czy-moge-zajsc-w-ciaze-podczas-menopauzy

Menopauza powoduje bezpłodność fizjologiczną, gdyż czynność jajników wygasa. Jednak zupełnie inaczej jest w okresie przed menopauzalnym. Przed przekwitaniem kobieta miesiączkuje, a cykl nie jest regularny. Zajście w ciążę w późnym wieku jest możliwe i stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Wzrasta prawdopodobieństwo, że dziecko z późnej ciąży urodzi się z zespołem Downa bądź będzie miało wadę genetyczną. Dlatego większą uwagę zwraca się do stylu życia kobiety i stanu jej zdrowia. Przeprowadza się szereg badań, które mają na celu wczesne wykrycie jakiejś wady genetycznej. Jednak badania nie mogą dać całkowitej gwarancji urodzenia zdrowego dziecka, tak jak w przypadku każdej ciąży okaże się to po porodzie. Ryzyko wad genetycznych zmniejsza się jeśli kobieta urodziła dziecko wcześniej, jeśli było zdrowe, a w obrębie rodziny nie wykazano przypadków wad genetycznych.

Kobieta około 40 roku życia, która zechce mieć dziecko powinna zwrócić większą uwagę na swój styl życia, zniwelować stres, rzucić palenie, nie forsować się i dużo odpoczywać. Wiele kobiet w tym wieku cierpi na nadciśnienie lub cukrzycę, czasem o tym nie wiedząc. Dlatego ważne jest kontrolowanie stanu swojego zdrowia, gdyż jakiekolwiek odstępstwa od normy (nadciśnienie, cukrzyca, astma, alergia) mogą wpłynąć na wystąpienie powikłań podczas ciąży i na późniejsze zdrowie dziecka. Po raz pierwszy badanie powinno się wykonać w 11-13 tygodniu ciąży, drugie w 18-24 tygodniu, trzecie zaś około 30 tygodnia.

Kanka