Tęsknota za dawną miłością
cottonbro studio z pexels

Wielkimi krokami zbliżają się walentynki, a wraz z nimi pojawiają się wspomnienia dawnych miłości. Niektóre związki otworzyły nas na nowe doświadczenia. Inne pozbawiły radości życia i okazały się źródłem traumatycznych przeżyć. Z czego wynika tęsknota za dawną miłością i jak ją interpretować?

Spis treści:

  1. Czy tęsknota za dawną miłością to romantyczny odruch?
  2. Tęsknota za eks czy jego zainteresowaniem?
  3. Jakie potrzeby zaspokajają relacje romantyczne?
  4. Idealizowanie dawnej miłości
  5. Jak konserwatywne podejście utrudnia otwarcie się na nowy związek?
  6. Uwikłanie emocjonalne w związku

Czy tęsknota za dawną miłością to romantyczny odruch?

Tęsknota za dawną miłością wydaje się niezwykle romantycznym odruchem. Wiele osób uważa, że skoro się pojawia, to tamten człowiek zaspokajał wszystkie istotne potrzeby. Był najlepszym, co nas spotkało. W rzeczywistości wspomnienia eks powracają wówczas, gdy w obecnym życiu nie dzieje się najlepiej. Np. mamy problemy w pracy, pokłóciliśmy się z partnerem, przyjaciółka zawiodła nasze zaufanie.

Tęsknota za eks czy jego zainteresowaniem?

Dawna miłość, która wydaje się taka idealna, często uosabia pewne wartości. Psycholodzy twierdzą, że tęsknimy za tym, co tamten człowiek wnosił w nasze życie, nie za jego osobą. Możliwe, że eks z czasów studiów okazywał nam zainteresowanie i troskę. Zawsze starał się zaspokajać nasze potrzeby, wysłuchać nas. Jego postawa spotkała się z naszym uznaniem, gdyż wynieśliśmy spore deficyty z dzieciństwa. Rodzice nigdy nie mieli dla nas czasu i nie interesowało ich to, jak się czujemy. Tęsknota za dawną miłością to znak, że w naszym życiu brakuje prawdziwej przyjaźni. Niewykluczone, że aktualny partner nie spełnia naszych oczekiwań. Zamiast pisać do byłej miłości, warto zastanowić się, jak zaspokoić te potrzeby, które do mnie krzyczą z pięknych wspomnień. Może warto nawiązać nowe przyjaźnie i mieć obok siebie życzliwych ludzi, którzy okażą wsparcie w trudnych chwilach.

Jakie potrzeby zaspokajają relacje romantyczne?

Relacje romantyczne sprawiają, że stajemy się lepszymi ludźmi, dojrzewamy i zaczynamy dostrzegać pewne rzeczy. Niekiedy wychodzimy z domu rodzinnego pozbawieni wiary w siebie. Przy wspierającym partnerze ją odnajdujemy. On wzmacnia nasze poczucie własnej wartości. Gdy pewnego dnia znika z naszego życia, czujemy, że wróciliśmy do punktu wyjścia. Do głosu dochodzi brak pewności siebie. Czasem wręcz rozstaniemy wiążemy z tym, że nie zasługujemy na miłość. Chęć powrotu do eks wynika z chęci udowodnienia, że nas można kochać. Chcemy doprowadzić do końca proces, który się rozpoczął.

Idealizowanie dawnej miłości 

Człowiek wykazuje ogromną tendencję do idealizacji przeszłości. Wystarczy spojrzeć, jak wspominamy czasy szkolne czy studenckie. Te jawią się jako raj na ziemi. Wydaje nam się, że wtedy ludzie byli bardziej życzliwi, łatwiej zarabiało się pieniądze. Tymczasem przeszłość wcale nie rysowała się tak optymistycznie. Kukurydza mogła kosztować 50 groszy, ale przy zarobkach rzędu 700 zł stanowiła spory wydatek w rodzinnym budżecie. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku dawnych związków. Tęsknota za dawną miłością wynika z jej idealizacji. Często zapominamy, że tamta relacja romantyczna zakończyła się z ważnego powodu. Partner nadużywał komputera, więcej czasu poświęcał grom komputerowym niż nam. Potem wprawdzie zabierał nas na romantyczną kolację, ale to stanowiło kroplę w morzu naszych potrzeb emocjonalnych.

Jak konserwatywne podejście utrudnia otwarcie się na nowy związek?

Niektórzy ludzie są bardziej konserwatywni, przez co gorzej znoszą zmiany, jakie dokonują się w ich życiu. Nie wszystkie potrafią zaakceptować. Pragną powrotu do dawnej miłości nie ze względu na samo uczucie, ale fakt, że przyzwyczaili się do byłego partnera. Dużo trudniej otworzyć im się na nową relację i poznanie drugiej osoby.

Uwikłanie emocjonalne w związku

Tęsknota za dawną miłością czasem okazuje się na tyle silna, że człowiek poszukuje byłego partnera. W dobie portali społecznościowych nie przysparza to takich problemów jak dawniej. Udaje im się nawiązać kontakt i powrócić do eks. Ponownie wikłają się w relację, która ich unieszczęśliwiała. Zapominają o tym, dlaczego tak naprawdę z niej zrezygnowali. Tak działa chemia schematów Younga. Wiele osób woli powtarzać szkodliwe wzorce z dzieciństwa, bo dobrze je zna. Nowe wydają się obce i zagrażające.