densytometria-w-diagnostyce-zlaman

Densytometria jest metodą diagnostyki obrazowej i jak się okazuje, jest o wiele lepsza od pozostałych metod diagnostyki złamań – klasycznego badania RTG, magnetycznego rezonansu jądrowego MR, tomografii komputerowej TK i badań izotopowych.

W języku polskim niedawno zagościł nowy termin densytometryczna identyfikacja złamań trzonów kręgowych. Czym wyróżnia się zatem densytometria na tle innych metod? Praktycznie we wszystkich aspektach jest… skuteczniejsza.

Densytometria jest przede wszystkim najbezpieczniejsza dla pacjenta, gdyż wyróżnia się niskim promieniowaniem w porównaniu z pozostałymi metodami. Jest także bardzo dokładna i dodatkowo umożliwia uzyskanie bocznego obrazu kręgosłupa. Jeśli chodzi o korzyści dla służby zdrowia – densytometria jest tania i wygodna w użyciu, zajmuje też lekarzowi i pacjentce mniej czasu niż inne metody wykrywania złamań.

Wskazania – czyli dla kogo jest densytometria?

Densytometryczna identyfikacja złamań trzonów kręgowych jest innowacyjną metodą, która może znacznie wspomóc zarówno służbę zdrowia, jak i pacjentów. Metoda ta jest szczególnie polecana kobietom w okresie okołomenopauzalnym, znajdującym się w grupie ryzyka osteoporotycznego.

Problemu ze skierowaniem na badanie nie będą mieć z pewnością kobiety po 70. roku życia (i mężczyźni po 80.), kobiety po menopauzie z osteopenią, kobiety leczone przewlekle steroidami, a także panie z densytometrycznymi cechami osteoporozy (czyli ze wskaźnikiem poniżej -2,5 w rezonansie kości udowej).

ALNG