ABC menopauzy Menopauza

Czym jest atrofia pochwy?

atrofia pochwy

Kobiety borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi, szczególnie kiedy przychodzi menopauza. Jedną z chorób jest atrofia pochwy. Czym się charakteryzuje?

Czym jest atrofia pochwy?

Atrofia pochwy to inaczej zanikowe zapalenie pochwy. Choroba jest związana z niską produkcją hormonów płciowych, do których nalezą estrogeny. Problem dotyczy nie tylko kobiet w okresie menopauzy, ale także młodych pań. Atroficzne zapalenie pochwy może pojawić się także w wyniku operacji usunięcia jajników. W okresie okołomenopauzalnym oraz po przekwitaniu, objawy choroby mogą znacząco się nasilać.

Atrofia pochwy – objawy

Zmiany wywołane niedoborem hormonów mogą wywoływać dokuczliwe objawy. Najczęściej spotykaną oznaką atrofii pochwy jest suchość pochwy. Kobiety często skarżą się na tego rodzaju dolegliwości, które powodują dyskomfort, głównie w życiu intymnym. U pań występują także podrażnienia i świąd. Zmiany chorobowe stwarzają idealne warunki dla rozwoju szkodliwych bakterii, przez co wzrasta ryzyko infekcji intymnych i stanów zapalnych. Jednym z objawów są upławy z dróg rodnych czy ból odczuwany podczas stosunków płciowych. Objawy zanikowego zapalenia pochwy wymagają leczenia, ponieważ choroba może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak rozwój nowotworu. Oznaki atrofii nasilają się z wiekiem oraz przy cukrzycy. Odczuwane są boleśniej przez kobiety szczupłe niż te otyłe.

Zanikowe zapalenie pochwy – leczenie

Atrofia pochwy przekłada się na życie kobiety. Pojawia się dyskomfort, stres i niezadowolenie z życia seksualnego lub brak chęci na jakiekolwiek zbliżenia. Leczenie zanikowego zapalenia pochwy ustala lekarz. Istnieją różne metody walki z problemem. Brak leczenia może prowadzić do powstawania powikłań. Z terapią zanikowego zapalenia pochwy jest związana zmiana trybu życia. Kobiety palące papierosy czy używające w diecie ostrych przypraw powinny zmienić swoje nawyki. Do pielęgnacji intymnej warto używać łagodne środki, które nie podrażnią wrażliwych miejsc. Panie mogą także zastosować leczenie operacyjne czy laserowe. Nowoczesna technologia umożliwi szybkie pozbycie się problemu i powrót do komfortowego życia. Pomoc jest oferowana kobietom w każdym wieku, więc nie należy się niczego obawiać. Osoby chore często uważają, że nie mogą nic zrobić, co jest błędnym myśleniem. Atrofia pochwy powinna być leczona, a dzięki najnowszym metodom, może odbywać się to w sposób skuteczny i bezpieczny.

atrofia pochwyAtroficzne zapalenie pochwy to wstydliwa dla wielu kobiet choroba. Panie powinny jednak porzucić wszelki wstyd i otwarcie przekazać lekarzowi swoje obawy. Szczęśliwe życie obejmuje wszystkie jego aspekty. Zdrowie jest jednym z nich, więc nie ma co zwlekać, tylko czas stanąć do walki z problemem, by uporać się z nim raz na zawsze i móc czerpać satysfakcję z życia.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Jest to choroba,która sprawia wielki dyskomfort u kobiet.Znając objawy tej przykrej choroby warto udać się na wizytę do ginekologa.Porozmawiać z nim o tym.Wykonać bbadania.Ginekolog na pewno coś poradzi.Przecież można to leczyć i tym samym poprawimy jakość życia.Pozbędziemy się przykrego dyskomfortu

sirena46

8 lat temu

Choroba na pewno powodująca duży dyskomfort życia kobiety, ale dobrze że można ją wyleczyć. Kobiety, które mają to schorzenie nie powinny się wstydzić i jak najszybciej udać się do ginekologa.
Ja wczoraj byłam wykonać cytologię i się przebadać. Wizyty u ginekologa nie należą do przyjemnych, ale musimy się badać i nie powinnyśmy się wstydzić żadnej choroby.
Jak same o swoje zdrowie nie zadbamy to kto o nie zadba ?

Tess

8 lat temu

Menopauzę mam za sobą i całe szczęście, że nie mam tego problemu. Tyle kłopotów spotyka kobiety w starszym wieku. Ale to chyba dlatego, że kobiety nie chodzą do ginekologów. Oby wiele kobiet przeczytało ten artykuł i przy tych objawach zbadały się i zaczęły leczenie.

dulcynea

8 lat temu

Przeczytałam artykuł z zainteresowaniem , to bardzo poważna choroba.
To dobrze wiedzieć cokolwiek o tym schorzeniu, poznać objawy .
I najbardziej pocieszające , że można atrofię skutecznie leczyć.

filodendron

8 lat temu

Okropna choroba, opowiedziała mi kiedyś o niej znajoma koleżanka lekarka, której siostra na to cierpiała. Dobrze , że jest to już do wyleczenia. Jak musiały kiedyś cierpieć kobiety ,gdy jeszcze nie było leku. Dobrze ,że artykuł podaje objawy , po których kobiety mogą się zorientować , czy są chore i mogą zapoczątkować leczenie.

Zostaw komentarz