Czy można mieć oczekiwania względem innych
Priscilla Du Preez z Unsplash

Oczekiwania to temat, który wzbudza ostatnio spore kontrowersje. Jedni uważają, że stanowią źródło wszelkiego nieszczęścia. Z takiego założenia wychodzą m.in. buddyści. Drudzy natomiast, że bez nich nie istnieje szansa na rozwój i spełnianie marzeń. Czy można mieć oczekiwania względem innych?

Spis treści:

  1. Dlaczego oczekiwania są nam potrzebne?
  2. Kiedy warto postawić na asertywność?
  3. Oczekiwania względem innych – czy nie są nadmiarowe?
  4. Uniwersalne wartości, których możemy wymagać
  5. Czy można mieć oczekiwania względem innych?
  6. Jak pogodzić się z odmową?
  7. Stawiaj innym realistyczne oczekiwania
  8. Jak działa prawo Feathera?

Dlaczego oczekiwania są nam potrzebne?

Czy tego chcemy, czy nie, zawsze mamy oczekiwania. Trudno bez nich funkcjonować, stanowią bowiem motor ludzkiego działania. Np. idę na spotkanie z koleżanką po to, aby miło spędzić czas. Zapisuję się na wizytę do okulisty, bo zakładam, że lekarz pomoże mi rozwiązać mój problem ze wzrokiem. Jadę do marketu po zakupy po to, aby mieć artykuły niezbędne do przygotowania posiłku. Liczę, że je tam znajdę.

Kiedy warto postawić na asertywność?

Oczekiwania względem innych to już zupełnie inny temat, który wzbudza jeszcze większe kontrowersje i wątpliwości. Nasze otoczenie również i nam stawia określone wymagania. Czasem oczekiwania innych mogą nas przytłaczać. Np. przyjaciółka oczekuje od nas opieki nad swoim dzieckiem, podczas gdy my nie mamy żadnego doświadczenia z maluchami. Na domiar złego łatwo się przebodźcowujemy i źle czujemy, gdy przebywamy w hałasie czy chaosie. W takich sytuacjach przydaje się asertywność. Ta pozwala nam w kulturalny sposób, bez ranienia drugiej osoby, odmówić jej przysługi.

Oczekiwania względem innych – czy nie są nadmiarowe?

Czy można mieć oczekiwania względem innych? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niewątpliwie istnieją pewne kwestie, w przypadku których oczekiwania możemy stawiać jedynie swojemu partnerowi. Nie możemy wymagać od koleżanki, aby pożyczyła nam pieniądze na nowy samochód czy zajęła się naszym dzieckiem. Z pewnymi sprawami każdy musi radzić sobie sam. Osoby, które nie pozostają z nami w bliskiej relacji partnerskiej, mają prawo do odmowy. Nie muszą jej nawet uzasadniać. My natomiast nie powinniśmy na nie naciskać.

Uniwersalne wartości, których możemy wymagać

Istnieją jednak rzeczy, których możemy od innych wymagać. Od każdego możemy oczekiwać lojalności i zachowania pewnych kwestii w tajemnicy. Poza tym każdy powinien nam okazywać szacunek i nie stosować względem nas jakiejkolwiek formy przemocy. Są to swego rodzaju wartości uniwersalne, których wszyscy winniśmy przestrzegać.

Czy można mieć oczekiwania względem innych?

Oczekiwania względem innych niewątpliwie warto artykułować. Zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc, lecz musisz liczyć się z odmową. Natomiast jeśli samemu wyświadczasz przysługę, masz prawo oczekiwać, że ktoś w przyszłości również ci się zrewanżuje. Oczywiście zazwyczaj wychodzi to całkowicie naturalnie. Czuję, że mam dług wdzięczności za to, że koleżanka zawiozła mnie na drugi koniec Polski, abym mogła odwiedzić mamę w szpitalu. W rezultacie nie odmawiam jej, gdy prosi mnie o zajęcie się kotem na czas swojego urlopu. Jeśli jednak zasada wzajemności nie działa, warto zastanowić się, czy tej osobie warto pomagać.

Jak pogodzić się z odmową?

Odmowa to prawo każdego z nas. Oczekiwania względem innych sprawiają, że często zapominamy o tym, że ktoś może znajdować się w kiepskiej sytuacji i być zmuszony do takiej, a nie innej decyzji. Wiele osób prosi znajomych o wsparcie dla chorego dziecka ze swojej rodzinnej miejscowości. Sama idea jest szczytna i nikt jej nie kwestionuje. Niemniej może zdarzyć się, że koleżanka nie ma nawet 20 zł na przelew, bo właśnie straciła pracę i nie wie, z czego opłaci rachunki. Jej odmowa nie znaczy, że jesteś nielubiana, lecz pokazuje, że ona znalazła się w trudnej sytuacji materialnej.

Stawiaj innym realistyczne oczekiwania

Oczekiwania względem innych powinny mieć realistyczny charakter. Nie wymagaj od innych czegoś, czego sama byś nie zrobiła. Np. żeby koleżanka wpadła w środku nocy na dworzec, bo akurat będziesz się przesiadała z pociągu na pociąg. Sama nie gnałabyś do niej o północy, aby posiedzieć na dworcu przez 45 minut.  Jeśli natomiast należysz do osób pomocnych, musisz liczyć się z tym, że nie każdy wyznaje podobną filozofię. Fakt, że po pracy jedziesz pomagać w ośrodku dla uchodźców, nie znaczy, że możesz tego samego wymagać od koleżanki. To indywidualna sprawa każdej osoby, o czym warto pamiętać.

Jak działa prawo Feathera?

Rozpatrując oczekiwania, warto przywołać prawo Feathera. Mówi ono, że nieprzyjemne zdarzenia przynoszą negatywne emocje, a dobre pozytywne. Jeśli oczekujesz czegoś wow, możesz się mocno rozczarować. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że będzie ciężko, to negatywne zdarzenie, aż tak cię nie boli. Możesz też zakładać czarny scenariusz, podczas gdy rzeczywistość okaże się dużo bardziej znośna i będzie miało miejsce przyjemne zdarzenie.