szczera rozmowa

Choć mogłoby się wydawać, że czasem w ogóle nie ma sensu rozmawiać z drugim człowiekiem, który nas zranił swoim zachowaniem, to warto się przełamać. Niełatwo jest powiedzieć wprost, co nie odpowiada nam w cudzym postępowaniu, ale warto zebrać się na szczerość. Taka oparta na wzajemnym szacunku rozmowa może naprawdę wiele zmienić. Tym, co często oddala od siebie dwoje ludzi, jest szum informacyjny. Niby ze sobą rozmawiamy, ale nasza komunikacja przypomina zabawę w głuchy telefon. Do naszej głowy dociera zupełnie inny komunikat, niż został wysłany przez nadawcę. Dlaczego zawsze warto rozmawiać? Czy szczerość popłaca?

Dlaczego zawsze warto rozmawiać?

Nie ma chyba sytuacji, w której nie warto poświęcić czasu na rozmowę. Każda wymiana zdań czegoś nas uczy, wzbogaca nasze doświadczenie i pozwala lepiej zrozumieć innych ludzi. Decydując się na szczerą rozmowę, odkrywasz wszystkie karty, ale też masz ogromne szanse wyjaśnić sporną sytuację. Czasem nawet ludzie, którzy nie są źli i do siebie pasują, potrafią wpaść w spiralę niekończących się złośliwości i nieporozumień. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy obie strony mają silne charaktery, są cholerykami, i żadna nie chce odpuścić. W pewnym momencie nawet nie wiadomo, o co poszło. Konflikt bowiem tak się nakręcił, że ułożenie normalnych relacji wydaje się wręcz niemożliwe. Nie należy jednak się zrażać. Jeśli dwoje ludzi naprawdę coś do siebie czuje lub chociaż się lubi, potrafi usiąść i szczerze porozmawiać. Takie wyjaśnianie wszelkich nieporozumień może wydawać się idiotyczne, ale wspaniale oczyszcza atmosferę i stwarza możliwość ułożenia relacji na nowo. Czyż nowy początek nie brzmi obiecująco?

Rozmowa twarzą w twarz – czy szczerość popłaca?

Aby rozmowa przyniosła pożądane rezultaty, musi zostać przeprowadzona twarzą w twarz. Dorośli ludzie nie rozwiązują nieporozumień na Facebooku, przez telefon czy za pośrednictwem SMS-ów. Rozmowa twarzą w twarz ma ponadto jeszcze jedną zaletę, o której bardzo często zapominamy. Gdy porozumiewamy się za pośrednictwem mediów społecznościowych czy przez telefon, jesteśmy w stanie powiedzieć sobie dużo przykrych rzeczy. Niewiele przy tym myślimy, pozwalamy ponieść się złości. Możemy sobie na to pozwolić, ponieważ przez internet dużo łatwiej przychodzi nam wzajemne ranienie się. Na żywo większości z tych przykrych rzeczy w ogóle byśmy sobie nie powiedzieli. Ba, otwarta, szczera podstawa sprzyja zakopywaniu toporu wojennego. Ponadto rozmowa twarz w twarz pozwala ocenić szczerość drugiej osoby i jej prawdomówność.

Rozmowa przy piwie przełamuje lody

Nie od dziś wiadomo, że szczera rozmowa na trudne tematy, które doprowadziły do poważnego konfliktu w związku czy między przyjaciółmi, sporo kosztuje. Trudno się otworzyć przed człowiekiem, którego w pewnym sensie obwiniamy o różne rzeczy, w tym o wyrządzoną nam krzywdę. Warto to jednak zrobić, ponieważ naprawdę można sporo zyskać. Paradoksalnie, gdy rozmawiamy z drugim człowiekiem, wiele sytuacji bez wyjścia znajduje nagle rozwiązanie. Aby dodać sobie odwagi niezbędnej do szczerej rozmowy, można odbyć ją przy piwie lub winie. Nie chodzi o to, by upić się do nieprzytomności lub doprowadzić do stanu, w którym będzie się tylko urządzało awantury. Jednak odrobina piwa czy wina rozluźnia atmosferę i pozwala spojrzeć na drugą stronę życzliwszym okiem. Poza tym gdy wypijemy po piwie, łatwiej nam zdobyć się na szczerość.

Wyjaśnij wszystkie nieporozumienia

Nieporozumienia warto wyjaśniać krok po kroku. Zastanów się, w którym miejscu twoja relacja z mężczyzną, przyjaciółką, siostrą zaczęła kuleć? Jeśli ustalisz ten kluczowy moment, będziesz mogła wywnioskować, co stało się zarzewiem konfliktu. W ogóle nie uciekaj przed odpowiedzialnością, spójrz na sprawę z szerszej perspektywy. Może to ty nieświadomie zrobiłaś coś, przez co druga osoba poczuła się zraniona. W rezultacie odpowiedziała złością, ty zareagowałaś jeszcze większym gniewem, na co odpowiedziała ci jeszcze mocniej. Czasem błahostka, rzecz zupełnie bez znaczenia rozkręca spiralę wzajemnych oskarżeń i złośliwości. Np. nieporozumienie związane ze spotkaniem, które było nie końca dogadane, kończy się tym, że obie strony boleśnie się ranią, grając w idiotyczne gierki. Każda złośliwość rodzi chęć odwetu, a odwet potrzebę rewanżu. Naprawdę warto porozmawiać na ten temat, zwłaszcza jeśli potrafisz szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie odczuwasz żalu, że wasza relacja potoczyła się tak a nie inaczej. Przypomnij sobie wszystkie dobre chwile i marzenia, jakie wiązałaś z drugą osobą. Wszystko jedno, czy chodzi o mężczyznę, na którym ci zależało, wieloletnią przyjaciółkę czy siostrę. Na pewno z tą osobą wiążą się wspaniałe wspomnienia. Jeśli czujesz, że ta osoba wciąż zajmuje ważne miejsce w twoim sercu i chcesz naprostować nieporozumienie, to umów się z nią na szczerą rozmowę. Nic nie tracisz, możesz co najwyżej zyskać. W najgorszym przypadku dowiesz się, dlaczego druga strona zachowała się w stosunku do ciebie w nieprzyjemny sposób. Może to okazać się nauczką na przyszłość, dzięki temu będziesz wiedziała, że nieświadomie zachowujesz się w sposób, który może prowokować mniejsze lub większe konflikty. Warto popracować nad sobą, aby nie powielać tego błędu w kolejnej relacji – przy zawieraniu nowej przyjaźni czy poznawaniu nowego faceta. W najlepszym przypadku możecie się pogodzić. Tak stanie się w sytuacji, gdy obu stronom zależy na relacji i rozwiązaniu narastającego konfliktu.

Zalety szczerej rozmowy: oczyszczenie atmosfery

Naprawdę nie ma sytuacji, o której nie warto byłoby porozmawiać. Jeśli coś cię gryzie, nie pozwala w nocy spokojnie spać, czujesz, że to wszystko cię przygniata i pozbawia radości życia, to warto oczyścić atmosferę. Nawet jeśli rozmowa nie doprowadzi do zgody, to pozwoli zamknąć pewien rozdział w twoim życiu, który jest dla ciebie trudny, ale zarazem stanowi cenną lekcję na przyszłość.

Zaproponuj szczerą rozmowę

Spirala nienawiści sprawia, że trudno zmobilizować się do szczerej rozmowy. Często nie wiemy też, jak ją zaaranżować. Najprościej jest wysłać SMS-a z prośbą o szczerą rozmowę. Jeśli pozostanie on bez echa lub druga osoba napisze, że nie chce się spotkać, aby porozmawiać, zamknij ten rozdział swojego życia. Mówi się trudno, nie wszyscy dojrzeli do poważnych rozmów. Nie mogłaś zrobić nic więcej. Szczera rozmowa to ostatnia deska ratunku dla każdej znajomości, niezależnie, czy chodzi o faceta, matkę czy przyjaciółkę. Do rozmowy nikogo nie zmusimy, należy się z tym pogodzić.

Zwykło się mówić, że rękę na zgodę wyciąga mądrzejszy. Takie podejście jednak nie pozwoli nam rozwiązać konfliktu. Nie powinniśmy uważać się za lepszych czy mądrzejszych, lecz otworzyć na rację drugiej strony. Jeśli czujesz, że to, co kiedyś łączyło cię z drugim człowiekiem, można jeszcze odratować przy odrobinie dobrej woli z obu stron, to spróbuj szczerze porozmawiać.

Wysłuchaj racji drugiej strony

Pamiętaj, że rozmowa, aby przyniosła oczekiwane rezultaty, powinna odbyć się w atmosferze wzajemnego szacunku i chęci zrozumienia intencji drugiej strony. Nie odmawiaj drugiej osobie prawa do czucia się w ten, a nie inny sposób. Nie zrzucaj na nią całej winy, nie krzycz i pozwól dokończyć wypowiedź. Najgorsze, co może być, to rozmowa, która przeradza się w pyskówkę, przerzucanie się odpowiedzialnością i inwektywami. Pamiętaj, aby wysłuchać drugiej strony od początku do końca. Możesz się od niej sporo dowiedzieć, w tym uświadomić sobie własne wady, z których istnienia nie zdawałaś sobie sprawy. Nie kwestionuj opinii drugiej strony. Jeśli się z nią nie zgadzasz, to powiedz na spokojnie, jak wyglądała sprawa z twojej strony. Może się okazać, że spotkanie, które dla niego było pewne, dla ciebie niekoniecznie.

Nigdy nie odmawiaj nikomu prawa do wyjaśnienia nieporozumienia

Gdy o rozmowę prosi cię osoba, na którą jesteś wściekła, schowaj na bok swoją złość. Nie odrzucaj możliwości wyjaśnienia sobie nieporozumienia. To naprawdę może ci pomóc uporać się z emocjonalnym balastem, jaki towarzyszy zaistniałej sytuacji. Nie odmawiaj nikomu rozmowy, bo każdy popełnia błędy i może się okazać, że kiedyś ty zostaniesz potraktowana w identyczny sposób i ktoś odmówi ci prawa do wyjaśnienia pewnych istotnych kwestii. Jeśli chcesz zostać wysłuchana, to naucz się słuchać innych. Nie przekreślaj nikogo z góry, daj szansę mu się wytłumaczyć. Czasem coś, co z boku wygląda paskudnie i wydaje się, że nie ma o czym dyskutować, przy szczerej rozmowy okazuje się problemem do przeskoczenia. W złości lubimy mówić różne złośliwości, czasem ponosi nas wyobraźnia, ponieważ chcemy dopiec drugiej stronie, która swoją postawą nas zirytowała. Nie wszystkie wypowiedziane słowa znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie zawsze rzeczywiście robimy i czujemy to, o czym mówimy w złości. Szczera rozmowa pomogła rozwiązać niejeden poważnie wyglądający konflikt, który w rzeczywistości okazał się tylko próbą sił i żądzą odwetu.

Nowy początek i nowe nadzieje

Jeśli rozmowa zakończy się pomyślnie, wszystkie nieporozumienia zostaną wyjaśnione i obie strony pogodziły się z zaistniałą sytuacją i naprawdę sobie wybaczyły, można powrócić do układania relacji na nowo. Warto ułożyć wspólny regulamin postępowania. Co to oznacza w praktyce? Powiedzcie sobie, jakich zachowań nie będziecie tolerować w przyszłości. Np. on oczekuje, że będziesz poważnie traktowała wszystkie wstępnie umówione spotkania, ponieważ dla niego już sam fakt, że wcześniej się z tobą umówił i nie odwołał spotkania, jest jednoznaczny z tym, że dojdzie ono do skutku. Z kolei ty oczekujesz z jego strony szczerości. Jeśli jakaś sytuacja mu nie odpowiada, to mówi o tym wprost. Gdy ustalicie wszystkie zasady, otworzycie rozdział pt. nowy początek. Jak wskazuje sama nazwa nie ma w nim miejsce na powrót do pretensji z przeszłości. Nie będziesz mu wypominała sytuacji z przeszłości, w których on cię zawiódł, a on postąpi analogicznie i przestanie mieć do ciebie żal o twoje „grzeszki”. Ponownie staracie się razem budować dobrą, wartościową relację, w której jest miejsce na szczerą rozmowę i wzajemny szacunek. Złamanie warunków regulaminu kończy się zakończeniem relacji. Życzymy odwagi, szczera rozmowa jest trudna, ale decydują się na nią najodważniejsi i najdojrzalsi ludzie. Czy wiesz, że większość nieporozumień da się wyjaśnić i powrócić do tego, co kiedyś sprawiało nam radość i dawało szczęście? O to ostatnie zawsze warto walczyć.