Czy ziołami można złagodzić objawy menopauzy
grafika dostarczona przez partnera

Kobiecy organizm zmienia się wraz z wiekiem. Jednym z ważniejszych okresów w życiu każdej z nas jest czas menopauzy. Powiedzmy sobie o niej nieco więcej, a także sprawdźmy, jak można próbować złagodzić jej niektóre objawy. Czy to w ogóle możliwe? Przekonajmy się.

Czym jest menopauza i co można na nią zaradzić?

Menopauza w życiu każdej kobiety jest nieunikniona. Nie można jej zatrzymać ani przyspieszyć. Trzeba się z nią po prostu zmierzyć. Niektórym kobietom towarzyszą bardzo mocne i nieprzyjemne objawy, a inne panie mają trochę więcej szczęścia.

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad złagodzeniem objawów, to wypadałoby sprawdzić, czym tak naprawdę jest menopauza. Najprościej rzecz ujmując, jest to stopniowa utrata płodności poprzez wygaszanie hormonalnej funkcji jajników. Najczęściej mamy do czynienia z menopauzą, gdy u kobiety przez rok nie występuje plamienie.

Objawy, które mogą się pojawić u kobiet, to między innymi nadmierne pocenie się, zawroty głowy, bóle głowy, uderzenia gorąca, uczucie ciągłego zmęczenia, huśtawki nastroju, a także problemy ze snem.

Niestety wciąż mało kobiet wie o tym, że z objawami menopauzy można walczyć poprzez stosowanie właściwych ziół. Które preparaty ziołowe będą szczególnie pomocne? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Często można spotkać się ze wskazaniem na przydatne działanie czerwonej koniczyny lub pluskwicy groniastej. Co ważne, warto wcześniej uzyskać radę od lekarza, ponieważ niektóre zioła wchodzą w interakcje z lekami np. na nadciśnienie. Polecana jest również zwyczajna soja, która nie tylko obniża objawy, ale ma także działanie zapobiegające rakowi sutka. Jest to niewątpliwie dodatkowa zaleta tego zioła.

Na jakie zioła warto zwrócić uwagę?

W okresie menopauzy warto sięgać po preparaty, który przyniosą ukojenie nerwów, a dodatkowo wspomogą działanie układów krążenia, płciowego i pokarmowego. Poświęcając około 15 minut na zaparzenie herbatki ziołowej w ciągu dnia, możemy wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie, a także odetchniemy podczas chwili dla siebie, relaksując się przy ciepłym napoju. W składzie takiego preparatu znajdziemy m.in. ziele krwawnika, szyszki chmielu, przywrotnik czy koniczynę. Specjalnie przygotowane mieszanki z myślą o kobietach znajdziemy w zielarniach internetowych, takich jak Netzdrowie.

Wymieniając zioła, warto wspomnieć też o niepokalanku pospolitym. Zaleca się go nie tylko w okresie menopauzy, ale także kobietom w wieku rozrodczym, którym często towarzyszy zespół napięcia miesiączkowego. Wielu specjalistów twierdzi, że to zioło powinno zawsze znajdować się w apteczce domowej u każdej z pań.

Zachodzące zmiany hormonalne mogą przynieść nam wiele dyskomfortu, aby skutecznie temu przeciwdziałać, możemy zdecydować się na alternatywę dla herbatek ziołowych, a mianowicie na kapsułki. To szybszy sposób na przyjmowanie preparatów wspomagających organizm w przechodzeniu zmian podczas menopauzy.

Poza tym warto regularnie się badać i sprawdzać obecność pasożytów w swoim organizmie, które mogą dodatkowo wpływać na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Co ważne, zioła na robaki pomogą całej rodzinie w przeciwdziałaniu pasożytom. Jak można zauważyć, naturalne preparaty są pomoce w przypadku różnych dolegliwości. Odpowiednio dobrane zioła możemy stosować nie tylko podczas okresu menopauzy, pamiętając o zapoznaniu się z wszelkimi przeciwwskazaniami.