O badaniach Profilaktyka

Densytometria w diagnostyce złamań

densytometria-w-diagnostyce-zlaman

Densytometria jest metodą diagnostyki obrazowej i jak się okazuje, jest o wiele lepsza od pozostałych metod diagnostyki złamań – klasycznego badania RTG, magnetycznego rezonansu jądrowego MR, tomografii komputerowej TK i badań izotopowych.

W języku polskim niedawno zagościł nowy termin densytometryczna identyfikacja złamań trzonów kręgowych. Czym wyróżnia się zatem densytometria na tle innych metod? Praktycznie we wszystkich aspektach jest… skuteczniejsza.

Densytometria jest przede wszystkim najbezpieczniejsza dla pacjenta, gdyż wyróżnia się niskim promieniowaniem w porównaniu z pozostałymi metodami. Jest także bardzo dokładna i dodatkowo umożliwia uzyskanie bocznego obrazu kręgosłupa. Jeśli chodzi o korzyści dla służby zdrowia – densytometria jest tania i wygodna w użyciu, zajmuje też lekarzowi i pacjentce mniej czasu niż inne metody wykrywania złamań.

Wskazania – czyli dla kogo jest densytometria?

Densytometryczna identyfikacja złamań trzonów kręgowych jest innowacyjną metodą, która może znacznie wspomóc zarówno służbę zdrowia, jak i pacjentów. Metoda ta jest szczególnie polecana kobietom w okresie okołomenopauzalnym, znajdującym się w grupie ryzyka osteoporotycznego.

Problemu ze skierowaniem na badanie nie będą mieć z pewnością kobiety po 70. roku życia (i mężczyźni po 80.), kobiety po menopauzie z osteopenią, kobiety leczone przewlekle steroidami, a także panie z densytometrycznymi cechami osteoporozy (czyli ze wskaźnikiem poniżej -2,5 w rezonansie kości udowej).

ALNG

Densytometria jest metodą diagnostyki obrazowej i jak się okazuje, jest o wiele lepsza od pozostałych metod diagnostyki złamań – klasycznego badania RTG, magnetycznego rezonansu jądrowego MR, tomografii komputerowej TK i badań izotopowych.

 

W przypadku kobiet leczonych steroidami, z densytometrycznymi cechami osteoporozy (określanymi przez lekarza) oraz kobietami z obniżonym wzrostem lub z uszkodzeniami kręgosłupa (konsekwencja obciążenia genetycznego lub wypadku) mogą dostać skierowanie na densytometrię bez względu na wiek.

Jak dotąd polskie placówki służby zdrowia diagnostyczno-terapeutyczne traktowały densytometrię nieco po macoszemu, mimo iż jest powszechnie dostępna i opłacalna. Teraz się to zmienia, dlatego już dziś z powodzeniem możemy zapytać lekarza o wybór tej metody diagnostycznej.

ALNG

Komentarze (6)

Rudzielec

9 lat temu

Mindi dlatego warto samemu o to zadbać. Poszukałam w necie i znalazłam darmowe badania dla mojej babci. Zadzwoniłam, umówiłam ją na wizytę i jeszcze w tym samym tygodniu miała zrobioną densytometrię.

Mindi

11 lat temu

Nie słyszałam wcześniej o takim rodzaju diagnostyki. Nie miałabym obaw poddać się nowym badaniom o ile lekarz mi zleci. Czyli powinny być te badania bardziej rozpowszechnione wśród lekarzy.

Emilly27k

11 lat temu

Jeśli istnieją nowe i lepsze ułatwienia to czemu nie warto z nich skorzystać. Polki może boją się na początku zaufać nowym metodom, a potem w efekcie sytuacja wygląda zdrowo i pozytywnie.

pati25

11 lat temu

Pojawiają się nowe metody w medycynie.Dobrze,że jest już taka nowa metoda,która jest jeszcze dokładniejsza.
Dopiero z tego artykułu dowiedziałam się o tej metodzie

dulcynea

11 lat temu

Jestem zwoleniczką profilaktyki . Zawsze mnie uczono ,że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli densytometria pomaga wykryć osteoporozę ,to powinno się ją wykonywać.
Kiedyś w przychodniach wykonywano je akcyjnie ,teraz mam wrażenie jakby tych badań było zdecydowanie mniej.

Zostaw komentarz