Czym zajmuje się scrum master
grafika dostarczona przez partnera

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę zawodu oraz rozpoczęcie nowych studiów, które zwiększają szanse na rynku pracy. Największą popularnością cieszą się przy tym zawody związane z informatyką i programowaniem, takie jak scrum master. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym zajmuje się on na co dzień.

Zawód scrum mastera cieszy się coraz większą popularnością wśród ludzi myślących o zmianie zawodu. Jego głównym zadaniem jest wspieranie zespołu deweloperskiego oraz Product Ownera podczas tworzenia nowego produktu. Szukasz zatrudnienia w branży IT? Chcesz rozpocząć nowe studia? Dowiedz się czym zajmuje się scrum master!

Na czym polega zawód scrum mastera?

Scrum master, którym możesz zostać po ukończeniu studiów RealTime online, pomaga zespołowi deweloperskiemu pracować zgodnie z zasadami scrumu. Metoda ta polega na empirycznym podejście do tworzenia produktów. Zakłada, iż nie można przewidzieć przebiegu wszystkich mechanizmów towarzyszących pracy. To właśnie rolą scrum mastera jest, aby wspomniana metoda zarządzania została wdrożona, zrozumiana oraz stosowana przez cały czas.

Na co dzień obserwuje pracę całego zespołu programistów, jego kontaktu z Product Ownerem oraz klientem. Nie daje jednak gotowych rozwiązań. Dzieli się raczej swoimi obserwacjami. Zajmuje się przy tym opracowywaniem metodologii pracy dla konkretnego zespołu i projektu. Scrum wyznacza bowiem jedynie ogólne ramy, na których należy zbudować konkretny system pracy. Specjalista pomaga jednocześnie usprawnić procesy komunikacyjne oraz zmienić sposób rozdzielania zadań.

Jakie obowiązki ma scrum master?

Wśród najważniejszych obowiązków scrum mastera możemy wspomnieć codzienne wspieranie zespołu deweloperskiego. Jego zadaniem jest usuwanie wszelkich ewentualnych przeszkód, które mogłyby zagrozić projektowi. Dodatkowo uczestniczy i moderuje spotkania zespołu oraz wspiera samoorganizację współpracowników. Scrum master codziennie czuwa nad tym, aby system empiryczny był poprawnie stosowany.

Do jego zadań należy także wspieranie Product Ownera w zarządzaniu Product Backlogiem. Tłumaczy metody scrum i pomaga w codziennym planowaniu procesu rozwoju produktu. Głównym celem specjalisty jest poprawienie efektywności zespołu oraz osiąganych wyników. Bardzo często wymaga to od niego dużej cierpliwości, zaangażowania oraz zdolności interpersonalnych.

Jak zostać scrum masterem?

Podczas szukania pracy na stanowisko scrum mastera przydatne może okazać się doświadczenie w branży IT. Kluczowe znacznie mają jednak certyfikaty zawodowe, które potwierdzają dobrą znajomość podejścia empirycznego oraz frameworku agile. Aby dobrze przygotować się do zdobycia wymaganych uprawnień, możesz zapisać się na internetowy kurs zawodowy lub rozpocząć studia zdalne na odpowiednim kierunku.

Jednym z najpopularniejszych certyfikatów uznawanych na całym świecie jest PSM – Professional Scrum Manager. Aby poszerzyć swoją wiedzę, korzystaj także z odpowiednich książek, np. Scrum: The Art of Doing Twice the Work in Half the Time, Jeffa Sutherlanda.