densytometria-a-co-to

Złamania trzonów kręgowych są najczęstszymi złamaniami osteoporotycznymi. Z tego typu złamaniami boryka się 5% kobiet po 50. roku życia i aż 25% kobiet po 80. roku życia.

Konsekwencje ignorancji

Złamania kręgowe stanowią czynnik ryzyka kolejnych złamań, które w większości przypadków niestety pojawiają się. Prowadzi to do przewlekłego bólu pleców, zmniejszenia wzrostu, kifozy, zaburzenia funkcji układu oddechowego i pokarmowego.

Dodatkowo złamania takie mogą narazić nas na rezygnację z samodzielności z powodu ograniczenia ruchu, co praktycznie oznacza inwalidztwo. Wraz z inwalidztwem, w wyniku unieruchomienia mogą nasilić się choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, miażdżyca, problemy z tarczycą i choroby układu krwionośnego.

Jak widać konsekwencje ignorancji są poważne, zwłaszcza dla osób w grupie ryzyka. Na szczęście w Polsce coraz bardziej upowszechnia się innowacyjna metoda łatwego i niedrogiego wykrywania złamań trzonów kręgowych. Dzięki tej metodzie jest szansa, że u wielu kobiet będzie możliwe o wiele szybsze zdiagnozowanie złamań i wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz działań profilaktycznych.

Więcej o badaniu przeczytasz TUTAJ

ALNG