dermoskopia-co-to-takiego

Każda z nas dba o skórę używając balsamów oraz wysokich filtrów UV. Z reguły wydaje nam się, że dobrze chronimy się przed rakiem, stosując naturalne kosmetyki, głęboko się nawilżając i unikając nadmiernego promieniowania. Ale jak często odwiedzamy dermatologa, aby zbadał wszystkie znamiona barwnikowe na naszym ciele?

Polacy często zapominają o wizytach kontrolnych u lekarza dermatologa, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej w okresie letnim lub tuż po wakacjach. Wówczas skóra najbardziej narażona jest na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Łatwo o oparzenia słoneczne, które w konsekwencji pozostawiają po sobie nowe znamiona barwnikowe. Lekarz powinien dokładnie obejrzeć wszystkie tzw. pieprzyki na naszym ciele i ocenić ich szkodliwość.

Do czego służy dermoskopia?

Dermoskopia (inaczej dermatoskopia, mikroskopia powierzchniowa skóry) to metoda badania zmian skórnych, pozwalająca na ich szybką i bardzo dokładną diagnostykę oraz ocenę zagrożenia. Wykorzystuje się urządzenie, które wielokrotnie powiększa (do 20 razy w dermatoskopach ręcznych i aż do 100 razy w wideodermatoskopach) i dobrze naświetla badane miejsce. W porównaniu do zwykłego badania wzrokowego dermoskopia charakteryzuje się nawet 30% dokładnością w rozpoznawaniu zmian barwnikowych i prawie 80% czułością w wykrywaniu czerniaka.

M. Borowik