Atrofia pochwy – dolegliwości

atrofia-pochwy-dolegliwosci

Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety (czy to w wyniku menopauzy, czy też przebytych chorób i zabiegów) mają wpływ na funkcjonowanie organizmu jako całości jak i jego poszczególnych układów.

Niedobór estrogenów oraz wydzielanie mniejszych ilości kwasu mlekowego sprawiają, że również pochwa (i cały układ rozrodczy) jest narażona na niekorzystne zmiany.

Atrofia pochwy – czyli jej zanikowe zapalenie – jest schorzeniem, które występuje powszechnie u kobiet w okresie menopauzy. Niedobór estrogenów powoduje wtedy szereg dolegliwości – takich jak zmniejszenie wilgotności w pochwie (suchość pochwy to główny objaw), liczne stany zapalne (związane z niedoborem kwasu mlekowego i nieprawidłowościami we florze bakteryjnej), pieczenie, świąd, częste otarcia i upławy.

Elastyczność pochwy jest obniżona, po stosunku mogą występować krwawienia a samo zbliżenie jest bolesne. Istotny jest przy tym fakt, że krwawienia z dróg rodnych nie powinny pojawiać się samoistnie.

Redakcja

5 KOMENTARZE

  1. Trudno uwierzyć i zrozumieć, że w tych czasach jeszcze wiele kobiet zaniedbuje zdrowie i wizyty kontrolne u ginekologa, nawet gdy ma przykre dolegliwości. Znam kilka takich kobiet, bardzo trudno namówić je na wizytę. Może teraz znając dodatkowe komplikacje uda mi się ją ponownie wysłać do specjalisty.

  2. Od paru lat cierpiałam na atrofie pochwy. Próbowałam różnych globulek, kremów i lubrykantów. Sprawdziła się zasada, ze najlepiej wszystko z lekarzem uzgodnić. Polecił mi hydrovag i pomogło. Stosowała go też moja córka po porodzie. Też jestem zdania, że kobieta w każdym wieku powinna regularnie się badać. Niektóre znajome są zdania, że po menopauzie, to już się nic nie może stać, a lekarz może poczekać i nagle okazuje się, że jest za późno na leczenie. Kobiety badajmy się!

  3. Kobiety mają jakieś dolegliwości intymne ale nie zgłaszają się do ginekologa.Bo wstydzą się mówić o tych dolegliwościach.Nie rozumiem takich kobiet.A lekarz pomoże im szybko pozbyć się tych dolegliwości stosując odpowiednie leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ