Miłość i związki

Dlaczego uzależnienia uniemożliwiają stworzenie związku?

nałogi a związek

Wódka, narkotyki czy hazard – nie ma znaczenia, co jest nałogiem mężczyzny, z którym się spotykasz. Jeśli on boryka się z uzależnieniem, nie stworzysz z nim szczęśliwego związku. Jego myśli bowiem koncentrują się na nałogu, dla którego jest gotów oddać wszystko, łącznie z tobą i łączącym was uczuciem. Dlaczego uzależnienia uniemożliwiają stworzenie związku?

Hazard sprawia, że z waszego wspólnego konta znikają kolejne sumy pieniędzy. Najpierw zadłużony jest on, potem kormonik siada mu na wypłatę, a na koniec tracicie wspólne mieszkanie czy samochód. Na dodatek każda chwila spędzona poza kasynem rodzi w nim gniew. Gdy on nie może się odegrać, zaczyna wyżywać się na najbliższych, w tym partnerce. Rani ją emocjonalnie, a nierzadko też fizycznie.

Halucynacje po wódce i narkotykach

Z uzależnieniem od wódki czy narkotyków jest jeszcze gorzej. Nie dość, że używki pochłaniają lwią część wypłaty, to jeszcze prowadzą do utraty świadomości i halucynacji. Człowiek pod wpływem alkoholu i narkotyków traci panowanie nad sobą. Mężczyzna, który wydawał się zupełnie niegroźny, spokojny i pozbawiony jakiejkolwiek agresji nieoczekiwanie staje się agresywny. Zaczyna mieć chore wizje. Wydaje mu się, że partnerka go zdradza, oszukuje i wyśmiewa. W rezultacie on postanowi wymierzyć jej sprawiedliwość, znęcając się nad nią psychicznie i/lub fizycznie. Facet, który raz podniesie rękę na kobietę, nie zasługuje na drugą szansę. To damski bokser, który uderzył raz i na pewno zrobi to po raz drugi. Za pierwszym razem skończy się na podbitym oku, za drugim na stłuczonej śledzionie. Na dodatek używki zwiększają tendencję do konfabulacji i snucia wizji, którym daleko od rzeczywistości, w które osoba uzależniona naprawdę wierzy.

On nie przestanie pić, bo go o to poprosisz

Z nałogiem ciężko zerwać i na pewno nie pomoże w tym miłość drugiej osoby. Niestety, bądźmy realistkami. To, czy mężczyzna podejmie walkę z uzależnieniami, zależy tylko od niego. Jeśli on ma przestać brać narkotyki, czy upijać się do nieprzytomności, musi sam tego chcieć. Gdy go do tego zmusisz, może wytrzyma miesiąc czy dwa, ale potem wróci do uzależnienia, wyzywając i bijąc cię do nieprzytomności, a nawet gwałcąc.

Uzależnienia a problemy z budowaniem wartościowych relacji międzyludzkich

Tam, gdzie pojawia się nałóg, czym on by nie był, pojawia się problem z tworzeniem sattsfakcjonujących i głębokich relacji międzyludzkich. Dla kogoś, kto nieustannie traci kontakt z rzeczywistością, prawdziwa troska i zainteresowanie drugą osobą wydają się czymś kosmicznym. Takiej osobie ciężko zrozumieć, że pytanie się o czyjeś samopoczucie i zdrowie jest naprawdę ważne, że w ten sposób budujemy wyjątkową wieź, która dostarczy nam więcej frajdy od kolejnego kieliszka wódki, który tylko tłumi świadomość, ale nie rozwiązuje żadnego problemu.

Kobiety, które trafią na uzależnionego mężczyznę, nigdy nie stworzą z nim szczęśliwego, wartościowego związku. Facet z nałogami musi poradzić sobie sam, nie dlatego, że kobieta nim manipuluje i próbuje go nakłonić do niektórych rozwiązań. To tak nie działa.

Czy miłość może pomóc wyjść z uzależnienia?

Mężczyzna borykający się z uzależnieniem może wyjść z niego tylko dzięki swojemu głębokiemu przekonaniu, że naprawdę warto walczyć z nałogiem. Jeśli on zobaczy, jakie spustoszenie sieje wokół siebie, może odbudować to, co zniszczył i zacząć cieszyć się życiem. Relacje z rodziną, przyjaciółmi można zawsze próbować odbudować.

Zdarza się czasem, że facet spotyka kobietę, w której się zakochuje. Chciałby z nią stworzyć coś więcej, ale doskonale zdaje sobie sprawę, że uzależniony od narkotyków i wódki ją tylko skrzywdzi i unieszczęśliwi. W takiej sytuacji stara się rzucić nałogi. Najpierw na dzień lub dwa odstawia wódkę i narkotyki, z czasem uczy się bez nich funkcjonować i wyzbywa się agresji, która pojawiała się pod wpływem. Staje się zupełnie innym, lepszym człowiekiem. Przestaje stwarzać zagrożenie dla swoich bliskich, w tym owej wyjątkowej kobiety. Gdy upora się z problemem i zrobi to z własnej woli, bez jej nacisku, może naprawdę powalczyć o dobry, szczęśliwy związek. Żeby jednak tak się stało, musi zrozumieć, że ma problem z wódką i narkotykami. Po drugie, chce coś z tym zrobić, bo miłość do kobiety jest dla niego dużo cenniejsza od używek. Po trzecie, wytrwale dąży do celu i gdy go w końcu osiągnie, naprawdę stara się być dla swojej kobiety lepszym człowiekiem.

Miłością go nie zmienisz

Pamiętaj, że dla swojego dobra powinnaś zerwać znajomość z mężczyzną, który upija się i ćpa. On owszem może się zmienić, ale to się dzieje rzadko. Uzależniony facet bardzo często bowiem wyżej ceni chwilową ulgę, jaką dają używki, od miłości oraz innych pozytywnych uczuć, z których składa się życie każdego człowieka.

Jeśli on jakimś cudem odstawi dla ciebie używki i wyzbędzie się drzemiącej w nim agresji, to wspaniale. Jednak takie sytuacje dzieją się naprawdę rzadko. To tak, jakbyś nie chodziła do pracy, licząc, że wygrasz w Totolotka i w ten sposób pozyskasz środki na utrzymanie się.

Głęboka chęć zmiany życia na lepsze

Czasem jednak zdarza się happy end. Człowiek uzależniony od wódki i narkotyków spotyka miłość swojego życia, wie, że może ją skrzywdzić, dlatego staje się czysty i traktuje nowo poznaną kobietę z szacunkiem. Nigdy nie podnosi na nią ręki, nie znęca się nad nią psychicznie, daje jej tylko to, co dobre. Ona postanawia dać mu szansę i tych dwoje tworzy szczęśliwy związek. Każdy problem można rozwiązać, trzeba tego tylko szczerze chcieć i mieć naprawdę silną motywację, a tą najczęściej staje się szczera miłość.

Komentarze (4)

pati25

3 lata temu

Życie z człowiekiem uzależnionym jest trudne.Poznając chłopaka,który pije alkohol czy bierze narkotyki nie liczmy na to,że się zmieni i przestanie.Chociaż zdarzają się wyjątki

Tess

3 lata temu

Znam przypadki, że mężczyzna zmienił się gdy się zakochał Mój siostrzeniec pił alkohol ale jego narzeczona zrywała za każdym razem gdy wyczuła, że wypił i długo musiał się starać żeby wrócić do niej. Przestał pić i są dobrym małżeństwem 20 lat. Jeden jest warunek, że musi mocno kochać a nie tylko podobać się. Teraz są zbyt pochopne szybkie związki, za szybko idą do łóżka i nie ma kiedy przekonać się, że to miłość. A jak panowie mają co chcą to nie muszą się starać.

    Irena

    3 lata temu

    Młodego chłopaka, który lubi sobie popijać zdecydowanie łatwiej jest zmienić. Nie nazwałabym takiego chłopaka alkoholikiem przede wszystkim. Mąż mojej kuzynki jako kawaler też często siedział pod sklepem z kumplami. Ja myślałam, że nic z niego nie będzie. Ale wziął się w garść i dzisiaj jest dobrym mężem i ojcem, ma dobrą pracę.
    Zresztą młodzież bardzo często bawi się przy alkoholu. Muszą się wyszaleć 🙂

Irena

3 lata temu

Zgadzam się, że miłością nie wyleczymy mężczyzny, który jest uzależniony. Chociaż nam kobietom wydaje się, że miłość może wszystko. Ale tak nie jest. Nasza miłość owszem może znieść wiele i wiele wytrzymać złego, ale to tylko może odbić się na naszym zdrowiu i psychicznym i fizycznym.
Mężczyzna że rzuci nałogu tylko dlatego że my go kochamy i prosimy o to. Nasz płacz też nic nie da. Możemy tylko wpaść we współuzależnienie i męczyć się razem z nim, pozwalając mu wyżywać się na nas, będąc na każde jego zawołanie, zostając niewolnicą chorego człowieka.
Zgadzam się, że jedynym wyjściem dla nad obojga jest rozstanie. Nam to na pewno pomoże, a jemu…. cóż jeśli poczuje że stracił coś cennego to zawsze może próbować się zmienić. Czasami trzeba upaść żeby się podnieść. Jeśli tkwimy przy nim, to on nie będzie czuł potrzeby zmiany, bo przecież jest mu tak dobrze.

Zostaw komentarz