Elementy garderoby, na które powinny uważać osoby wysoko wrażliwe
Vlada Karpovich z pexels

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego to cecha uwarunkowana genetycznie, która niesie ze sobą wiele zalet, ale w niektórych sytuacjach rodzi spory dyskomfort. Wymaga też uważnego kompletowania garderoby. Niestety, źle dobrane ubrania potrafią drapać i odciągać uwagę od innych rzeczy. Osoby wysoko wrażliwe często skarżą się na to, że gdzieś czują zbyt twardy szew lub sweter je drapie, wywołując spory dyskomfort. Aby tego uniknąć, należy podejść do zakupów z dużą uważnością. Przedstawiamy elementy garderoby, na które powinny uważać osoby wysoko wrażliwe.

Spis treści:

  1. Nic metalizowana w swetrach
  2. Elementy garderoby, na które powinny uważać osoby wysoko wrażliwe. Gryzące swetry
  3. Obcisły golf
  4. Zamek wszyty na wysokości pachy
  5. Obcisłe ubrania
  6. Rajstopy z nylonu
  7. Buty z twardej skóry
  8. Bluzki z organzy
  9. Ubrania z poliamidem
  10. Paski do spodni

Nic metalizowana w swetrach

Lureks, czyli nić metalizowana, jest często wykorzystywany przy produkcji swetrów i efektownych sukienek na większe wyjścia. Przepięknie połyskuje na złoty lub srebrny kolor, czyniąc odzież bardziej odświętną. Ma to jednak swoją cenę. Osoby o przeciętnej wrażliwości układu nerwowego nie czują na sobie lureksu lub potrafią, ewentualnie normalnie funkcjonować, mając go przy swojej skórze. Niestety, ludzie wysoko wrażliwi nie są w stanie go znieść. Całą swoją uwagę koncentrują na niewygodnym ubraniu, co zmniejsza ich wydajność w pracy i utrudnia czerpanie radości z wyjścia do kina.

Elementy garderoby, na które powinny uważać osoby wysoko wrażliwe. Gryzące swetry

Osoby wysoko wrażliwe często skarżą się na gryzące swetry. Wszystkiemu winne są sztywne i wystające włókna, które przypominają malutkie igiełki drażniące skórę. Niektórzy twierdzą, że dyskomfort znika, gdy sięgają po swetry z wełny merino, która charakteryzuje się wysoką miękkością. Bardzo dobre recenzje zbierają też ubrania z kaszmiru. Aby znaleźć miękką i przyjemną odzież, warto postawić na tę z dodatkiem jedwabiu lub wiskozy.

Obcisły golf

O ile luźny golf bywa akceptowany przez osoby wysoko wrażliwe, to obcisły rodzi ogromny dyskomfort. Wielu ludzi twierdzi, że ich gryzie i odbiera zdolność racjonalnego myślenia. Na szczęście nie trzeba go kupować, aby przetrwać zimę. Od czego są kaszmirowe szaliki, którymi można okryć szyję bez jej opinania:)

Zamek wszyty na wysokości pachy

Zamek błyskawiczny ułatwia zakładanie i zdejmowanie ubrań. Nie zawsze jednak spełnia swoją funkcję. Czasem zacina się na podwójnej warstwie materiału. Ponadto źle zlokalizowany stanowi źródło ogromnego dyskomfortu. Osoby wysoko wrażliwe powinny unikać suwaków wszytych na wysokości pachy. Te bowiem drażnią ich skórę i rodzą ogromny dyskomfort.

Obcisłe ubrania

Sukienka bodycon, ołówkowa spódnica, obcisły longsleeve – zdaniem wielu osób to bazowe i ponadczasowe elementy garderoby. Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego sprawia, że niektóre kobiety spoglądają na nie mniej optymistycznie. Preferują luźniejsze fasony, których nie czują cały czas na swoim ciele, przez co mogą skupić się na pracy intelektualnej, prowadzeniu samochodu czy rozmowie z przyjaciółką. Na szczęście obcisłe ubrania chwilowo są passe. Najmodniejsze stylizacje z kopenhaskiego tygodnia mody opierały się na łączeniu kilku luźnych elementów garderoby.

Rajstopy z nylonu

W sklepach można znaleźć głównie rajstopy z nylonu. Te występują w wielu kolorach i wzorach, przez co pozwalają na stworzenie wielu ciekawych outfitów. Tymczasem rajstopy z nylonu nie należą do najbardziej przyjaznych dla skóry. Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego sprawia, że osoby, które wykazują tę cechę, nie potrafią znieść tego elementu garderoby na swoich nogach. Odczuwają bowiem nieprzyjemne swędzenie. Wynika to ze specyfiki włókien poliamidowych. Wiele osób ceni sobie ich elastyczność, ale wrażliwcy postrzegają je jako źródło dyskomfortu. Warto zaopatrzyć się w rajstopy bawełniane. Wprawdzie są one grubsze, ale znacznie przyjemniejsze dla ciała.

Buty z twardej skóry

Nawet buty ze skóry naturalnej potrafią być zbyt twarde dla osób wysoko wrażliwych. Te czują je cały czas na swojej stopie, często cierpią też z powodu bolesnych otarć. Aby tego uniknąć, lepiej stawiać na buty z naturalnego zamszu i zawsze mierzyć je kilka razy przed zakupem. Tak naprawdę nie ma sensu kupować obuwia, które na wstępie sprawia wrażenie niezbyt wygodnego. Sprzedawcy twierdzą, że skóra się rozejdzie, jednak nie zawsze tak się dzieje. Buty nie należą do tanich, więc od początku powinny stanowić naszą drugą skórę i pozostawać niewyczuwalne na stopie.

Bluzki z organzy

Tak naprawdę bluzki z organzy najlepiej prezentują się na wybiegach i sesjach zdjęciowych. Nawet kobiety o przeciętnej wrażliwości układu nerwowego nie potrafią w nich wytrzymać dłużej niż kilka minut. Organza to niezwykle szorstki i nieprzyjemny materiał, który gryzie.

Ubrania z poliamidem

Bardzo modne stały się swetry i sukienki, które w większości składają się z poliamidu. Niegdyś te syntetyczne włókna wykorzystywano tylko przy produkcji staników, strojów kąpielowych i rajstop. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się je w zwykłych ubraniach. Obecność nylonu łatwo można dostrzec, gdyż ubranie, które zostało z niego wykonane, dość mocno połyskuje.

Paski do spodni

Osoby wysoko wrażliwe często rezygnują z pasków do spodni i odpinają te dołączone do sukienki. Odczuwają bowiem dyskomfort związany z ich wpijaniem się w skórę, zwłaszcza podczas siadania i schylania. Na szczęście sukienki o luźnym kroju są obecnie na topie.

Zapraszamy do lektury:

Kiedy luksus spotyka bieliznę: Tajemnica elegancji i komfortu

Podkreśl własny styl z torebkami personalizowanymi!