roślinach i nadające im kolor. Należą do grupy naturalnych przeciwutleniaczy utrudniających rozwój wolnych rodników.

Dzięki temu wzmacniają układ immunologiczny i krwionośny oraz przeciwdziałają procesom starzenia się skóry. Mimo, że flawonoidy występują w owocach i warzywach, człowiek nie dostarcza organizmowi ich odpowiedniej ilości. Zalecane jest zatem stosowanie koncentratów flawonoidów roślinnych. Stanowią one bowiem najlepszy sposób na zwalczanie objawów starzenia się skóry, które nasilają się w okresie menopauzy.

Wolne rodniki (powstające w procesie metabolizmu tlenu) niszczą naturalną barierę ochronną naskórka, przez co skóra staje się sucha i skłonna do podrażnień. Zmniejszona zostaje również jej elastyczność, co prowadzi do powstawania głębokich zmarszczek. W trakcie przekwitania, osłabiona skóra jest bardziej podatna na działanie wolnych rodników. Panie w tym okresie powinny częściej stosować terapię flowonoidami.

Aby przeciwdziałać wszelkim procesom związanym z oddziaływaniem na organizm wolnych rodników należy dostarczyć organizmowi wraz z dietą odpowiedniej ilości antyoksydantów. Należą nich m.in. flawonoidy. Najczęściej występują w ciemnych owocach z grupy jagodowych, a więc w winogronach, czarnej porzeczce, jagodzie.

Anna J