ewolucyjne-strategie-doboru-seksualnego

Czy zastanawiałyście się kiedyś nad tym, dlaczego kobiety i mężczyźni mają tak odmienne wymagania odnośnie swoich partnerów/partnerek seksualnych? To pytanie spędzało sen z powiek pewnemu psychologowi ewolucyjnemu Davidowi M. Buss.

Psychologia ewolucyjna

Psychologia ewolucyjna to obszar psychologii, który widzi ludzkie zachowania jako skutek ewolucji biologicznej i kulturowej. Podstawowe mechanizmy psychologiczne są rezultatem doboru naturalnego, przetrwały i istnieją ponieważ miały wartości przystosowawcze i zapewniały sukces reprodukcyjny.

Badania Davida M. Bussa

David M. Buss już jako student głowił się nad różnicami międzypłciowymi i ich przyczynami, a podczas swojej kariery naukowej dogłębnie zajął się tym tematem. Przeprowadził badania w 37 społecznościach, które wykazały że różnice między pragnieniami mężczyzn i kobiet są uniwersalne to znaczy, że niezależnie od szerokości geograficznej kobiety i mężczyźni mają podobne potrzeby i oczekiwania wobec swoich partnerów/partnerek.

Dlaczego się różnimy? Dwie teorie.

Różnice międzypłciowe Dawid M. Buss tłumaczy za pomocą dwóch teorii -teorii inwestycji rodzicielskich i niepewności rodzicielstwa.

Janis