Kultura Styl życia

Dziewczyna, którą kochałeś – Jojo Moyes

dziewczyna którą kochałeś

Jojo Moyes to pisarka specjalizująca się w literaturze obyczajowej, która podbiła serca milionów ludzi na całym świecie swoimi opowieściami. Jej książki sprzedają się w ogromnych nakładach, przez co zyskała tytuł autorki bestsellerów.  Dziewczyna, którą kochałeś to kolejna powieść Jojo Moyes, która przetłumaczona na język polski ma szansę znaleźć się na pierwszych miejscach list sprzedaży. Jaką historię ukazano w tej książce?

Dziewczyna, którą kochałeś – historia dwóch wyjątkowych kobiet

Dziewczyna, którą kochałeś to historia dwóch kobiet, które choć żyły w różnych czasach, miały ze sobą wiele wspólnego. Sophie – bohaterka portretu, który posiada Liv i darzy go ogromnym sentymentem, przekonała się, czym jest cierpienie.  Ta młoda Francuzka przyszła na świat  w miasteczku St. Peronne, które w trakcie I wojny światowej znalazło się pod okupacją wojsk niemieckich. Dziewczyna, którą kochałeś to nie tylko historia dwóch kobiet żyjących w różnych czasach, które w przeszłości mocno kochały i jeszcze mocniej cierpiały, to też opis zbrodni wojennych. Sophie żyła w czasach, gdy śmierć czy grabież majątku były codziennością. Niemiecka okupacja terenów należących do Francji nawet dziś budzi ogromne emocje. Trudno pogodzić się z myślą, że tyle zła ludziom mogli wyrządzić inni ludzie, którzy na dodatek byli ich sąsiadami. I wojna  światowa to czasy ogromnej niesprawiedliwości i wielkich dramatów, o czym możemy przekonać się na stronach najnowszej powieści Jojo Moyes.  Wraz z Sophie przeżywamy wielką miłość i przekonujemy się o jej ogromnej odwadze. Młoda Francuzka była osobą skłonną do poświęceń w imię wyższego dobra, podejmowała decyzje, które mogły ściągnąć na nią prawdziwe problemy.  Do samego końca Sophie pozostała wolna wyznawanym wartościom i nie poddawała się przeciwnościom losu.

Gdy los wystawia nas na próbę

W powieści Dziewczyna, którą kochałeś Jojo Moyes ukazała także historię Liv. Jej życie przypominało sielankę, kobieta mogła liczyć na wsparcie i miłość męża. Mężczyzna pracował jako architekt, toteż Liv nie musiała martwić się o środki na zaspokojenie podstawowych potrzeb.  Niestety, idealny świat, w którym żyła, niespodziewanie rozpada się jak domek z kart.  Gdy umiera David, Liv nie tylko cierpi z powodu straty ukochanego, ale też musi stawić czoła licznym przeciwnościom losu.  Problemy finansowe pojawiają się prędzej, niż można było przypuszczać.  Liv otrzymuje w spadku po mężu zaprojektowany przez niego Szklany Dom. Niestety, znajduje się on na terenie, który zostaje objęty wyższym podatkiem. Liv wpada w coraz większe tarapaty finansowe. Pojawiają się też problemy z obrazem, który David kupił jej podczas miesiąca miodowego. Dziewczyna, którą kochałeś to dzieło sztuki, które, gdyby nie mąż Liv, prawdopodobnie zakończyłoby swój los na śmietniku.

Batalia o pamiątkę po mężu

Gdy wydaje się, że Liv zaczyna wychodzić na prostą, Paul, którego los postawił na jej drodze, staje się jej największym wrogiem. Pragnie bowiem odebrać przedmiot szczególnie drogi jej sercu – stary obraz przedstawiający Sophie. Dziewczyna, którą kochałeś to dzieło sztuki, które staje się przedmiotem batalii. Obie strony starają się dowieść swoich racji.  Rozpoczyna się zbieranie dowodów, które mogą pomóc w sądzie. Czy Liv uda się zachować obraz, który otrzymała od męża tuż po ślubie? Kim w rzeczywistości jest Paul i jak daleko posunie się, by osiągnąć cel?

 

Jojo Moyes – mistrzyni powieści obyczajowych

Dziewczyna, którą kochałeś to powieść, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Ukazano w niej skomplikowane losy dwóch kobiet żyjących w zupełnie innych czasach, ale równie zdeterminowanych, by osiągnąć upragniony cel. Każda z nich zrobi wszystko, by do końca pozostać sobą i nie sprzeniewierzyć się wyznawanym wartościom. Dziewczyna, którą kochałeś to wzruszająca historia niezwykłych kobiet, którą warto przeczytać, aby uświadomić sobie, jak wielką wartość stanowi pokój i bezkrwawe rozwiązywanie konfliktów. To także książka, która zachęca do walki i stawiania czoła przeciwnościom losu.

Irmina Cieślik

 

Komentarze (8)

Cyla

6 lat temu

Chętnie przeczytam tę książkę i dowiem się, czy obraz pozostał przy Liv. To smutne, że z powodu problemów finansowych można utracić jedyną pamiątkę po zmarłym.

Mindi

6 lat temu

Jojo Moyes pisze dość trudne powieści obyczajowe ale bardzo piękne. Zapowiada się kolejna głęboka opowieść o ludzkim życiu. Już czekam na okazję aby ją przeczytać.

dulcynea

6 lat temu

Nowa powieść mistrzyni powieści , z bardzo ciekawą fabułą.
Chętnie bym ją przeczytała , bo ostatnio przeczytana jej powieść bardzo mi się podobała 🙂

Zostaw komentarz