Menopauza O portalu

Etapy życia każdej kobiety

etapy-zycia-kazdej-kobiety

Naszej redakcji często zadaje się pytanie: Czym jest menopauza? Odpowiadamy: Menopauza jest kolejnym stadium życia każdej kobiety. Tak samo jak dorastanie czy dojrzewanie – dotyczy każdej z nas.

Każda kobieta bez względu na to, jaki żywot prowadzi, przechodzi przez przez 5 podstawowych etapów życia:

  • dorastanie
  • dojrzewanie
  • dojrzałość, dla wielu tożsama z macierzyństwem
  • wiek okołomenopauzalny
  • wiek senioralny

O ile dojrzewanie płciowe i dorastanie są etapami dość silnie ze sobą powiązanymi i przenikającymi się, o tyle każdy kolejny jest czymś osobnym. Niestety, wiele osób łączy wiek senioralny (kolokwialnie nazywany starością) z okresem okołomenopauzalnym, co jest całkowitą nieprawdą. Podobnie jak granica wieku emerytalnego, tak i sama jesień życia przesuwana jest coraz później z uwagi nie tylko na dłuższą żywotność dzisiejszego społeczeństwa, ale też szeroko rozumianą witalność.

To czy dbamy o siebie i swoją dietę, unikamy nałogów, uprawiamy jakąś dyscyplinę sportową wpływa na czas następowania etapów oraz jakość, jednak samo wystąpienie ich jest nieuniknione.

Jeśli więc drogie Czytelniczki, któraś z Was się jeszcze łudziła, piszemy wprost: NIE DA SIĘ UNIKNĄĆ MENOPAUZY. Można po prostu… jej nie odczuć, jeśli przebiega łagodnie. A jak zapewnić sobie łagodny przebieg menopauzy lub poradzić z występującymi już nieprzyjemnymi objawami. O tym właśnie piszemy na naszym portalu!

Redakcja

Naszej redakcji często zadaje się pytanie: Czym jest menopauza? Odpowiadamy: Menopauza jest kolejnym stadium życia każdej kobiety. Tak samo jak dorastanie czy dojrzewanie – dotyczy każdej z nas.

Dziś seniorem określa się osobę w wieku 60 lub nawet 65+. Wcześniejsze lata (45-60) to okres pełnej dojrzałości człowieka, jak przesilenie letnie w czas zbiorów. W tym czasie tak naprawdę na jaw wychodzi kto dbał o swoje uprawy, a kto zaniedbał je i przez to zbierze gorsze plony. Wspomnianymi zbiorami upraw z całego życia są oczywiście nasze zdrowie, samopoczucie oraz sprawność fizyczna i psychiczna.

Wciąż jednak wiele kobiet odrzuca zjawisko przekwitania, jako coś wstydliwego, uwłaczającego prawdziwej kobiecie. Tymczasem panie te widać po prostu zapomniały, jak to było, gdy wchodziły w etap dojrzewania płciowego.

Redakcja

Naszej redakcji często zadaje się pytanie: Czym jest menopauza? Odpowiadamy: Menopauza jest kolejnym stadium życia każdej kobiety. Tak samo jak dorastanie czy dojrzewanie – dotyczy każdej z nas.

Dla wielu z nas pierwsza miesiączka stanowiła wydarzenie niemal traumatyczne. Wciąż można usłyszeć historie o dziewczynkach, których matki nie uświadomiły na temat przebiegu cyklu menstruacyjnego i biedne, wystraszone nastolatki myślały, że są chore i bały się wyjawić prawdy żeby nie trafić do szpitala. Tak samo jest teraz z nami!

Odrzucamy jako niemożliwe to, co jest naturalne i nieuniknione, a zamiast starać się zapobiegać objawom, chcemy je ukryć przed sobą i światem, co przynosi odwrotny efekt. Nie bójmy się więc wiedzy o tym, co nas dotyczy, nie bójmy się szukać i pytać.

Redakcja

Komentarze (11)

dulcynea

6 lat temu

Etapy życia kobiety , to ciekawy schemat.
Niestety , patrząc mało już mi zostało.
Podział Drobinki jest bardziej podnoszący na duchu , jednak nie narzekam, jak Ania jestem w okresie pełnej dojrzałości;)

drobina

9 lat temu

filodendron: Nie marw się! Patrząc na te dwie ostatnie krateczki, wyobraźmy sobie, że są troszkę większe (pojemniejsze) od tych trzech pierwszych.
Znam troszkę inny (wcale nie gorszy) podział życia kobiety, na 7 etapów:
„niemowlę, dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta i…. młoda kobieta”.

I tego się trzymajmy.

Emilly27k

9 lat temu

Masz rację Filodendron najlepiej jest zawsze wykorzystać tak czas aby nie żałować, ponieważ każdy na swój sposób etap w życiu jest piękny:)

filodendron

9 lat temu

Gdy patrze na te dwie ostatnie krateczki to mam dreszcze na plecach,bo za duzo juz nie zostalo, dlatego wykorzystajmy ten czas jak najlepiej.

Emilly27k

9 lat temu

Moim zdaniem trzy pierwsze etapy są najważniejsze w życiu kobiety.
W zasadzie dojrzewanie jest bardzo istotne i od niego zależy jaka będzie dziewczyna, a później kobieta.:)

pati25

9 lat temu

Każdy etap naszego życia wiąże się z pewnymi zmianami.Czasmi nawet z pewnym niepokojem wchodzimy w kolejny etap życia.Wiele kobiet tu na tym portalu jest w okresie menopauzalnym lub niedługo wejdzie w ten okres.Staramy się przeżyć go jak najlepiej

mejgosia

9 lat temu

No to ja mam jeszcze przed soba wiek senioralny, a właściwie nie- mam przed soba wiek okołomenopauzalny (bo dopiero zaczynam) i cały wiek senioralny!
Nie jest tak źle!

Zostaw komentarz