Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Zespół niespokojnych nóg

zespol-niespokojnych-nog

Choroba ta to najczęstsze zaburzenie neurologiczne, jednak równocześnie jest najmniej rozpoznawalna. Jej objawy są bardzo charakterystyczne, ale często je lekceważymy. Dopiero, gdy stają się zbyt uciążliwe, zaczynamy coś podejrzewać Jak rozpoznać i leczyć zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg to inaczej choroba Ekboma lub RLS (z ang. Restless Leg Syndrom). Schorzenie to dotyczy przede wszystkim osób w wieku średnim i starszym. W znacznym stopniu jest uwarunkowany genetycznie, czyli dziedziczymy go po którymś z rodziców, albo dziadku. Jednak bardzo często jest objawem, który pojawia się w przypadku chorób przewlekłych, niedokrwistości wynikającej z braku żelaza, może też sygnalizować poważniejsze problemy neurologiczne.

Objawy

Chory odczuwa silną potrzebę poruszania nogami, która nasila się przy siedzeniu lub w pozycji leżącej. Pojawiają się bolesne skurcze nocne, uczucie ciężkości i pulsowania. Jeśli nie wspomnimy lekarzowi o potrzebie machania nogami, może on błędnie zdiagnozować chorobę i zaordynować leki rozkurczające, które są zupełnie nieskuteczne.

Chory ma uczucie niesprecyzowanego dyskomfortu, sztywnienia, cierpnięcia, które mija, gdy poruszy nogami. O czymś takim łatwo się zapomina, kładąc to na karb zmęczenia, zakwasów, długiego chodzenia, pogody. Najgorzej jest wieczorem – chory długo się wierci w łóżku, nie potrafi się ułożyć, śpi niespokojnie, choć może nie być tego świadomy – wykonuje mimowolne zgięcia palucha stopy lub kolana.

Przyczynia się to do uczucia zmęczenia, rozbicia. Osoba cierpiąca na zespół niespokojnych nóg staje się nerwowa, rozdrażniona. Nadal może nie zauważyć, że cierpi na to schorzenie neurologiczne, błędnie uznając, że to właśnie zdenerwowanie jest przyczyną chęci ruszania nogami.

Joanna Pastuszka-Roczek

Choroba ta to najczęstsze zaburzenie neurologiczne, jednak równocześnie jest najmniej rozpoznawalna. Jej objawy są bardzo charakterystyczne, ale często je lekceważymy. Dopiero, gdy stają się zbyt uciążliwe, zaczynamy coś podejrzewać Jak rozpoznać i leczyć zespół niespokojnych nóg?

Leczenie

Zespół niespokojnych nóg zazwyczaj sugeruje, że coś w Twoim organizmie zaczyna źle funkcjonować – może być objawem cukrzycy, mocznicy, reumatoidalnego zapalenia stawów, niewydolności żylnej. Dlatego rzadko kiedy leczy się samą przypadłość, konieczne jest kompleksowe leczenie.

Może również być spowodowane lekarstwami, które przyjmujemy – szczególnie tymi, które mają wpływ na gospodarkę wapnia w naszym organizmie. Lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad i ustala główną przyczynę zespołu niespokojnych nóg i to nią się zajmie w pierwszej kolejności.

Ponieważ choroba utrudnia koncentrację, rozprasza, powoduje zmęczenie, leczenie obejmuje również zmianę trybu życia: naukę relaksacji, regularne ćwiczenia, ograniczenie kofeiny i innych używek.

Niestety – jest to choroba nieuleczalna. Możemy jedynie złagodzić jej objawy, a także powstrzymać dalszy rozwój. Bardzo ważne jest przestrzeganie indywidualnych zaleceń lekarza, który dobiera lekarstwa odpowiednio dla każdego pacjenta. To, co pomaga jednemu pacjentowi, niekoniecznie pomoże drugiemu, dlatego należy ściśle przestrzegać wskazówek.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (10)

Mindi

10 lat temu

Doznałam takich objawów i potwierdzam, że są bardzo uciążliwe. Przez prawie dwa lata męczyłam się siedząc, leżąc i nie mogłam spać bo budziły mnie niespokojne nogi. Do czasu aż kolejny lekarz zlecił badanie poziomu żelaza, po dwóch dniach brania preparatu z żelazem zniknęły przykre objawy. Teraz jestem czujna, kontroluję poziom żelaza i profilaktycznie też łykam tabletki z witaminami i żelazem.
Moje dolegliwości są na innym podłożu ale rozumiem uciążliwość tej przypadłości i współczuję Ci Filo. Dobrze, że są leki, którymi można zmniejszać przykre objawy.

alineczka

10 lat temu

Najgorsze dla mnie,że jak pisze Filo.. – choroba przychodzi znienacka!
Każdego może dosięgnąć i o każdym czasie.. Zdrowie jest najwazniejsze – i to nie jest banał czy cytat ale najprawdziwsza z prawd!
Filo-Twój mąż musi być bardzo dobrym człowiekiem…

Margotka

10 lat temu

Filo, strasznie Ci współczuję! U mnie rodzinny jest reumatyzm, im jestem starsza, tym bardziej się boję, że i mnie wreszcie dopadnie ten ból. Na razie mam tylko zesztywniałe stawy i czasem się blokują, ale staram się z tym walczyć ćwiczeniami – bardzo pomaga nordic walking.

pati25

10 lat temu

Dużo rzeczy dowiedziałam się o tej uciążliwej chorobie.Moja mama ma tę chorobę.Cały czas np siedząc przed telewizorem porusza nogami.Często nogi ak bolą,palą że żyły wychodzą na wierzch.Ulgę przynosi jej wówczas gdy nogi zanurzy w bardzo zimnej wodzie albo posmaruje maścią chłodzącą.Kurcze są tak dotkliwe,że wykrręca palce.Pokażę jej ten artykuł

filodendron

10 lat temu

W Holandii jestTowarzystwo Naukowe,które bada tę chorobę ,mają nawet swój miesięcznik.Podobno często przyczyną są niedobory żelaza.,a także niektóre leki uspokajające. W czasie długich podróży ,gdy nogi szaleją -po pierwsze radzę wziąć tabletkę(w konsultacji z lekarzem),a także robić proste ćwiczenia,np.kręcić stopami raz w jedną,raz w drugą stronę ,stosować tzw.rolowanie.A na postojach – chodzić,intensywniej poćwiczyć. Ale najważniejsze jest leczenie objawowe tabletkami ,które podnoszą poziom dopaminy ,wówczas można normalnie żyć.Na razie nie można się z tego całkowicie wyleczyć.

nowa

10 lat temu

Po przeczytaniu tego artukułu od razu pomyślałam o mojej siostrze, ona często się skarży na zmęczenie, faktycznie bywa poddenerwowana a na dodatek nogą rusza stale. Muszę namówić ją do poczytania o takiej dolegliwości.Pamiętam, jak chyba od zawsze, mama ją upominała,żeby ,,nie huśtała diabła” 😉

filodendron

10 lat temu

Alineczko ,jak na razie to zapisują mi cały czas od 2 lat i nigdy nie wspomniano o zakończeniu leczenia,raczej trzeba do końca zycia jeść te leki.Najgorsze jest to ,że są noce ,kiedy ręce i ramiona też latają.To jest coś dziwnego ,niby ból,który zmusza do poruszania kończynami ,myślisz ,że jak poruszasz to przestanie boleć ,ale to nieprawda,Czasem bardziej się nasila ,czasem mniej.Wyobraż sobie małżonka,który leży obok tak ciągle kręcącej się osoby.mój mąż przeżywa to razem ze mną .Prosiłam go ,żeby się przeniósł do innego łóżka,ale on mnie pociesza i towarzyszy.Jestem mu za to wdzięczna. Dobrze ,że on robi sobie drzemki wieczorne przy tv,bo inaczej to też byłby ciagle niewyspany.

alineczka

10 lat temu

Pierwsze słyszę o takiej chorobie…Ale to faktycznie paskudna sprawa,można się nerwowo wykonczyć..
Filo – jeśli dobrze zrozumialam to bierzesz leki takie jak przy Parkinsonie? ale to prawda,ze już ich nie można odstawić?

filodendron

10 lat temu

Ja mam niestety tę nieuleczalną chorobę ,przyszła znienacka myslałam ,ze to przejdzie,ze to od menopauzy. Po takiej nocy ,gdy nogi potrafią skakać 15 razy na minutę,człowiek jest całkiem skonany .Leczy się to przewaznie lekami parkinsonowskimi – ale nawet one nie zawsze pomagają.U nas to jest dziedziczne ,mama też ma takie noce.

Zostaw komentarz