Przełom w walce z cholesterolem i cukrem
Okazuje się, że niepozorny owoc bergamoty i czerwony fermentowany ryż mają niesamowite właściwości. Rozwiązanie problemu z podwyższonym poziomem cukru i cholesterolu znajdziemy w naturze. Sięgnij po roślinne ekstrakty o działaniu potwierdzonym klinicznie.

W życiu pojawia się taki moment, kiedy mówią o nich wszyscy. Twoi rodzice, znajomi, sąsiedzi i w końcu Twój lekarz: „Mamy tu podwyższony cholesterol i cukier, proszę się pilnować, stosować dietę…”. Kiedy słyszysz te słowa od razu zastanawiasz się, co tak naprawdę wiesz o tym problemie. Przeczesujesz Internet w poszukiwaniu informacji i już nie wiesz komu masz wierzyć. Potem starasz się przejść nad tym do porządku dziennego: w końcu wszyscy mają ten „cholesterol i cukier”.

Tak może wyglądać doświadczenie wielu z nas. Jak alarmuje Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego (2018) niemal 19 milionów Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu. Stanowi to połowę naszego społeczeństwa, a z tej puli leczeniu poddaje się jedynie 7-8 mln osób. Na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób w Polsce, przy czym szacuje się, że 1 mln Polaków ma stan przedcukrzycowy lub nie wie o swojej chorobie.

Problem jest powszechny i nie kończy się jedynie na zapominaniu o lekach. Obrazują to chociażby skutki przewlekłego, niewyrównanego poziomu cukru we krwi i insulinooporności. Należą do nich: makroangiopatie, czyli powikłania w obrębie dużych naczyń krwionośnych (szczególnie niebezpieczne: miażdżyca, udar i zawał serca); mikroangiopatie – uszkodzenia w obrębie małych naczyń krwionośnych, do których zaliczamy retinopatie (w oczach) i nefropatie (w nerkach) oraz neuropatie – uszkodzenia nerwów. Jeśli zaś chodzi o wysoki cholesterol, to może on skutkować: miażdżycą naczyń, zawałem serca, udarem, zaburzeniami erekcji i płodności.

walka z cholesterolem

Pani Marzena wróciła z wizyty u lekarza diabetologa z trudną informacją. Mimo wprowadzenia diety, jej parametry badań nie obniżyły się wystarczająco. Nie chce brać coraz większych dawek leków. Ledwo skończyła 50 lat, jest aktywna zawodowo, a dolegliwości zdrowotne odbierają jej smak życia. – To nie jest odosobniony przypadek! Problemy z cholesterolem i cukrem dotykają już nawet nastolatków. Pani Marzena trafiła w Internecie na reklamę cudownego środka na spalanie tłuszczu i obniżanie cukru sprowadzanego z zagranicy. Obawia się jednak sięgać po preparat o małej wiarygodności. Czy jest na to jakieś skuteczne rozwiązanie?

Sięgnij po sprawdzone produkty do walki z cholesterolem i wysokim cukrem.

Na pomoc przychodzi nauka. Istnieją roślinne ekstrakty o właściwościach porównywalnych do leków obniżających cholesterol i cukier. Wśród najlepiej przebadanych znajduje się ekstrakt z czerwonego ryżu i wyciąg z owoców bergamoty.

produkty do walki z cholesterolem i wysokim cukrem

Bergamotka – kuzynka pomarańczy o zaskakujących właściwościach

Bergamota (Citrus bergamia Risso) to stosunkowo nowe odkrycie w dziedzinie fitoterapii. Znana jest ze swoich zdumiewających efektów w obniżaniu cholesterolu i glukozy we krwi, wspieraniu układu krążenia i antyoksydacji. Najnowsze badania dowodzą, że odpowiednio dobrana kompozycja naturalnych polifenoli z bergamoty (BPF) może obniżyć poziom cholesterolu LDL nawet o 40%.

Poza kompleksowym wpływem na lipidy badania wykazały także wyjątkowo korzystny wpływ polifenoli z bergamoty na glikemię. W grupie przyjmującej BPF w dawce 500 mg zaobserwowano obniżenie stężenia glukozy we krwi średnio o 18,9%, a przy dawce 1000 mg było to aż 22,4%.

Co to oznacza w praktyce?

Możliwość zmniejszenia poziomu glukozy we krwi o 15–25% daje szansę na roślinną alternatywę kontrolowania stanu przedcukrzycowego u pacjentów z zespołem metabolicznym. Ponadto – jak donoszą naukowcy z włoskiego Catanzaro – mężczyźni z cukrzycą typu 2, którzy cierpią na zaburzenia erekcji, mogą poprawić swoją potencję stosując regularnie bergamotę, a to dzięki wypływie polifenoli z bergamoty na układ krążenia.

A co, jeśli stosuję statyny?

Suplementacja BPF jest również polecana osobom, które już przyjmują statyny. Bergamota może nawet potęgować działanie statyn, co potwierdzono w trakcie badań klinicznych z udziałem pacjentów kardiologicznych szpitala San Rafaele we Włoszech (2013). W wyniku połączenia niższej dawki statyny z bergamotą trójglicerydy zostały zmniejszone o ponad 36%, a HDL wzrósł nawet o 37%. Wyniki te są porównywalne z miesięcznym leczeniem rosuwastatyną w dawce 20 mg!

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że równoczesne stosowanie rosuwastatyny i wyciągu polifenolowego bergamoty daje o wiele lepsze efekty w poprawie profilu lipidowego niż terapia jedynie statyną.

statyny

Monakolina K – tajemniczy składnik ze wschodniej apteczki

Z właściwości Monakoliny K korzystano już w czasach dynastii Ming. W medycynie chińskiej od wieków stosuje się czerwony ryż drożdżowy (RYR – Red Yeast Rice) powstający w wyniku fermentacji ryżu siewnego (Oryza sativa). Podczas tego procesu powstaje Monakolina K, substancja kompleksowa o udowodnionych właściwościach obniżających poziom cholesterolu we krwi.

Jak Monakolina K wypada w badaniach?

Obecnie skuteczność Monakoliny K jest już potwierdzona przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) i w badaniach klinicznych. Badania wskazują, że codzienne spożywanie Monakoliny K zmniejsza stężenie lipoprotein o niskiej gęstości LDL od 15 do 25% w zależności od przyjmowanej dawki.

Suplementacja preparatem zawierającym 10 mg Monakoliny K pozwala zredukować poziom ,,złego” cholesterolu do wartości progowych. Spadkowi LDL towarzyszy zmniejszenie ilości cholesterolu całkowitego, a do tego obniżenie składników odpowiedzialnych za rozwój miażdżycy i wskaźnika stanu zapalnego.

Nie tylko na cholesterol

Cukrzyków powinny zainteresować nowatorskie badania sprzed kilku lat. Podczas wstępnych testów na preparacie z czerwonego ryżu zauważono, że obniża on poziom cukru we krwi poprzez poprawę tolerancji glukozy.

A co z pacjentami ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 i znaczną nietolerancją w stosunku do statyn? Badania z 2013r. dowodzą, że można u nich unormować poziom cholesterolu wprowadzając dietę śródziemnomorską z dodatkiem właśnie czerwonego ryżu drożdżowego.

To warto wiedzieć o preparatach z Monakoliną K i bergamotą

Uwaga! Preparaty z Monakoliną K wątpliwego pochodzenia mogą zawierać cytryninę – toksyczny dla nerek produkt metabolizmu grzybów. Dobrą praktyką jest testowanie składników na obecność cytryniny. Zwróć uwagę na deklarację producenta co do zawartości tej substancji!

Wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi nie musi być twoim zmartwieniem. Ważna jest profilaktyka: regularne badania krwi, zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. Jeśli jednak chcesz wspomóc się roślinnymi ekstraktami – wybieraj te sprawdzone.

Monakolina K

Dobrym przykładem są Bergamil™ Forte oraz Monolipid K® Forte. Te najwyższej jakości preparaty zawierają wyciąg z bergamotki, standaryzowany na 32% polifenoli BPF w największej możliwej dawce 500 mg – jak wspomnieliśmy już wyżej, dawka ta pozwala na obniżenie stężenia glukozy we krwi nawet o 18,9%. Zawarta w Monolipid K® Monakolina jest stale sprawdzana na obecność cytryniny.

Bergamil™ i Monolipid K® Forte są w 100% naturalne, bez cukru, soli, glutenu czy laktozy – są więc bezpieczne w przypadku różnych nietolerancji, a połączenie monokoliny K i wyciągu z bergamotki stanowi idealne wsparcie w prewencji chorób sercowo-naczyniowych oraz doskonały środek do walki ze zbyt wysokim poziomem cukru.

Znajdziesz je w najlepszej cenie na Ceneo.pl

 

Tekst ekspercki partnera