Psychologia

Dlaczego warto pozwolić chłopcu bawić się lalkami?

Dlaczego warto pozwolić chłopcu bawić się lalkami

Zdjęcie autorstwa Tara Winstead z Pexels

O ile dziewczynkom coraz częściej pozwalamy na swobodną zabawę i nie ograniczamy ich zainteresowań do lalek, o tyle od chłopców wymagamy typowo męskich zainteresowań.  W ten sposób ograniczamy ich potencjał. Dlaczego warto pozwolić chłopcu bawić się lalkami?

Stereotypowe podejście do zabawek

Dziś już nikogo nie dziwi, że dziewczynka chce bawić się samochodem sterowanym zdalnie czy budować konstrukcje z klocków. Niemniej chłopiec, który sięga po lalkę, budzi obawy rodziców. Często same matki krzyczą, że to niemęskie zainteresowanie i zmuszają syna do sięgnięcia po samochodzik czy klocki. Nie chcą, aby przez zabawę żelazkiem czy lalką został on gejem czy miał zbyt delikatny charakter.

Swobodna zabawa to eksplorowanie świata

Kiedy pozwalasz dziecku bawić się tym, na co ma ochotę, pomijając rzeczy niebezpieczne i niedostosowane do ich wieku, to wspierasz eksplorowanie świata. To normalne, że synka interesuje dział z damskimi ubraniami. Te są po prostu bardziej kolorowe, mają ciekawsze konstrukcje itp. Dzieci zwracają uwagę na rzeczy, które się wyróżniają.  Chłopiec, który bawi się pralką, żelazkiem czy lalką, uczy się czegoś nowego, wzbogaca swoją wiedzę i doświadczenie.

Każdy ma prawo do smutku

Niektórzy rodzice nie tylko ograniczają synom zabawki, ale też nie dają im prawa do smutku. Od razu karcą chłopców za to, że płaczą. Mówią im, że nie mogą być beksami, muszą wykazywać się odwagą, bo tak nakazuje ich płeć. Nie ma nic gorszego od tłumienia w chłopcu jego naturalnych emocji. Każdy ma prawo do smutku, w końcu uczucia nie mają płci.  Zawsze informują nas o czymś ważnym. Jeśli nauczymy się świadomie je przeżywać, nasze życie będzie szczęśliwsze.

Brak możliwości rozwijania talentu

Przez to, że pilnujemy, aby synowie interesowali się tylko tym, co dostatecznie męskie, nie pozwalamy im na to, aby rozwijali swoje talenty. Jeśli nastolatek interesuje się kosmetologią, to podejrzewamy, że jest gejem i bardzo nas to niepokoi. Podobnie jak syn, który marzy o karierze fryzjera czy projektanta mody. Tymczasem zawód czy zainteresowania nie mają nic wspólnego z orientacją seksualną, jak często zakładamy. Skoro geje rodzą się w rodzinach heteroseksualnych, to ich orientacja musi być ukształtowana przez czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu.

Zabawki przypisywane dziewczynkom kształtują dobre nawyki

Pozwólmy chłopcom bawić się lalkami, żelazkiem czy odkurzaczem. W ten sposób kształtujemy w nich dobre nawyki. Skoro od dziecka odciągamy ich od takich zabawek, nie dziwmy się, że gdy dorosną, nie będą chcieli pomagać w domu. W końcu sami wysłaliśmy im przekaz, że są to babskie zajęcia.

Nie zwracaj uwagi na reakcję innych

Bardzo często ogranicza nas strach przed tym, co pomyślą inni. Powinniśmy przestać zwracać uwagę na cudze opinie. Im bardziej będziemy je ignorować, tym szybciej ktoś przestanie nas raczyć swoimi spostrzeżeniami, bo zobaczy, że nic na tym nie ugra.

Dodaj komentarz