objawy menopauzy

Dolegliwości menopauzy mogą zepsuć nam wakacyjne dni. Wysoka temperatura, egzotyczny klimat i inne czynniki mogą nasilać symptomy przekwitania. Które objawy menopauzy mogą dokuczać latem?

Objawy menopauzy

Kobiety obawiają się przekwitania, ze względu na dolegliwości, które mogą mu towarzyszyć. Menopauza pojawia się u kobiet, w okolicach 45-55 roku życia. Czasem przychodzi zbyt wcześnie lub późno. Wpływ na jej przyjście mają różne czynniki. Menopauza nie powinna być okresem, który przeraża kobietę, ponieważ to naturalny etap jej życia. Oczywiście związany jest ze zmianami, które dotyczą głównie gospodarki hormonalnej kobiety. Efektem następujących zmian są liczne objawy, które są problematyczne dla wielu pań. Dodatkowo, w okresie letnim, mogą się nasilać, obniżając codzienny komfort życia i wypoczynek. Na które objawy warto zwrócić szczególną uwagę, w sezonie letnim?

Uderzenia gorąca

Nie dość, że na zewnątrz temperatury przekraczają 30 stopni, kobieta wciąż narzeka na gorąco. Uderzenia gorąca pojawiają się nagle, zarówno w dzień, jak i w nocy. Takie objawy mogą być dla kobiety stresujące. Latem warto nosić przy sobie wachlarz, który choć trochę nas ochłodzi, gdziekolwiek będziemy. Butelka wody także się przyda, ponieważ nawodni ciało i odrobinę je ochłodzi. Przy bardzo uciążliwych uderzeniach gorąca, nie polecamy spędzania długich godzin w pełnym słońcu. Na spacery zdecydowanie lepiej wybierać zacienione miejsca.

Nadmierna potliwość

Nocne poty czy nadmierna potliwość w ciągu dnia, daje poczucie dyskomfortu a nawet wstydu. Plamy na ubraniu, szczególnie w widocznych miejscach, mogą być dla kobiety powodem do kompleksów. A przecież w wakacje nie warto siedzie w domu, tym bardziej z takiego powodu. Dobry antyperspirant lub hormonalna terapia zastępcza rozwiążą nasz problem z poceniem się. Na spacer czy zakupy, możemy zarzucić na szyję modny szal, który nie tylko będzie stylowym dodatkiem, ale praktycznym elementem, którym wytrzemy pot z szyi czy dekoltu, ponieważ to właśnie te miejsca najczęściej pocą się przy menopauzie. Przewiewne tkaniny naturalne ubrań zapewnią nam większy komfort i wygodne, więc latem unikajmy syntetycznych materiałów.

Problemy ze snem

kobietyW upalne noce trudno zasnąć, jeśli naszą towarzyszką jest menopauza. Problemy ze snem możemy zniwelować, dzięki wentylatorowi czy klimatyzacji. Utrzymanie odpowiedniej temperatury pomoże w zaśnięciu. Zadbajmy więc o otwarte okna, nawilżenie powietrza w sypialni i satynową pościel, która ochłodzi nasze ciało. Pomieszczenie wietrzmy dopiero na 2 godziny przed snem, ponieważ zostawiając otwarte na cały dzień okna, możemy przegrzać pomieszczenie.

Katarzyna Antos