Medycyna estetyczna Zmarszczki

Dlaczego nasza skóra starzeje się?

dlaczego-nasza-skora-starzeje-sie

Starzenie się związane jest z licznymi zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi w komórkach, a szybkość tego procesu zapisana jest w naszym kodzie genetycznym.

Skóra, podobnie jak inne narządy, podlega starzeniu w wyniku czynników wewnątrzpochodnych oraz zewnątrzpochodnych np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, czy działania dymu papierosowego.

Cele medycyny anti-aging

Medycyna prewencyjna i przeciwstarzeniowa stanowi taką dziedzinę, która koncentruje się na wczesnej diagnostyce i zapobieganiu występowania chorób już u młodych ludzi. Ponadto obejmuje terapię związaną ze zmianami jakie zachodzą w wyniku starzenia się organizmu. Medycyna anit-aging zwraca uwagę na właściwą dietę, suplementację, leczenie hormonalne oraz na aktywność fizyczną, gdyż są to czynniki, które wpływają na długość życia.

Proces starzenia się jest wypadkową wielu mechanizmów co powoduje, że nie ma jednej metody, która pozwoliłaby skutecznie jemu przeciwdziałać.

Tempo starzenia zapisane w genach?

Wszelkie funkcje życiowe organizmu, w tym charakter i tempo starzenia się, kontrolują geny, czyli cząsteczki DNA zawierające informacje, od których zależą cechy ustroju. Proces starzenia może zostać przyspieszony poprzez niszczenie cząsteczek DNA (np. w wyniku działania wolnych rodników). Nośnikami informacji genetycznej, czyli strukturami zawierającymi geny, są chromosomy. Jedna z teorii dotyczących starzenia się zakłada, że znajdujące się na końcach chromosomów telomery ulegają skróceniu podczas każdego podziału komórki. Skracanie telomerów uniemożliwia dalsze podziały i komórki obumierają. Obecnie trwają badania nad wpływem związków posiadających właściwości odbudowy telomerów. Zaburzenia odnowy komórek są odpowiedzialne za starzenie genetyczne, czyli wewnątrzpochodne. Teoria Hayflicka zakłada, że komórki mogą podzielić się określoną liczbę razy, po czym obumierają. Zwolnienie szybkości, z jaką dzielą się komórki, można osiągnąć np. poprzez stosowanie niskokalorycznej diety.

Czy stres sprzyja powstawaniu zmarszczek?

Neuroendokrynowa koncepcja starzenia się związana jest z funkcjonowaniem podwzgórza, które stanowi łącznik między czynnościami mózgu a procesami fizjologicznymi organizmu. W odpowiedzi na dopływające z innych ośrodków mózgu bodźce oraz na zmianę stężenia hormonów we krwi, podwzgórze wydziela hormony regulujące produkcję hormonów przysadki mózgowej. Z kolei przysadka wpływa na aktywność gruczołów dokrewnych, do których zalicza się m.in. tarczycę, nadnercza, trzustkę, jajniki i jądra. Z wiekiem jednak kontrola aktywności wydzielniczej i funkcjonowania narządów wewnętrznych ulega znacznemu osłabieniu. Wzrasta stężenie kortyzolu co prowadzi do uszkodzenia podwzgórza. Kortyzol jest hormonem, którego stężenie zwiększa się w wyniku stresu, a stres jak wiadomo jest jednym z czynników wpływających na długość życia. Chroniczny stres powoduje obniżenie odporności, wzrost ciśnienia, wzrost poziomu lipidów we krwi, a niekiedy nawet uszkodzenia mózgu.

Ekspert SkinClinic

Starzenie się związane jest z licznymi zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi w komórkach, a szybkość tego procesu zapisana jest w naszym kodzie genetycznym.

Uważaj na wolne rodniki!

Bezsprzecznie niekorzystny wpływ na organizm mają wolne rodniki, czyli bardzo aktywne cząstki chemiczne, przyspieszające proces starzenia. Wolne rodniki mogą powstawać w tkankach, ale także w środowisku. Tworzenie się wolnych rodników w środowisku związane jest przede wszystkim z działaniem promieniowania UV. W organizmie natomiast pewne procesy fizjologiczne, np. oddychanie skórne, przebiegają z udziałem wolnych rodników. I choć istnieją systemy regulacyjne (zalicza się do nich enzymy np. dysmutazę nadtlenkową) to część wolnych rodników może uszkadzać struktury włókniste – kolagen i elastynę. Niestety z wiekiem zarówno mechanizmy regulujące, jak i funkcje obronne ulegają osłabieniu, co prowadzi do trwałych uszkodzeń w strukturach skóry. By temu zapobiec należy stosować preparaty zawierające antyoksydanty, czyli tzw. „wymiatacze wolnych rodników”. Zalicza się do nich witaminę C, E, beta-karoten oraz flawonoidy, czyli substancje czynne wywodzące się z roślin. Nie bez znaczenia jest także doustna suplementacja, która umożliwia dostarczanie substancji przeciwrodnikowych do tych stref skóry, które są najbardziej narażone na uszkodzenia i starzenie się.

Innym, lecz także związanym z wiekiem zaburzeniem biochemicznym, jest proces glikozylacji. Polega on na połączeniu glukozy z cząsteczką białka, w wyniku czego dochodzi do zmian w funkcjonowaniu danego białka. Z upływem lat takie nieprawidłowe połączenia zdarzają się coraz częściej, co powoduje zmiany w strukturze włókien kolagenowych.

Mitochondrialna teoria starzenia się

Ostatnią z opisywanych teorii starzenia się organizmu jest teoria mitochondrialna. Jak wiadomo starsze komórki regenerują się zdecydowanie wolniej niż komórki młode. Związane jest to m.in. z coraz to niższym wytwarzaniem energii przez mitochondria, co w efekcie prowadzi to niewydolności tkanek i narządów.

Choć poznano wiele koncepcji dotyczących przyczyn starzenia się organizmu, nieustannie trwają badania nad rozpoznaniem najważniejszych czynników sterujących tym procesem.

Starzenie się jest terminem łączącym w sobie wiele mechanizmów, które prowadzą do pogorszenia funkcjonowania układów i narządów. Wprawdzie zmiany, jakie zachodzą dotyczą całego organizmu, ale na skórze są one szczególnie widoczne. Związane jest to z codziennym narażaniem jej na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych.

Ekspert SkinClinic

Starzenie się związane jest z licznymi zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi w komórkach, a szybkość tego procesu zapisana jest w naszym kodzie genetycznym.

Białka odpowiedzialne za jędrność skóry

Pierwsze zmarszczki tzw. zmarszczki mimiczne pojawiają się już około 25. roku życia. Wielokrotnie powtarzające się skurcze mięśni mimicznych twarzy powodują tzw. stres mechaniczny włókien kolagenu i elastyny. Powstają naprężenia, które przenoszone są na fibroblasty i powodują ich przetrwały skurcz. Fibroblasty nabywają niektóre właściwości komórek kurczliwych i dochodzi do wciągnięcia fałdu skórnego, czego efektem jest pojawienie się zmarszczek mimicznych. W tym okresie należy zadbać o właściwe nawilżenie skóry, ponieważ już po 25 roku życia obserwuje się zmniejszenie ilości glukozoaminoglikanów do których należy kwas hialuronowy, siarczan dermatanu i siarczan chondroityny. Grupa tych związków odpowiada za zapewnienie odpowiedniego stężenia wody w skórze właściwej, dzięki czemu zachowane są własności mechaniczne kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna są białkami, które jedynie w stanie uwodnionym mogą zachować właściwą strukturę przestrzenną. Spadek ilości wody powoduje zmianę ich własności fizycznych. Początkowo zmiany te mają charakter odwracalny i ponowne uwodnienie przywraca właściwą strukturę łańcuchów białkowych. Z czasem jednak dochodzi do trwałych uszkodzeń.

Czynniki zewnętrzne odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek

Spośród wielu czynników egzogennych (zewnątrzpochodnych), wpływających na starzenie się skóry, najistotniejsze znaczenie ma promieniowanie ultrafioletowe. Uważa się, że odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV pozwoliłaby na zminimalizowanie objawów starzenia się skóry o około 80%. U osób korzystających z kąpieli słonecznych lub solariów cechy skóry uszkodzonej widoczne są nawet już przed 30. rokiem życia. Ponadto poza przyspieszonym starzeniem się skóry promieniowanie UV powoduje wzrost ryzyka pojawienia się stanów przednowotworowych i raków skóry. Przewlekła ekspozycja na słońce powoduje szereg niekorzystnych zmian w naskórku i skórze właściwej. Dochodzi do nadmiernego gromadzenia się nieprawidłowych włókiem elastyny, powstaje bezpostaciowa masa, co określa się mianem elastozy. Zmniejsza się również ilość kolagenu oraz zaburzony zostaje proces syntezy glikozaminoglikanów. Dochodzi do upośledzenia mikrokrążenia i pojawienia się teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych. Przybywa melanocytów, a w wyniku zwiększonej produkcji pigmentu pojawiają się przebarwienia. Spada natomiast liczba komórek Langerhansa, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego skóry.

O zabiegach usuwających oznaki starzenia się przeczytasz na stronie SkinClinic.

Ekspert SkinClinic

Komentarze (10)

Emilly27k

6 lat temu

Moim zdaniem właściwie to wszystko ma wpływ na nasze starzenie się. Kłopoty, stresy. Czy da się tego uniknąć? Może kiedyś uda się.

pati25

7 lat temu

Interesujący artykuł.Starzenie skóry zależy od wielu czynników.Możemy to opóźnić używając odpowiednich kosmetyków,,,stosując prawidłową dietę,,uprawiając aktywność fizyczną.To jak szybko będzie starzeć się nasza skóra zależy też od nas

Doris_Key

8 lat temu

Nikt nie chce się starzeć, ale bardziej od zmarszczek obawiam się problemów zdrowotnych i utraty pełnej sprawności. Mimo to regularnie używam kosmetyków przeciwstarzeniowych, wierząc, że odegrają rolę prewencyjną.

Goplana

8 lat temu

Innymi słowy, nie warto zaprzątać sobie głowy drobnymi problemami i kłótniami, ponieważ stres sprzyja powstawaniu zmarszczek:P

Emilly27k

8 lat temu

Moim zdanie to jest tak,że nasze geny decydują o zmarszczkach. Przy odpowiedniej regeneracji zawsze uda się choć na chwilkę przywrócić skórze ładny wygląd. :)))

drobina

8 lat temu

Mam nadzieję, że moje tempo starzenia (podobnie jak w rodzinie Margotki) zapisane jest w genach:-X i na zmarszczki jeszcze długo poczekam:-X:P

filodendron

8 lat temu

Gdy my sie starzejemy to i skóra razem z nami to oczywiste. mozna ten proces powstrzymac przez właściwą pielęgnacje ,ale jak ktos ma genetycznie tendencje do zmarszczek to mało co pomaga.

Margotka

8 lat temu

Artykuł utwierdził mnie w przekonaniu, że tempo starzenia się zależy od czynników genetycznych. Kobiety z mojej rodziny pomimo wieku wyglądają dość młodo.

Zostaw komentarz