Apetyt na wegetarianizm Natura i eko

Dobra woda zdrowia doda!

dobra-woda-zdrowia-doda

Jest bezzapachowa, bezbarwna, bezkaloryczna. Jednak, filozoficznie można by powiedzieć, że „woda to temat rzeka”. Natomiast Hipokrates – ojciec medycyny – już ponad 2000 lat temu zalecał wszystkim, aby pili jej jak najwięcej.

Jak pic wodę?

Przede wszystkim, w ogóle należy ją pić! Polacy piją bardzo mało wody w porównaniu do naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Statystyki i tak się już poprawiły, dzięki propagowaniu zdrowego stylu życia i zmiany nawyków żywieniowych. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosło spożycie wód butelkowanych, zarówno gazowanych, jak i niegazowanych. Wynosi ono obecnie około 50 l na mieszkańca rocznie i wzrosło w stosunku do 1993 r. ponad trzykrotnie. Szacuje się, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać, ponieważ coraz bardziej jesteśmy świadomi zalet i konieczności picia wody. Wciąż jednak daleko nam do takich rekordzistów, jak Niemcy, Francuzi czy Włosi, którzy wypijają od 115 do 185 l wody rocznie.

Jeżeli chodzi o „techniczne” zasady picia wody to zaleca się:

 • pić ją regularnie zanim poczujemy pragnienie,
 • najlepiej wypijać około 8 szklanek dziennie,
 • pić ją małymi łykami w niedużych ilościach,
 • najlepiej 10 minut przed lub po jedzeniu (picie w trakcie posiłku może rozrzedzać soki żołądkowe).

Co o wodzie wiedzieć trzeba?

 • Bez wody człowiek może przeżyć w klimacie umiarkowanym 7 dni, natomiast bez pożywienia ponad 2 miesiące.
 • Ciało w momencie narodzin składa się w 75% z wody, a wraz z wiekiem ten procent się zmniejsza. Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody.
 • Organizm ludzki traci wodę przez skórę (600 ml/dobę), płuca (400 ml/dobę), drogą pokarmową z kałem (100ml/dobę) oraz przez nerki (500 ml/dobę).

Zuzanna Górka

Jest bezzapachowa, bezbarwna, bezkaloryczna. Jednak, filozoficznie można by powiedzieć, że „woda to temat rzeka”. Natomiast Hipokrates – ojciec medycyny – już ponad 2000 lat temu zalecał wszystkim, aby pili jej jak najwięcej.

 • Woda w naszym organizmie może pochodzić z kilku źródeł: z wszelkiego rodzaju wypijanych płynów oraz zjadanych pokarmów, powstaje także w wyniku przemian metabolicznych białek, tłuszczów i węglowodanów (woda metaboliczna).
 • Utrata wody sięgająca 3% masy ciała powoduje obniżenie wydajności fizycznej o 20%.
 • Wodę z odkręconej butelki najlepiej wypić możliwie szybko od otwarcia. Po otwarciu butelki woda zachowuje swoje właściwości przez kilkanaście godzin.
 • Jeżeli chcemy wykorzystać wodę butelkowaną do gotowania napojów i pokarmów, należy wybrać wodę z niższą zawartością wapnia (ok. 50mg/dm3) i magnezu (poniżej 30mg), aby uniknąć wytrącania się osadów tych pierwiastków podczas gotowania.
 • Szara, łuszcząca się i matowa skóra (tak zwana pergaminowa) jest objawem niewystarczającej podaży wody. W takim przypadku nie pomogą żadne kremy i maseczki – musimy pić wodę. Właściwa podaż wody korzystnie wpływa na cerę, gdyż dzięki niej z organizmu usuwane są produkty przemiany materii, które gdy zalegają w organizmie są niezwykle szkodliwe.
 • W uzupełnianiu niedoborów mineralnych pomocne jest picie wód zawierających deficytowe pierwiastki (wapń, magnez, fluorki, jodki, żelazo (II) w znaczących stężeniach wskazanych specjalnym oznaczeniem na etykiecie. Oczekiwane efekty stosowania tych wód mogą być zauważalne jednak dopiero po systematycznym pobieraniu takiej wody w ilości ok. 1 litra dziennie.

Pijmy więc wodę, a zadbamy o zdrowie i urodę!

Zuzanna Górka

Komentarze (6)

psychonka

10 lat temu

też kiedyś piłam maksymalnie 2 szklanki płynów dziennie i nie odczuwałam potrzeby picia więcej. Odkąd przyzwycziłam się pić 2 litry dziennie czujęsię o wiele lepiej i nie wspomnę jak na tym zyskałą moja figura 😉

filodendron

12 lat temu

Bardzo czesto pije wode,nawet budze sie w nocy ,by wziac lyka,od pewnego czasu zawsze mam mala buteleczke wody w torebce, gdy musze szybko wziac tabletki na serce, bez wody nie polkne zadnej tabletki.

pati25

12 lat temu

Ja piję od dawna dużo wody mineralnej niegazowanej.Zawsze mam przy sobie butelkę z wodą i stale popijam.Nawet teraz siedząc i pisząc trrzymam butelkę z wodą

pauzka

12 lat temu

Ja należę do tych co poprawiają statystyki !
piję duże ilości wody od zawsze, bez względu na porę roku.
Bardzo lubię wodę niegazowaną , stosuję zamiennie różne firmy,mam
ulubioną ale nie chcę reklamować.)))

drobina

12 lat temu

Jeszcze do niedawna też piłam bardzo mało wody. Mój maż nawet ze mnie żartował, że szklanka herbaty wystarcza mi na tydzień. Teraz zawsze zaczynam dzień od wypicia szklanki niegazowanej wody. Wypijam około 5-6 szklanek dziennie, co przy mojej dawnej niechęci do wody i tak jest ogromnym sukcesem.

pati25

12 lat temu

To smutne,że my Polacy tak mało wypijamu wody rocznie.Wodę powinniiśmy pić bo tak jak w powiedzeniu „woda zdrowia doda”Na rynku jest cała masa różnych wód mineralnych gazowanych,niegazowanych,smakowych.Wybierajmy taką,która najlepiej nam smakuje.

Zostaw komentarz