Natura i eko Teraz EKO

Dom jak z bajki cz.II

dom-jak-z-bajki-cz-ii

Drogie Panie, miałyście już przyjemność zapoznać się z niezwykłymi domkami z gliny. Czas kontynuować naszą architektoniczną przygodę. Oto kolejna część artykułu o ekologicznych domkach z bajki.

Przeczytaj koniecznie pierwszą część artykułuDom jak z bajki cz.I

3. Ciepło – zimno

Również to zależy od zasobności portfela, lokalnych uwarunkowań a także samych potrzeb mieszkańców. Domy ocieplane słomą, jeżeli względnie nieduże (do 100m2) są idealne dla rozwiązań tzw. pasywnych tj. wykorzystujących ciepło pochodzące z eksploatacji domu czyli od mieszkańców, gotowania, etc oraz oczywiście słońca. Najczęściej jednak projektuje się typowy system grzewczy oparty o gaz lub różnego rodzaju paliwa stałe lub olej. Dobrym rozwiązaniem są również pompy ciepła, które wykorzystują ciepło ziemi. Przy poprawnie wykonanym projekcie i dobrym wykonawstwie domy te wymagają bardzo mało energii do ogrzewania.

4. Plusy i minusy

+ znakomity mikroklimat i energia
+ niższe koszty eksploatacji
+ przyjazne człowiekowi materiały
+ dostępność materiałów budowlanych
+ niski wpływ na środowisko
+ w przypadku miejsc wypoczynkowych, znakomicie przyciąga turystów
+ możliwość stworzenia różnych klimatów od organicznych low-tech po bardzo ekskluzywne, minimalistyczne

– potrzeba organizacji słomy na sezon wcześniej przed rozpoczęciem budowy

– niewielka ilość osób znających tę technologię

– znikoma ilość architektów potrafiących wykonać projekt zgodnie ze sztuką

– eksperymentalny charakter

6. Czy można w takim domu burzyć ściany działowe, przesuwać okna?

Ściany działowe – tak. Przesuwać okna – raczej nie. Chociaż jak ktoś się uprze i ma na to środki, to technicznie da się to zrobić.

7. Ile czasu jest potrzebne na budowę

Nie ma dużej różnicy względem typowej budowy. Jak zawsze wszystko zależy od dobrej organizacji wykonawcy. Około 3 miesięcy powinno wystarczyć na dom 150m2.

Paweł Sroczyński – architekt

Drogie Panie, miałyście już przyjemność zapoznać się z niezwykłymi domkami z gliny. Czas kontynuować naszą architektoniczną przygodę. Oto kolejna część artykułu o ekologicznych domkach z bajki.

8. W jakim klimacie i na jakim gruncie mogą być stawiane takie domki

Budynki naturalne buduje się w każdym klimacie od pustynnych po Syberię. Różnią się detalami, warstwami i rozwiązaniami architektonicznymi przystosowującymi je do danej strefy klimatycznej. Klimat Polski jest jak najbardziej odpowiedni. Nie stosuje się jednak gliny na elewacjach zewnętrznych ze względu na opady. Tynk wapienny znacznie lepiej się sprawdza.

9. Wymarzony dom dla alergika

To dom perfekcyjny dla alergika głównie ze względu na tynki gliniane – niezwykle poprawiają one jakość powietrza, utrzymując poziom wilgotności w granicach przyjaznych dla błon śluzowych (ok 60% Rh).

10. Czy te ściany są odporne na ogień?

Zdecydowanie! Udowodniło to wiele testów przeprowadzonych w wielu krajach Europy zachodniej. Jednym z najnowszych badań jest test przeprowadzony w Republice Czeskiej wg specyfikacji Eurokodów. Oznacza to że budynki ze słomy będą posiadały certyfikat technologii bezpiecznej pożarowo – pozwoli to wznosić również obiekty użyteczności publicznej – przedszkola, szkoły oraz pensjonaty.

Domki z gliny to wspaniała propozycja nie tylko dla miłośników EKO stylu życia, ale również dla tych, który lubią oryginalny styl oraz chcą mieć wyjątkowy w każdym calu dom. Ile osób może powiedzieć, że sami(chociaż w części) wybudowali Swój wymarzony dom? Dodatkowo, jedynym co Was ogranicza jest Wasza wyobraźnia. To wspaniała możliwość; być Michałem Aniołem Swojej przestrzeni.

Paweł Sroczyński – architekt

Komentarze (6)

linet

9 lat temu

Summer, jeśli nasz Portal powagą swego autorytetu rekomenduje takie budownictwo, to nie musisz się zastanawiać, czy warto interesowac się sprawą. Wszystko jest jasne, a na moje podśmiechujki nie zwracaj uwagi:)

summer

9 lat temu

Linet – dla Ciebie to jest zwykłe hi-hi, a ja w tej chatce chciałabym pomieszkać trochę dłużej niż do pierwszego deszczu;). A tak serio, to jakąś tam chatkę już posiadam, a technologią gliniano – słomianą zainteresowałam się zawodowo, bo mnie uczono o domach z betonu, ceramiki, stali czy drewna. Ponieważ cały czas właśnie wśród takich materiałów się obracam, to chciałabym dla odmiany poznać ten cud ekologiczny i ewentualnie go propagować lub nie;).

linet

9 lat temu

Summer, przejęłaś się, widzę,że Twoja chatka może nie trzymać standardów. Ale przecież dzisiaj nowoczesne technologie budowlane są w stanie wyprodukować słomę i drewno z materiałów ,które przetrzymają ogień i wodę, a także inwazję szkodników. Glinę ekologiczną też wytwarza się syntetycznie, jest odporna na czynniki atmosferyczne .Nie zrażaj się, tylko szykuj do budowy:)

summer

9 lat temu

Wiesz, linet, akurat z tą ognioodpornością może nie być aż tak źle, w końcu od wewnątrz masz glinę, a ona, wiadomo, nie pali się. Konstrukcja takiego budynku będzie pewnie drewniana. Drewno + słoma, tak się zastanawiam, co tam zamieszka w tych ścianach? Albo gdy dostanie się woda i zacznie toto gnić? No i w ogóle, nie daj Boże, jak się okaże nagle, że postawiliśmy lepiankę na terenie zalewowym! Po prostu „popłyniemy”!;). A może trzeba tą słomę jakoś zabezpieczyć specjalnymi środkami przeciw szkodnikom – tylko jaka to wtedy ekologia?!
No i ciekawe jaki mają stosunek do tego typu budownictwa towarzystwa ubezpieczeniowe?;)
Ale, żeby nie było, że mi się lepianki nie podobają – o nie! są super! jeśli ktoś lubi taki styl, są naprawdę jak z bajki! Tylko, czy warto ryzykować z tego typu inwestycją?

linet

9 lat temu

Summer, widzę,że nabrałaś wielkiej chęci na taką ekochatkę.
Jeszcze tylko wyjaśnisz parę wątpliwości z panem architektem i mozesz rozpoczynać prace:)
A mnie,pośród licznych zalet, najbardziej niepokoi jednak bezpieczeństwo pożarowe. Technologia przypomina niegdysiejsze budownictwo szachulcowe, a ogień po takich budynkach tylko śmigał.
Wszystkie spichrze wznoszone w tej technologii ,spłonęły na gdańskiej Wyspie Spichrzów. No, ale w końcu to było budownictwo XIV-XV w. Dzis na pewno glina, słoma i drewno wykonane są z materiałów całkowicie odpornych na ogień:)))

summer

9 lat temu

„Nie stosuje się jednak gliny na elewacjach zewnętrznych ze względu na opady. Tynk wapienny znacznie lepiej się sprawdza.” Czyli domek gliniany w naszym kraju nie będzie wyglądał, jak na pierwszej fotografii? No i skąd wziąć firmę wykonawczą, która to wszystko potrafi zrobić? Jak przykleić płytki do ściany otynkowanej gliną? Jak wbić w to kołki pod zawieszenie czegokolwiek, jeśli na etapie projektowania nie przewidzi się miejsca? Czy stropy też projektuje się z prefabrykatów gliniano – słomianych?…….. Czy będzie kolejna część artykułu?;)

Zostaw komentarz