dlaczego-nasza-skora-starzeje-sie

Starzenie się związane jest z licznymi zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi w komórkach, a szybkość tego procesu zapisana jest w naszym kodzie genetycznym.

Białka odpowiedzialne za jędrność skóry

Pierwsze zmarszczki tzw. zmarszczki mimiczne pojawiają się już około 25. roku życia. Wielokrotnie powtarzające się skurcze mięśni mimicznych twarzy powodują tzw. stres mechaniczny włókien kolagenu i elastyny. Powstają naprężenia, które przenoszone są na fibroblasty i powodują ich przetrwały skurcz. Fibroblasty nabywają niektóre właściwości komórek kurczliwych i dochodzi do wciągnięcia fałdu skórnego, czego efektem jest pojawienie się zmarszczek mimicznych. W tym okresie należy zadbać o właściwe nawilżenie skóry, ponieważ już po 25 roku życia obserwuje się zmniejszenie ilości glukozoaminoglikanów do których należy kwas hialuronowy, siarczan dermatanu i siarczan chondroityny. Grupa tych związków odpowiada za zapewnienie odpowiedniego stężenia wody w skórze właściwej, dzięki czemu zachowane są własności mechaniczne kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna są białkami, które jedynie w stanie uwodnionym mogą zachować właściwą strukturę przestrzenną. Spadek ilości wody powoduje zmianę ich własności fizycznych. Początkowo zmiany te mają charakter odwracalny i ponowne uwodnienie przywraca właściwą strukturę łańcuchów białkowych. Z czasem jednak dochodzi do trwałych uszkodzeń.

Czynniki zewnętrzne odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek

Spośród wielu czynników egzogennych (zewnątrzpochodnych), wpływających na starzenie się skóry, najistotniejsze znaczenie ma promieniowanie ultrafioletowe. Uważa się, że odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV pozwoliłaby na zminimalizowanie objawów starzenia się skóry o około 80%. U osób korzystających z kąpieli słonecznych lub solariów cechy skóry uszkodzonej widoczne są nawet już przed 30. rokiem życia. Ponadto poza przyspieszonym starzeniem się skóry promieniowanie UV powoduje wzrost ryzyka pojawienia się stanów przednowotworowych i raków skóry. Przewlekła ekspozycja na słońce powoduje szereg niekorzystnych zmian w naskórku i skórze właściwej. Dochodzi do nadmiernego gromadzenia się nieprawidłowych włókiem elastyny, powstaje bezpostaciowa masa, co określa się mianem elastozy. Zmniejsza się również ilość kolagenu oraz zaburzony zostaje proces syntezy glikozaminoglikanów. Dochodzi do upośledzenia mikrokrążenia i pojawienia się teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych. Przybywa melanocytów, a w wyniku zwiększonej produkcji pigmentu pojawiają się przebarwienia. Spada natomiast liczba komórek Langerhansa, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego skóry.

O zabiegach usuwających oznaki starzenia się przeczytasz na stronie SkinClinic.

Ekspert SkinClinic