Psychologia Specjalista radzi

Czy jesteś uzależniona od Facebooka?

czy-jestes-uzalezniona-od-facebooka

Grupy wsparcia organizowane są po to, by zrzeszać ludzi, którzy wspólnie walczą z jakimś uzależnieniem. Narkotyki, alkohol, palenie papierosów, to najczęstsze tematy spotkań, lecz ostatnio do ich grona dołączył również Internet. Popularne ostatnimi czasy medium dla wielu stało się źródłem uzależnienia, zastępując życie realne – wirtualnym.

Początkowo zjawisko to wiązano z grami internetowymi, dotyczyło ono wówczas głównie dzieci i osób młodych. Ramy wiekowe zaczęły się jednak zacierać, a samo zjawisko rozgałęziać na mniejsze. Jednym z nich jest coraz częstsze uzależnienie od Facebooka (FB).

Jeszcze niedawno zachęcaliśmy Was do zakładania kont na Facebooku, dzięki czemu możecie być na bieżąco z wydarzeniami na portalu. Wcale nie zmieniliśmy zdania. To naprawdę świetna sprawa, chodzi jednak o to, by w tej “świetności” się nie zatracić.

Najnowszy raport z badań przeprowadzonych w USA wyznacza liczbę osób uzależnionych od portali społecznościowych na 39% Amerykanów. Europa póki co tak zatrważających statystyk nie ma, ale musimy być ostrożni, te dane bowiem z roku na rok są wyższe.

O potędze nałogu można przekonać się, gdy po paru miesiącach korzystania z serwisu, mielibyśmy usunąć swoje konto. A znajomi? A rodzina? A gry? A grupy tematyczne? A informacje o najnowszych wydarzeniach? Nawet jeśli nie jesteśmy uzależnieni, ciężko podjąć taką decyzję, a co dopiero gdy sprawdzanie Facebooka staje się dla nas nie tyle rozrywką co powinnością…

Jak poznać czy jesteś uzależniona od Facebooka?

Możesz to sprawdzić sama. Wystarczy, byś była szczera ze sobą. Odpowiedz na poniższe pytania: TAK, jeśli stwierdzenie do Ciebie pasuje lub NIE, jeśli wiesz, że Ciebie nie dotyczy.

 1. Sprawdzam Facebooka w nocy, wstając z łóżka jedynie ze względu na tę czynność.
 2. Loguję się na portal tuż po wstaniu jeszcze przed myciem zębów czy śniadaniem.
 3. Częściej prowadzę rozmowy ze znajomymi na FB niż “na żywo”.
 4. Facebook jest moim głównym źródeł pozyskiwania informacji ze świata.
 5. Portal jest odzwierciedleniem mojego towarzystwa. Jeśli z kimś się przyjaźnię, zapraszam go do znajomych na FB. „Zerwanie” na portalu czy usunięcie kogoś z grupy znajomych oznacza zakończenie relacji w rzeczywistości.
 6. Jeśli coś ważnego mi się przydarzy lub zmieni mi się nastrój, piszę o tym “statusy”.
 7. Nie wyobrażamy sobie dnia bez sprawdzenia strony portalu. Jeśli nie mam dostępu do komputera, loguję się z telefonu komórkowego.
 8. Moja aktywność na Facebooku i czas spędzany on-line cały czas się wydłużają, wiem o tym, ale ciężko mi zapanować nad tym.
 9. Próbowałam podjąć próbę ograniczenia korzystania z portalu, lecz nie udało mi się. Nawet jeśli kasowałam konto, to wkrótce zakładałam nowe.
 10. Odczuwam nerwowość oraz dyskomfort, jeśli nie śledzę wydarzeń na FB na bieżąco.
 11. Moje życie rodzinne, społeczne i zawodowe uległo wyraźnemu pogorszeniu, bo nie mam tyle czasu co kiedyś, spędzając go na portalu, stałam się też mniej efektywna w codziennych czynnościach.

Interpretacja wyników
Już jedno TAK powinno być dla Ciebie ostrzeżeniem. Trzy lub więcej pozytywnych odpowiedzi oznacza, że jesteś uzależniona i powinnaś dążyć do ograniczenia korzystania z Facebooka.

Uwaga, jeżeli pozytywnie odpowiedziałaś na pytanie 8,9,10 lub 11, powinnaś rozważyć czy nie poprosić o pomoc psychologa. Nie wstydź się. Uzależnienie od Internetu to problem nie mniej poważny niż walka z nałogiem nikotynowym czy hazardowym. Do podręczników diagnostycznych już niedługo ma dołączyć termin FAD, opisujący uzależnienie wyłącznie od Facebooka.

Kolejny raz sprawdza się zasada złotego środka i tego, że wszystko jest dla ludzi, jeśli ma się nad zjawiskiem kontrolę. Portale społecznościowe nie są czymś złym – pozwalają nam poszerzać swoje horyzonty oraz utrzymywać kontakt ze znajomymi, których na co dzień nie możemy widywać. Jak z całym Internetem, chodzi jednak o to, by się nie zatracić – by wirtualna działalność była uzupełnieniem prawdziwego życia, a nie jego zastępstwem.

A. Złotkowska

Komentarze (23)

dulcynea

8 lat temu

Nie jestem uzależniona od FB .
Nie mam tam nawet konta:-X
Ale obawiam się , że moje dziecko jest już o niego uzależnione:(

Annagata

11 lat temu

Nie jestem uzależniona od facebooka.Nawet nie mam konta.Kiedyś je założyłam,ale nie odnalazłam się tam,a na dodatek byłam nękana przez jednego człowieka.Zlikwidowałam konto i mam święty spokój.Lubie internet,ale chyba nie jestem od niego uzależniona…prócz meno! 😉

Stenka

12 lat temu

Od Faceboooka nie jestem uzależniona, ale od Internetu chyba tak, jak wstanę wcześniej to jeszcze przed pracą czasami zajrzę chociaż na pocztę, mimo, że nie spodziewałam się jakieś nie cierpiącej zwłoki wiadomości.

irysek7

12 lat temu

Aaaa, jeszcze odnośnie facebooka! Wczoraj wyczytałam w wiadomościach internetowych, że pewne izraelskie małżeństwo dało córeczce na imię „Lubię to” na cześć tego portalu.
Ojciec dziewczynki argumentował to faktem, iż obecnie ikoną kulturową jest facebook a nie święta księga z której niegdyś czerpano imiona dla dzieci.
To dopiero paranoja!
„Lubię to” chodź do tatusia :/

irysek7

12 lat temu

Nie mam konta na Facebooku i nie zamierzam go zakładać. Wystarczy mi NK na którą zresztą wchodzę coraz rzadziej… Za to chyba powoli uzależniam się od Menopauzy pl ;)))

summer

12 lat temu

Zdarzało mi się tam bywać dla konkursów, nawet parę razy coś wygrałam, jednakże nigdy nie polubiłam tych „lubię to”, tego kadzenia sobie i zaglądam tam coraz rzadziej. Uważam zresztą, że i tak za często zaglądam do internetu, a robota leży!;)

Milly

12 lat temu

Może niech Redakcja zrobi inny test – jak poznać czy jesteś uzależniona od Menopauza.pl? 😉 Ale to przecież taki miły nałóg, prawda?

ell@

12 lat temu

Nie. Zaglądam czasem zobaczyć co słychać – ale nie umieszczam zdjęć, informacji, nie kolekcjonuję znajomych, ani nie gram w tamtejsze gry ect.

Emilly27k

12 lat temu

Na szczęście się nie uzależniłam i bardzo się cieszę. Najtrudniej jest się właśnie uzależnić , a potem pracować nad tym aby się oduzależnić.Może dla innych jest to jakiś plus ale dla mnie nie. Wole menopauzę zdecydowanie.

okulary

12 lat temu

Nie jestem uzależniona od Facebooka,chociaż mam tam konto,jak czuję potrzebę to wchodzę sobie obejrzeć i poczytać,znajomych tam niemam.Jest mi bardzo dobrze na portalu Menopauza,dużo się można dowiedzieć ciekawych nowych rzeczy,takie wiadomości przydają się na codzień. Niektóre artykuły czytając to odświeżam sobie wiadomości Mogę uczestniczyć na codzień na forum i wyrażać
swoje opinie w komentarzach,oraz brać udział w fajnych konkursach.

GloriaVictis

12 lat temu

Rany co jest? Ja też się chyba od Menopauzy uzależniłam, bo mam ją ciągle otwartą na włączonym komputerze i tylko co jakiś czas odświeżam stronę, że by zobaczyć czy jest coś nowego. Jak przez weekend nie mogłam tu zajrzeć to czułam, że czegoś mi brakuje…

jkokosza

12 lat temu

Na Faceboku jestem od miesiąca może dwóch, ale mnie jakoś nie wciąga. Nie mam na nim znajomych bo po prostu nie chcę. Wciągnąć się nie wciągę na ten portal bo po prostu mi nie odpowiada.. Natomiast na nk jestem prawie od początku, mam paru znajomych tyh co sama chcę i zaakceptowałam. Od czasu do czasu wchodze na nią, aby zobaczyć co nowego sie dzieje u moich znajomych. Uzależniona nie jestem. Myślę, że najbardziej mnie wciągnęła menopauza i codziennie siedzę i czytam wasze komentarze i ciekawe artykuły:)

krewetka

12 lat temu

Nie mam konta na facebooku. Nawet nie odczuwam potrzeby założenia. Mam wielu znajomych, którzy na facebooku przesiadują większość swojego czasu. Więc domyślam się że ten portal społecznościowy jest w stanie uzależnić. Ja mogę jedynie przyznać się do tego, że nie ma dnia, żebym nie zajrzała na Menopauzę;) I zupełnie tak samo jak Topik4433 mogę napisać, że dobrze mi tutaj:)

topik4433

12 lat temu

Na facebooku jestem od stycznia, ale nie uzależniłam się, ale gdyby tak głębiej się zastanowić, to chyba nasza menopauza jest moim największym nałogiem 😉 Ale nie narzekam, dobrze mi z tym i cieszę się, że jestem tutaj z Wami 🙂

malgosia74

12 lat temu

Uzalezniona od fb nie jestem , mam kilku znajomych, ale nie piszę z nikim, bo uważam że życie powinno toczyć się „na żywo” a nie w wirtualnym świecie. Wiem, że są tacy, którzy nie mogą żyć bez fb i nk ale ja sie do takich osób nie zaliczam. Lubie konkursy, bo kto ich nie lubi-, ale żeby dla neta zaniedbywac obowiązki domowe i rodzinne, nie raz też zostawiając ich na szarym końcu,? Co to to nie ! Wszystko jest dla ludzi, ale wydaje mi sie , że trzeba podchodzic do tego z głową 🙂

Emilly27k

12 lat temu

Ja mam konto na Facebooku, ale mam sceptyczne podejście do tego portalu. Wolę naszą klasę.Można zawsze zobaczyć co się zmieniło u naszych koleżanek i kolegów z naszej klasy i nie tylko.Zdecydowanie wolę portale społecznościowe typu menopauza.pl czy IWoman.Zdecydowanie to są dwa portale , które wnoszą coś.Jest jeszcze jeden ,ale mało go znam są tam konkursy, ale wygranie z nim granicz
y z cudem.Na 41 wziętych udział nic nie wygrałam. Tutaj wygrałam 2 razy, ale co najważniejsze wygrałam przyjaźnie z takimi dziewczynami jakie są tutaj.Buziaczki dla Was wszystkich, a szczególnie dla Redakcji i pracowników, informatyków, grafików.

lalakosi

12 lat temu

niestety mam 2 odpowiedzi na tak, ale to dlatego ze mnie kolezanka wciagnela w taka gierke gdzie prowadzi sie farme. Bardzo odprezajaca.

izabelle

12 lat temu

Nie ukrywam, że lubię portal Facebook i odwiedzam go właściwie codziennie, ale na szczęście nie jestem uzależniona. Myślę, że od internetu również nie, bo potrafię przeżyć bez niego kiedy wyjeżdżam czy nagle wyłączają prąd 🙂 Facebook to fajny portal społecznościowy dzięki któremu można utrzymywać kontakt ze znajomymi jak i również poszukać starych znajomych poprzez sieć.

Zostaw komentarz