czy-mozna-opoznic-menopauze

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, stanowi efekt procesu starzenia się organizmu. Choć udaje się nam coraz bardziej wydłużać życie, to średni czas występowania menopauzy nie uległ zmianie. Nadal pojawia się ona pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety.

Poza czynnikami genetycznymi za czas nadejścia klimakterium odpowiada dieta oraz styl życia, jaki prowadzimy.

Przykładowo: panie, które palą papierosy, średnio przyspieszają swój okres przekwitania aż o 2 lata. Natomiast codzienna porcja ruchu, która uaktywnia nie tylko mięśnie, ale także gruczoły oraz przemyślany jadłospis, bogaty w produkty pochodzenia roślinnego (szczególnie zalecana jest soja) – mogą odwlec oraz złagodzić nadchodzącą menopauzę.

Rekreacja na świeżym powietrzu oraz dieta, składająca się z produktów zawierających wapń i witaminę D3, jak sardynki, szprotki, jogurty, kefiry oraz sery żółte, uchronią Cię ponadto przed osteoporozą, na którą szczególnie jesteśmy narażone w wieku około menopauzalnym z uwagi na rozregulowaną pracę gruczołów.

By uspokoić hormony, złagodzić objawy klimakterium oraz uniknąć wiotczenia skóry, co wynika ze zmniejszonej produkcji hormonu żeńskiego (estrogenu), nasz ginekolog może zalecić nam hormonalną terapią zastępczą (HTZ).

A. Złotkowska