Seks Seksualna dojrzałość

Dziewica 40+: czy to coś złego?

dziewica-40-czy-to-cos-zlego

Dziewictwo w późnym wieku nie oznacza, że kobieta jest nieatrakcyjna – najczęściej jest wynikiem świadomego wyboru. Niestety, opinia społeczna bywa krzywdząca: taka kobieta z góry skazana jest na potępienie. W końcu coś musi z nią być nie tak, skoro żaden mężczyzna jej nie chciał.

Nasze normy społeczne są pełne sprzeczności – z jednej strony naciska się, by nie oddawać wianka byle komu, z drugiej – bycie czterdziestoletnią dziewicą uznawane jest za rzecz wstydliwą.

Ten pierwszy raz

Nie lubimy rozmawiać o seksie – w naszej kulturze jest to temat krępujący. Ciągle pokutuje przekonanie, że lepiej czegoś zabronić, niż wytłumaczyć, dlaczego warto poczekać, jak to wszystko działa. Wstrzemięźliwość seksualna, zamiast być wyborem świadczącym o poszanowaniu własnego ciała i dojrzałości, jest wynikiem strachu przed karą, potępieniem.

Młode dziewczęta straszone są bólem „pierwszego razu”, tymczasem większość kobiet ma dość elastyczną i niewielką błonę dziewiczą. Zamiast odbyć rzeczową rozmowę z ginekologiem, który fachowo oceni ryzyko bólu, wolą zdać się na domysły i strach.

Utrata dziewictwa jest w naszej kulturze tak doniosła i owiana mistycyzmem, że wiele kobiet jest wręcz rozczarowanych tym, co się dzieje w pamiętną noc i miłe wspomnienia łączą z tym, co następuje później. Patrzą wstecz i zastanawiają się, czego tak się bały, są zawiedzione, bo oczekiwały wielkich zmian, tymczasem są nadal takimi samymi osobami.

Joanna Pastuszka-Roczek

Dziewictwo w późnym wieku nie oznacza, że kobieta jest nieatrakcyjna – najczęściej jest wynikiem świadomego wyboru. Niestety, opinia społeczna bywa krzywdząca: taka kobieta z góry skazana jest na potępienie. W końcu coś musi z nią być nie tak, skoro żaden mężczyzna jej nie chciał.

Coś poszło nie tak?

Niezależnie od powodów, dla których kobieta zdecydowała się zachować dziewictwo, w pewnym momencie przestaje ono być społecznie akceptowane. Ten wspaniały dar, który kazano nam zachować dla wyjątkowego mężczyzny, staje się nieznośnym ciężarem i powodem do wstydu.

Dlaczego tak się dzieje? Niestety w naszej kulturze wciąż pokutuje stereotyp starej panny, czyli kobiety ubogiej, nieciekawej, niegodnej mężczyzny. Płeć męska nie ma z tym takiego problemu – zatwardziały kawaler to nie ktoś, komu w życiu nie wyszło. Mało tego – on może mieć przygody natury seksualnej, co nie umniejsza jego wartości w oczach społeczeństwa!

Panie, które wybrały wstrzemięźliwość, stoją przed wielkim dylematem. To, z czego były dumne, nagle jest rzeczą wstydliwą. Przyznać się do tego i narazić na opinię nieczułej, oziębłej, czy milczeć i narazić się na olbrzymi stres podczas pierwszego razu?

Z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby seksualne. Często kobiety są gotowe całkowicie odrzucić swoje przekonania i poglądy, żeby tylko „pozbyć” się dziewictwa. Całe ich życie zaczyna kręcić się wokół błony dziewiczej, jakby to ona determinowała, jakim człowiekiem jesteśmy. Panie decydują się na chirurgiczne przebicie błony w gabinetach ginekologicznych, gdyż wierzą, że dzięki temu coś się w ich życiu zmieni.

Joanna Pastuszka-Roczek

Dziewictwo w późnym wieku nie oznacza, że kobieta jest nieatrakcyjna – najczęściej jest wynikiem świadomego wyboru. Niestety, opinia społeczna bywa krzywdząca: taka kobieta z góry skazana jest na potępienie. W końcu coś musi z nią być nie tak, skoro żaden mężczyzna jej nie chciał.

Panie o sporych potrzebach erotycznych boją się sięgać po zabawki sprawiające rozkosz, żeby potem nie wydać się potencjalnemu partnerowi zbyt doświadczone seksualnie. Frustracja i uczucie odrzucenia bardzo źle działa na samoocenę… przez co jeszcze bardziej zmniejsza się szansa na znalezienie partnera. Kółeczko się zamyka.

Nie wstydź się!

Jak już mówiłam – nie kawałek ciała czyni człowieka, a my zdajemy się ciągle o tym zapominać. To przecież tylko niewielki skrawek tego, jakie jesteśmy. Jeśli jesteś dziewicą – bądź z tego dumna. To twoja prywatna sprawa, którą podzielisz się z osobą, której zaufasz, swojemu przyszłemu partnerowi.

Uwierz, on będzie zachwycony, że może odkryć przed Tobą całą nową krainę rozkoszy. Da mu to pewność, że nie będziesz go porównywać z innymi partnerami i oceniać. Jedyną trudnością będzie Twoje nastawienie – przez tyle lat nauczyłaś się żyć bez seksu, naturalnie, że masz prawo się trochę bać. Masz nawet prawo całkowicie stracić nim zainteresowanie!

Skup się na akceptacji siebie, na swoich zaletach, osiągnięciach. Ten mały skrawek ciała nie determinuje, kim jesteś. To tylko dodatek do całej wspaniałej, pięknej Ciebie.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (10)

elle@elle

8 lat temu

Ja znam dziewczynę,40 lat i dziewica,mój ginekolog powiedział ze tylko 3 sztuki takie są u nas w mieście i na pewno jest brzydka lub upośledzona umysłowo ze nikt jej nie chciał co jest prawda i mój lekarz powiedział ze w tym wieku to już kalectwo a nie powód do dumy nawet zakonnice rzadko kiedy były dziewicami,większość nie ,a przecież lekarz wie co mówi bo też się badają.
Ogólnie uważam ,że nie trzeba męża na cnotę łapać skoro ma się mu chorobę do zaoferowania ,ale można czerpać satysfakcję z udanego seksu i mieć kochanka.

filodendron

9 lat temu

To jest straszne ze porządna dziewczyna jest dyskryminowana.,z tego co widzę to młode Polki chcą w tej „dziedzinie „prześcignąć wszystkie nacje.W innych krajach dziewczyny i chłopcy ślubują,że nie pójdą z nikim do łóżka przed ślubem.Noszą specjalne pierścienie ,które informują o tym postanowieniu .Ja spotkałam się z tym w Holandii,ale wiem,że ten ruch jest też popularny w Stanach.

dulcynea

9 lat temu

Moja mała sąsiadeczka , uczennica z gimnazjum mówiła mi ostatnio ,że dziewczynki u nich w szkole , które są jeszcze
dziewicami są nazywane – Wirginie .

pati25

9 lat temu

Teraz w szkołach nastolatki mówią sobie o tym czy „to” zrobiły.Uważają,że im szybciej to lepiej są postrzegane wśród dziewczyn

filodendron

9 lat temu

Zgodzę się z Drobiną ,że Tv i filmy ogólnie narobiły wiele szkód w tej dziedzinie,dlatego młodzież stała się inna.Myśli ,że to naturalne po jednym spotkaniu iść do łóżka.Weżmy filmy z Bondem ,w ciągu jednego filmu jest w łózku z kilkoma kobietami.Te kobiety po paru słowach idą na całość.pokolenie wychowane w takim duchu .

pati25

9 lat temu

Bardzo fajne podsumowanie tego artykułu w słowach „Skup się na akceptacji siebie, na swoich zaletach, osiągnięciach. Ten mały skrawek ciała nie determinuje, kim jesteś. To tylko dodatek do całej wspaniałej, pięknej Ciebie”.

drobina

9 lat temu

Panienko: to nie jest staroświecke, tylko jak najbardziej na miejscu – nic na siłę jak pisze babka.
Dzisiaj czytałam o 14-to latce, która zaszła w ciążę ze swoim 15-to letnim chłopakiem, ale czy tylko te dzieci tu zawiniły? Wczoraj oglądałam film w tv. W rogu ekranu widniał znaczek „od 12 lat”. Nawet nie pytajcie, czy były tam sceny „łóżkowe”.

filodendron

9 lat temu

Naturalnie ,że to nic złego.Gdy kobieta ma z tym problem ,to niech się sama tego dziewictwa pozbawi ,przynajmniej będzie wiedziała ,że oddała wianek wartościowej osobie ,która nigdy jej nie zawiedzie .W dzisiejszych czasach dziewictwo i tak nie ma najmniejszego znaczenia.jak mężczyzna kocha to bierze i niedziewicę i z dzieckiem ,różnie ,a 40 -letnia dziewica może wzbudzić u partnera dziwne myśli (albo ma coś z głową ,albo nikt jej nie chciał),a zresztą ile straciła rozkoszy przez te lata.Mężczyzna doceni dziewictwo u 20-30 letniej kobiety ,ale 40 plus wyda mu się podejrzana.Chyba ,że trafi też na prawiczka ,wtedy bedą szczęśliwi i docenią się wzajemnie, Ale teraz to nawet wśród młodych dziewcząt dziewic prawie już nie ma.

panienka

9 lat temu

Może to staroświeckie ale uważam , że lepiej być dziewicą w wieku 40 lat i czekać na tego jedynego niż stracić wianek mając lat naście

Zostaw komentarz