Kultura Styl życia

Eurowizja 2019 – już dziś występ Tulii ocenią jurorzy!

Tulia na Eurowizji

Screen z serwisu YouTube

Przed nami dzień intensywnych prób dla uczestników I półfinału Eurowizji.  Obecnie trwa próba generalna, podczas której pod sceną w Tel Awiwie mogą stać osoby, które zakupiły bilety na to wydarzenie. To doskonała okazja dla artystów, aby nauczyć się panować się nad stresem związanym z obecnością publiki. Już dziś występ Tulii ocenią jurorzy! Próba jurorska rozpocznie się o godzinie 21. Jak wygląda ona w praktyce?

Dziś próba jurorska!

Każda stacja telewizyjna, która wysłała swojego przedstawiciela do I półfinału Eurowizji oraz trzej automatyczni finaliści przyporządkowani naszemu półfinałowi w wyniku losowania, musi wytypować 5-osobowy panel jurorski. W jego skład wchodzą szeroko pojęci eksperci z branży muzycznej. Najczęściej są to piosenkarze, ale mogą też być reżyserzy, autorzy piosenek, kompozytorzy i dziennikarze muzyczni. 5-osobowe panele jurorskie ocenią dziś transmisję live z próby, która rozpocznie się o 21. Każdy z jurorów uporządkuje wszystkich artystów w kolejności od 1 do 17. Następnie wynik zostanie uśredniony i artysta, który spotka się z najprzychylniejszą opinią jury, otrzyma maksymalną eurowizyjną notę, czyli 12 punktów.

Głosy jury to 50% rezultatu końcowego

Dzisiejszy występ Tulii będzie miał zatem 50-procentowy wpływ na to, czy grupa awansuje do wielkiego finału. Jutrzejsze zmagania na żywo ocenią widzowie, którzy mają do rozdania dokładnie taką samą pulę punktów jak jury.

Czy Tulia przypadnie do gustu specjalistom muzycznym?

O ile Polska zawsze dostaje w televotingu sporo punktów od sąsiadów i krajów z dużą diasporą, o tyle u jury zazwyczaj nie cieszymy się za dużą sympatią. Najlepszym przykładem jest Michał Szpak, który w 2016 roku zajął trzecie miejsce u widzów, zatem w tym przypadku pomogła mu nie tylko diaspora, ale też autentyczni zwolennicy jego występu, a jury uplasował się na przedostatnim miejscu.

Tulia ma szansę odwrócić ten trend, ponieważ jej utwór jest świetnie dopracowany od strony technicznej, oryginalny wydaje się też sposób wykonywania piosenki, tzw. śpiewokrzyk. Profesjonaliści z pewnością dostrzegą umiejętne połączenie folku z wpływami Led Zeppelin.  Czy widzom spodoba się to rozwiązanie?

Bukmacherzy nie dają Tulii szans na awans

Tulia zdaniem bukmacherów nie ma zbyt dużych szans na awans. Naszym zdaniem jednak musiałaby mieć pecha, aby przy 17 uczestnikach nie uplasować się w top 10. Nasz półfinał nie jest tak mocny jak czwartkowy, w którym doszło do nagromadzenia faworytów konkursu. Mamy zatem ogromne szanse na sukces, zwłaszcza że wśród naszych rywali znajdują się kraje takie jak Czarnogóra czy San Marino, które z reguły nie awansują do wielkiego finału.

Dziś wieczorem trzymamy mocno kciuki za Tulię! Dziewczyny włożyły ogromną pracę w przygotowanie swojego występu. Oby ich wysiłek spotkał się z przychylnością jurorów i widzów.

Dodaj komentarz