ABC menopauzy Menopauza

Czy to już ostatni okres?

czy-to-juz-ostatni-okres

Medyczna definicja menopauzy to jeden pełny rok bez miesiączkowania. Jednak czas, który poprzedza ten rok – a u każdej kobiety może być on różny (różnice sięgają nawet 15 lat) – jest traktowany jako okres premenopauzy.

Wszystkie zmiany, które mają miejsce pod koniec okresu płodności kobiety, zwykło się określać terminem menopauza. W rzeczywistości słowo menopauza oznacza po prostu „ostatnią miesiączkę”. Nikt więc nie jest w stanie to powiedzieć, kiedy to się zdarzy, póki nie minie rok od ostatniego krwawienia.

Menopauza pojawia się średnio w wieku 51 lat, ale może wystąpić pomiędzy 46. A 66. rokiem życia. Jeżeli wystąpi przed 40. rokiem życia, określa się ja jako przedwczesną.
Dopiero po upływie 12 miesięcy od ostatniej menstruacji, kobieta może precyzyjnie określić datę rozpoczęcia swojej menopauzy.
Krwawienia w tym czasie są uważane za nieprawidłowe i zaleca się w przypadku ich wystąpienia szczegółowe badania – napiszemy o tym wkrótce.

Klimakterium

Właściwa nazwa okresu obejmującego pięć lat od ostatniego krwawienia miesiączkowego brzmi „klimakterium”. Termin ten obejmuje czas, gdy zaczyna wahać się poziom hormonów, co prowadzi do problemów z adaptacją.

Trzy etapy menopauzy

Wokół terminów opisujących okres menopauzy panuje pewne zamieszanie. Czas uporządkować tę wiedzę.

 • Premenopauza
  Oznacza czas, kiedy menstruacje są jeszcze regularne, nim poziom hormonów zacznie się obniżać. Niektórzy słowem tym określają okres perimenopauzy przed ostatnia miesiączką.
 • Perimenopauza
  To czas przed i po ostatniej aktualnej miesiączce – kiedy poziom hormonów zaczyna się wahać, choć nie ma jeszcze żadnych innych objawów z tym związanych. Zamiennie używa się słowa klimakterium.
 • Postmenopauza
  Zaczyna się następnego dnia po wystąpieniu ostatniego krwawienia w życiu kobiety. Mówi się wtedy, że kobieta znajduje się w okresie postmenopauzalnym, pod warunkiem, że od ostatniej miesiączki upłynął rok.
  U 90% kobiet w okresie postmenopauzalnym, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy nie wystąpi krwawienie, nie wystąpi ono już nigdy.

Gdy nadchodzi ten czas

Cykl będzie najprawdopodobniej dłuższy lub krótszy niż zazwyczaj. Pierwszym symptomem perimenopauzy jest niemal zawsze zmiana charakteru menstruacji. Najwcześniejszym objawem jest skrócenie cyklu. U większości kobiet tuz po 40-stce cykl jest krótszy, niż wtedy, gdy miały 20 lat. Później, w czasie perimenopauzy, cykl wydłuża się, a krwawienie jest mniej obfite. Część kobiet jednak ma dłuższy cykl i bardzo obfite krwawienie, część krótki cykl i skąpe krwawienie, a te najbardziej pechowe – krótki cykl i bardzo obfite krwawienie.

Źródło: Menopauza. Poradnik dla kobiet, dr Robin N. Phillips, wyd. Muza

Zuzanna Górka

Komentarze (10)

filodendron

10 lat temu

Ja wolałabym już nigdy nie mieć żadnych miesiączek i krwawień. Dwa lata temu miałam miesiączkę ,która mi sie przekształciła w krwotok – było to przerażające.W szpitalu dali mi stempel na karcie „zagrożenie życia”i nigdy nie chciałabym już przechodzić tak tragicznych chwil.

pati25

11 lat temu

Te wszystkie pojęcia były mi całkiem obce..Nawet nie wiedziałam,że menopauza dzieli się jeszcze na etapy.Ale dziękuję za artykuł

karoligrz

11 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Terminy te warto sobie zapamiętać…oczywiście te z nas które jeszcze menopauzę mają przed sobą:)

drobina

11 lat temu

No proszę, człowiek uczy się przez całe życie. Ciekawy artykuł. Okazuje się, że niektóre pojęcia odnośnie menopauzy trochę myliłam. Fajnie , że ukazał się taki ciekawy artykuł.

pati25

11 lat temu

Ja zaczęłam przedwcześnie menopauzę.Niespodziewanie.Wiecie,że nawet nie pamiętam kiedy konkretnie.Czy to nie dziwne,że tego niee pamiętam?Za to pierwszą miesiączkę pamiętam dokładnie

linet

12 lat temu

A jednak, mimo uciążliwości miesiączki, słowa,że „krwawienie nie wystąpi juz nigdy” zabrzmiały dla mnie jakoś złowrogo:( Jak zatrzaśnięcie drzwi za czymś co , bezpowrotnie odeszło, jak rozstanie ,które z jednej strony będzie ulgą, a z drugiej -smutkiem za zamknięciem jakiegoś rozdziału.

topik4433

12 lat temu

Ciekawy i konkretny artykuł. Wszystko zwięźle i na temat. Niektóre informacje są dla mnie nowością, za co dziękuję 🙂

issis

12 lat temu

Cieszę się bardzo ,że powstał taki artykuł. Właśnie tego brakowało, a informacji na ten temat zazwyczaj jest jak na lekarstwo.

Zostaw komentarz