Encyklopedia menopauzy Menopauza

Dojrzałe kobiety nie mówią o…

dojrzale-kobiety-nie-mowia-o

Hemoroidy są dość powszechną chorobą. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych choruje na nie co najmniej 1/3 ludności. Możemy jedynie przypuszczać, że w Polsce statystyki są podobne.

Przyczyn choroby jest kilka i można ich uniknąć. Natomiast w przypadku wystąpienia hemoroidów można także się z nich wyleczyć. Niech dzisiejszy artykuł będzie podpowiedzią dla młodszych kobiet, jak uniknąć żylaków odbytu, a dla tych które już je mają – jak złagodzić objawy tej choroby i im przeciwdziałać.

Skąd się biorą hemoroidy?

Przyczyn, jak wcześniej wspomniałam może być wiele. A spadek hormonów płciowych w okresie okołomenopauzalnym jest tylko dolaniem oliwy do ognia, gdyż właśnie wtedy stany zapalne i krwawienia z odbytu zaostrzają się. Jednym słowem zaczyna brakować kluczowej w procesie leczniczym substancji a organizm pozostawiony sam sobie zostaje narażony na wiele chorób.

Jaka jest patogeneza tych krwawiących guzków rozwijających się wewnątrz bądź na zewnątrz odbytu? Otóż za główne przyczyny powstawania guzków krwawniczych odbytu uważa się wieloletnie siadanie na zimnym podłożu, otyłość (co łączy się z dietą bogatą w niezdrowe kwasy omega-6), długotrwałe zaparcia, brak ruchu (szczególnie siedzący tryb życia i brak ćwiczeń) ale także ciążę, której niekiedy nie sposób uniknąć, a raczej – z której nie sposób zrezygnować.

ALNG

Hemoroidy są dość powszechną chorobą. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych choruje na nie co najmniej 1/3 ludności. Możemy jedynie przypuszczać, że w Polsce statystyki są podobne.

Najczęstszą jednak przyczyną hemoroidów jest nadwaga i nieprawidłowa dieta lub sposób odżywiania się. Niedobór witamin, minerałów i antyoksydantów zawartych w surowych warzywach i owocach powoduje zaostrzanie się procesu zapalnego oraz brak nadziei na łagodzenie objawów. Wtedy uciekamy się zazwyczaj do farmaceutyków, co niekiedy pomaga, ale też pozostawia skutki uboczne w organizmie lub uzależnia od stosowania syntetycznych środków. Zazwyczaj wtedy z czasem zwiększamy dawkę lub przerzucamy się na coraz to silniejszy lek.

Nożem w hemoroidy

Wszystkie metody chirurgiczne są oczywiście wskazane i niezwykle pomoce w leczeniu zaawansowanych hemoroidów. Należą do nich:

  • skleroterapia lub fotokoagulacja podczerwienią – metody inwazyjne powodujące martwicę dużych i wypadających guzów (wskazane przy zaawansowanym stadium choroby)
  • metoda Longo – dobra wtedy, gdy hemoroidom towarzyszy wypadanie błony śluzowej odbytnicy; jest to interwencja chirurgiczna polegająca na wycinaniu i zszywaniu

ALNG

Hemoroidy są dość powszechną chorobą. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych choruje na nie co najmniej 1/3 ludności. Możemy jedynie przypuszczać, że w Polsce statystyki są podobne.

Jeśli jednak nie pójdzie za tym zmiana diety i zmiana negatywnych przyzwyczajeń jak siedzący tryb życia i brak ruchu, to prawdopodobnie choroba powróci. Trzeba bowiem zlikwidować przyczyny choroby, a nie jedynie jej skutki.

Warto więc zastanowić się nad leczeniem wielowymiarowym, polegającym na stosowaniu kilku metod leczenia jednocześnie, w tym zmianie sposobu żywienia. Wskazówki znajdziesz tutaj

ALNG

Komentarze (12)

pati25

12 lat temu

Kobiety nie mówią o tym wstydliiwym problemie.Starają same sobie z tym jakoś radzić.Jednak bywa tak,że konieczna jest interwencja chirurgiczna.Słyszałam,że taka operacja hemoroidów do przyjemnych nie należy.Po zabiegu trzeba dłuższy czas leżeć na brzuchu.

bess22

12 lat temu

Hemoroidy to rzeczywiście dla wielu z nas temat krępujący i wstydliwy.A przecież to normalna przypadłość jak każda inna,dotycząca zdrowia.Nie ma chorób wstydliwych,są tylko ludzie zahamowani i nieśmiali.

cali

13 lat temu

Miałam kiedyś problemy z hemoroidami, głównie po każdym porodzie a rodziłam 4 razy. Wprowadziłam do mojej diety chleb razowy, dużo warzyw łącznie ze skórka i ziarenkami i pozbyłam się problemu. Przecież hemoroidy to głównie sprawa tego co jemy.

danatwa

13 lat temu

Ja miałam hemoroidy po ciązy , na szczęsie nie były zbyt duże i już dziś nie mam problemu. Ale współczuję wszystkim którzy je mają

Emilly27k

13 lat temu

W zasadzie trudno wyczuć o czym kobiety nie mówią w wielu dojrzałym.Nie zawsze dojrzała kobieta chce opowiadają o swoim życiu i o swoich dolegliwościach.Nie każdy z resztą chce o tym opowiadać.Najlepiej jest dbać o siebie poprzez odpowiednią dietę.

justi

13 lat temu

ja jem łyżkę otrąb pszennych dziennie, staram się włączać warzywa do każdego posiłku, a na czczo piję szklankę wody z rozmoczonymi przez noc śliwkami i morelami suszonymi 🙂
no i ruch! to szalenie ważne, by prowadzić aktywny tryb życia!

danatwa

13 lat temu

Ja miałam niewielki problem po ciązy , na szczęście minął i już nie potrzebuję pomocy. Dobrze że wtedy mi poradzono czopki glicerynowe – suktecznie pomogły.

basikmac

13 lat temu

Jabłka, sliwki i morele suszone, wszelkie owoce i warzywa – to chyba najwazniejsze; no i oczywiście ruch!!!! Chociażby taniec – przyjemny i łatwy sposób 🙂

henradz

13 lat temu

Bardzo dobre są również śliwki suszone. Znajoma twierdzi, że działają rewelacyjnie.
Ja na szczęście nie mam problemu z zaparciami.

barbara13

13 lat temu

Codziennie jabłko na kolację i nie mam problemu z zaparciami, które są przyczyną powstawania hemoroidów. Niedrogi, skuteczny i smaczny sposób – polecam

basikmac

13 lat temu

Cieszę się, że chociaż tego problemu zdrowotnego nie posiadam. Być może ciągły ruch i dobra dieta przez długie lata – robią swoje 🙂

Zostaw komentarz