Książki Polecamy!

Dlaczego kobiety uprawiają seks? – Cindy M. Meston i David M. Buss

-dlaczego-kobiety-uprawiaja-seks-cindy-m-meston-i-david-m-buss

Dlaczego kobiety uprawiają seks? Dla przyjemności, prokreacji, dla utrzymania przy sobie partnera? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest rzeczą oczywistą, dlatego książka dwoje psychologów – Cindy M. Meston i David M. Buss – to bardzo wnikliwe, poparte badaniami studium seksualnej sfery kobiecego życia i psychiki.

Seks uprawia prawie każdy – rzadziej lub częściej, tak czy siak. Teoretycznie więc każdy mógłby napisać na ten temat książkę, co widać dziś na rynku – jest on zalewany różnego rodzaju pamiętnikami i poradnikami z tej dziedziny. A jednak są takie pozycje, które wybijają się ponad potok subiektywnych wynurzeń. Jedną z nich jest „Dlaczego kobiety uprawiają seks?” autorstwa Cindy M. Meston oraz Davida M. Bussa. Książka ta stanowi próbę uzyskania odpowiedzi na to pozornie łatwe pytanie nie na podstawie „widzimisię” autorów, ale w oparciu o pionierskie badania nad reakcjami fizjologicznymi oraz emocjami ukształtowanymi u ludzi w procesie ewolucji. W badaniu oraz ankietach przeprowadzonych przez psychologów z Uniwersytetu w Teksasie wzięło udział ponad tysiąc kobiet w różnym wieku, które zgodziły się szczerze i otwarcie opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

Wyniki wydają się być zaskakujące, bowiem tylko niewielki procent kobiet deklaruje potrzebę pożycia seksualnego dla przyjemności. Okazuje się, że nasze motywacje często są bardzo przyziemne. Uprawiamy seks, bo nam się nudzi, bo chcemy sprawić przyjemność partnerowi lub coś od niego uzyskać (na przykład aby wyniósł śmieci), czasami chcemy na kimś się zemścić. Co ciekawe, spore znaczenie mają też względy zdrowotne. Kochamy się po to, by młodziej wyglądać, by poprawić sylwetkę czy samopoczucie. Współczesna seksuologia całkowicie obala mit rezygnacji z seksu spowodowanej bólem głowy, jest właśnie wręcz odwrotnie – robimy to, gdyż doznania towarzyszące aktowi miłosnemu zagłuszają migreny czy bóle menstruacyjne.

Tego rodzaju odkryć i zestawień w książce „Dlaczego kobiety uprawiają seks?” jest całe mnóstwo i to w oparciu o konkretne przykłady z życia ankietowanych. Jednocześnie ogromny plus stanowi
przystępny dla czytelnika język, a także fakt, iż pozycji tej nie trzeba czytać w sposób chronologiczny. Spokojnie możemy wertować kartki, czytając uważnie tylko te rozdziały, które przyciągną naszą uwagę.

Dla kogo jest ta książka? Zdecydowanie można ją polecić i kobietom, i mężczyznom, którzy chcieliby czegoś więcej dowiedzieć się o pobudkach oraz emocjach swojej partnerki. Ponieważ pozycja ta napisana jest przystępnie i ciekawie, nie trzeba wyznaczać jakichś ram wiekowych dla czytelników. Jedynie treść, która tyczy się zagadnienia seksualności kobiety i porusza ją w sposób szczegółowy, dogłębny, wskazywać by mogła, iż książka ta przeznaczona jest dla czytelnika ambitniejszego, który nie sięga po poradnik seksualny dla obrazków czy krótkich definicji. Z pewnością natomiast pomoże każdej kobiecie zrozumieć swój stosunek do seksu oraz odkryć i zaakceptować własną seksualność.

O autorach:
David M. Buss jest profesorem psychologii związanym z Uniwersytetem w Teksasie. Jego zainteresowania dotyczą przede wszystkim psychologii ewolucyjnej. W jej ramach podejmował problematykę doboru płciowego, konfliktów między kobietami i mężczyznami oraz wielu innych społecznych zachowań człowieka. Jest autorem licznych artykułów naukowych i książek, tłumaczonych na wiele języków (najbardziej znane to “Ewolucja pożądania”, “Zazdrość – niebezpieczna namiętność” i “Morderca za ścianą”).

Cindy M. Meston jest profesorem psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Teksasie. Jej zainteresowania dotyczą przede wszystkim psychofizjologicznych czynników wpływających na jakość życia seksualnego człowieka. W swoich badaniach zajmowała się między innymi związkiem pomiędzy wykorzystywaniem seksualnym we wczesnym dzieciństwie a późniejszymi zaburzeniami funkcji seksualnych u kobiet. Jest autorką wielu artykułów naukowych dotyczących kobiecej seksualności.

Tytuł: Dlaczego kobiety uprawiają seks. Motywacje seksualne – od przygody po zemstę
Autor: Cindy M. Meston, David M. Buss
Wydawca: Smak Słowa
Przekład: Agnieszka Nowak
Seria: Mistrzowie Psychologii

A. Złotkowska

Komentarze (8)

drobina

12 lat temu

Może przeczytam, ale ja kto mówią – każdy wie swoje. Ilu ludzi, tyle zdań na ten temat. Niektórym często przeszkadza „ból głowy” , innym mniej, a jeszcze innym wcale.

Rique

12 lat temu

🙂 Czemu uprawiają seks? Myślę, że nie ma sprecyzowanej odpowiedzi i to kwestia każdej kobiety z osobna. Myślę, że w każdej tezie jest trochę prawdy, bo zarówno dla przyjemności, jak i dla zachowania partnera.. Dla prokreacji i dla prawidłowego funkcjonowania swojego organizmu.

mjbz

13 lat temu

Coś mi mówi, że powinnam przeczytać. Dzieki za informację – za artykuł. Kiedyś książek tego typu nie było prawie wcale, dziś nie wiadomo co wybrać. ..komercja…księża piszą o małżeństwie, dziewice o sexie, niejadki – poradniki o dobrym jedzeniu…szok.

danatwa

13 lat temu

Nieźle „uprawiamy sex żeby partner wyniósł ci” Takiego to bym od razu oddaliła. Dziwne te badania.

kasiakasia

13 lat temu

Ja nie czytałam tej książki.Zaciekawił mnie ten artykuł w sam raz lektura na zimowe długie wieczory:)

krisos

13 lat temu

Tytuł zachęcający nawet dla Panów:) z chęcią wgłębię się w tajniki dlaczego kobiety uprawiają seks.

Zostaw komentarz