O badaniach Profilaktyka

Densytometria – a co to?

densytometria-a-co-to

Złamania trzonów kręgowych są najczęstszymi złamaniami osteoporotycznymi. Z tego typu złamaniami boryka się 5% kobiet po 50. roku życia i aż 25% kobiet po 80. roku życia.

Wiadomo także, że jedynie 1/3 złamań kości jest diagnozowanych, reszta zostaje zignorowana, bądź przeoczona w trakcie badania, co prowadzi do rozwoju inwalidztwa, a niekiedy nawet do śmierci.

Na czym polegają błędy w rozpoznaniu złamań trzonów kręgowych?

Złamanie trzonów kręgowych występujące tak powszechnie wśród kobiet z osteoporozą, jest jednocześnie powszechnie ignorowane przez środowisko medyczne, ale i same pacjentki.

Najczęstszymi błędami w rozpoznaniu tego typu złamań, zarówno ze strony lekarzem, jak i pacjentek są:

  • trudności w określeniu przyczyny bólu pleców,
  • niechęć do częstego wykonywania badań rentgenowskich,
  • błędy techniczne utrudniające interpretację wyników badań
  • trudności w porozumieniu klinicystów z radiologami.

To ostatnie zawiera w sobie przede wszystkim stosowanie odmiennego słownictwa medycznego klinicystów i radiologów, w wyniku czego brak dokładnych informacji o wynikach badania. Często również pomijana jest analiza obrazu trzonów kręgowych w zleconych badaniach.

ALNG

Złamania trzonów kręgowych są najczęstszymi złamaniami osteoporotycznymi. Z tego typu złamaniami boryka się 5% kobiet po 50. roku życia i aż 25% kobiet po 80. roku życia.

Konsekwencje ignorancji

Złamania kręgowe stanowią czynnik ryzyka kolejnych złamań, które w większości przypadków niestety pojawiają się. Prowadzi to do przewlekłego bólu pleców, zmniejszenia wzrostu, kifozy, zaburzenia funkcji układu oddechowego i pokarmowego.

Dodatkowo złamania takie mogą narazić nas na rezygnację z samodzielności z powodu ograniczenia ruchu, co praktycznie oznacza inwalidztwo. Wraz z inwalidztwem, w wyniku unieruchomienia mogą nasilić się choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, miażdżyca, problemy z tarczycą i choroby układu krwionośnego.

Jak widać konsekwencje ignorancji są poważne, zwłaszcza dla osób w grupie ryzyka. Na szczęście w Polsce coraz bardziej upowszechnia się innowacyjna metoda łatwego i niedrogiego wykrywania złamań trzonów kręgowych. Dzięki tej metodzie jest szansa, że u wielu kobiet będzie możliwe o wiele szybsze zdiagnozowanie złamań i wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz działań profilaktycznych.

Więcej o badaniu przeczytasz TUTAJ

ALNG

Komentarze (7)

Al dente

7 lat temu

Bardzo dużo kobiet choruje na osteoporozę, dlatego warto się zbadać nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Jak się dobrze poszuka to takie badanie nic nie kosztuje.

pati25

8 lat temu

To straszne,że tyle kobiet dotyka to złamanie.Bądźmy czujne,żeby nie dochodziło do błędów w rpzpoznawaniu tego złamania.Bo konsekwencje są tragiczne.Wykonujmy badania

Mindi

8 lat temu

Nie słyszałam wcześniej o takich złamaniach. Zastanawiam się czy one były powodem u kilku kobiet, które mają bardzo pochylone plecy, chodzą pochylone w pół. Czy możliwe, że gdyby lekarz rozpoznał takie złamanie to te kobiety nie miałyby takiego wyglądu i złego samopoczucia? Jak to możliwe, że tyle błędów lekarskich a może nawet braków w wiedzy niszczą ludziom życie.

drobina

8 lat temu

Nie zdawałam sobie sprawy, że złamania kręgowe u kobiet są tak częste. Dobrze, że wykrywanie złamań trzonów kręgowych jest coraz łatwiejsze.

dulcynea

8 lat temu

Dziś wszystkie dolegliwości bólowe osób w wieku starszym zrzuca się na karb osteoporozy.
Być może jest ona przyczyną wielu dolegliwości bólowych, choć pewnie nie wszystkich.
Dlatego warto wykonać densytometrię, by mieć pewność.
A badanie nie boli:-d

Tess

8 lat temu

Dobrze wiedzieć co to za przypadłość aby być czujnym gdy nam coś się stanie. Niestety lekarze nie lubią gdy im się podpowiada, a sami wiele przeoczają. Dlatego tak wiele kobiet cierpjących i lekceważonych w swej chorobie, bo zarzuca się im insynuacje z powodu niewyjaśnionego narzekania na ból 🙁

Zostaw komentarz