etapy-zycia-kazdej-kobiety

Naszej redakcji często zadaje się pytanie: Czym jest menopauza? Odpowiadamy: Menopauza jest kolejnym stadium życia każdej kobiety. Tak samo jak dorastanie czy dojrzewanie – dotyczy każdej z nas.

Każda kobieta bez względu na to, jaki żywot prowadzi, przechodzi przez przez 5 podstawowych etapów życia:

  • dorastanie
  • dojrzewanie
  • dojrzałość, dla wielu tożsama z macierzyństwem
  • wiek okołomenopauzalny
  • wiek senioralny

O ile dojrzewanie płciowe i dorastanie są etapami dość silnie ze sobą powiązanymi i przenikającymi się, o tyle każdy kolejny jest czymś osobnym. Niestety, wiele osób łączy wiek senioralny (kolokwialnie nazywany starością) z okresem okołomenopauzalnym, co jest całkowitą nieprawdą. Podobnie jak granica wieku emerytalnego, tak i sama jesień życia przesuwana jest coraz później z uwagi nie tylko na dłuższą żywotność dzisiejszego społeczeństwa, ale też szeroko rozumianą witalność.

To czy dbamy o siebie i swoją dietę, unikamy nałogów, uprawiamy jakąś dyscyplinę sportową wpływa na czas następowania etapów oraz jakość, jednak samo wystąpienie ich jest nieuniknione.

Jeśli więc drogie Czytelniczki, któraś z Was się jeszcze łudziła, piszemy wprost: NIE DA SIĘ UNIKNĄĆ MENOPAUZY. Można po prostu… jej nie odczuć, jeśli przebiega łagodnie. A jak zapewnić sobie łagodny przebieg menopauzy lub poradzić z występującymi już nieprzyjemnymi objawami. O tym właśnie piszemy na naszym portalu!

Redakcja