ekspert-hydrovag-odpowiada-na-pytania-uzytkowniczek

Od lutego nasze użytkowniczki mogą zadawać ekspertowi pytania dotyczące produktu HydroVag®. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi specjalisty.

Dlaczego HydroVag warto stosować po chemio- i radioterapii?

Radio- i chemioterapia działa wyniszczająco na cały organizm, każdy z nas będzie inaczej reagował na leczenie. Chemioterapia będzie silnie wpływać na: układ pokarmowy, błony śluzowe jamy ustnej, szpik kostny, zmiany nastąpią we wszystkich zdrowych komórkach. Radioterapia działa miejscowo i jej efekty będą pojawiać się głównie w obszarze poddanym promieniowaniu. Skutki obu terapii dają o sobie znać po jakimś czasie od zakończenia leczenia. Kobiety, w szczególności w przypadku leczenia onkologicznego w obrębie narządów rodnych, będą odczuwać suchość pochwy – pierwszy sygnał atrofii pochwy, czyli choroby polegającej na ścieńczeniu i/lub zupełnym zaniku błony śluzowej pochwy. Konsekwencją czego jest uczucie napięcia, dyskomfortu w okolicach intymnych, skłonność do krwawień przy wykonywaniu podstawowych czynności higienicznych, ból podczas stosunku, powracających stanów infekcyjnych. Stosowanie HydroVag po zakończeniu leczenia onkologicznego, nawet gdy objawy jeszcze się nie pojawiły, lub są mało uciążliwe, zapobiega suchości pochwy i chroni przed rozwojem infekcji intymnych. W sytuacji, gdy atrofia pochwy już występuje, HydroVag znacząco łagodzi jej objawy i chroni przed infekcjami intymnymi.

Czy globulki HydroVag różnią się rozmiarem i są dostosowane do zróżnicowanej budowy anatomicznej kobiet?

Globulki HydroVag zostały tak skonstruowane, aby ich rozmiar nie powodował bólu podczas zakładania w pochwie nawet przy bardzo dużych zmianach atroficznych, kiedy aplikacja leku jest bardzo uciążliwa. Dlatego też są jednymi z mniejszych z dostępnych obecnie w aptekach. Dodatkowo ich kształt i odpowiednio skomponowane podłoże sprawia, że są naturalnie dopasowane do fizjologicznej budowy kobiecego ciała, dzięki czemu natychmiastowo nawilżają wysuszoną śluzówkę i nie powodują dodatkowych, nikomu niepotrzebnych, otarć podczas aplikacji.

Ile czasu powinna trwać kuracja z wykorzystaniem globulek HydroVag?

Jeśli zjawisko suchości pochwy jest „chwilowe” spowodowane np. antybiotykoterapią, mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi czy stresem wystarczająca powinna być miesięczna kuracja w schemacie 7dni x 1 globulka na noc – dawkowanie podstawowe, a następnie dla utrzymania efektu 2 – 3 razy w tygodniu przez 3 tygodnie – kuracja podtrzymująca. W przypadku kobiet, u których ze względu na zmianę gospodarki hormonalnej, suchość/ atrofia pochwy będzie „stanem stałym” lub nawracającym warto jest regularnie sięgać po HydroVag. Oznacza to, że po zastosowaniu kuracji podstawowej HydroVag należy stosować 2 – 3 razy w tygodniu w celu trwałego utrzymania efektu. Warto przy tym pamiętać, że po 3 miesiącach stosowania można zrobić dłuższą przerwę (7 dni), aby zwyczajnie pozwolić błonie śluzowej odpocząć od permanentnego podawania leku.

Jak należy przechowywać globulki HydroVag? Czy powinnam umieścić je w lodówce?

HydroVag jest produktem, który nie wymaga przechowywania w lodówce. Optymalnie jest przechowywać go w tzw. temperaturze pokojowej. Kiedy jednak zechcemy zabrać produkt ze sobą na wakacje i przeleży dłuższą chwilę w wysokich temperaturach (powyżej 30 stopni Celsjusza) może dojść do jego stopienia w blistrze (miękka globulka). Jest to związane z tym, że produkt naturalnie rozpuszcza się w temp ciała (36 – 37 stopni Celsjusza), uwalniając substancję czynną. Stan taki nie wpływa jednak na jakość produktu, przed założeniem należy go blistrze włożyć na chwilę do lodówki, lub do zimnej wody, aby wrócił do naturalnego kształtu. Po tym czasie można produkt bezpiecznie stosować.

Ekspert HydroVag, artykuł sponsorowany