Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Skąd się biorą żylaki?

skad-sie-biora-zylaki

Przewlekła niewydolność żylna, czyli potocznie żylaki, to jedna z częstszych chorób układu krwionośnego u kobiet. Jak każdą chorobę i to schorzenie należy leczyć, by przynajmniej zastopować rozwój. Niestety, Polki często lekceważą pierwsze symptomy, uznając je za wynik nadmiernego wysiłku fizycznego.

Czym jest przewlekła niewydolność żylna?

Żylaki występują bardzo często i zwykle częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. W zdrowej żyle krew przepływa bez oporów poprzez szereg malutkich zastawek, które otwierają się i zamykają pod jej naporem. Kiedy zastawki nie działają dostatecznie sprawnie, krew może płynąć wstecz i gromadzić się w żyle, powodując powstanie właśnie żylaka. Bardzo łatwo je rozpoznać. Mają zazwyczaj kolor ciemnoniebieski lub ciemnofioletowy. Objawiają się zaś w formie wyczuwalnych palcami wypukłości lub guzełków.

Generalnie niewydolność żylna kojarzy się z uczuciem zmęczonych nóg, opuchniętymi łydkami, jednak nie zawsze ból towarzyszy powstawaniu żylaków, dlatego trzeba obserwować zmiany na swoim ciele.

Występowanie żylaków bardzo często uwarunkowane jest genetycznie, lecz również styl życia oraz inne choroby mogą mieć wpływ na pojawienie się nieestetycznych splotów nie tylko na naszych nogach, ale i całym ciele.

Powstawaniu żylaków sprzyjają:

  • przebyte zapalenie żył głębokich
  • brak ruchu
  • siedzący tryb życia
  • otyłość
  • ciąża
  • przebyta kuracja hormonalna
  • płaskostopie lub inna wada postawy
  • zbyt częste gorące kąpiele, opalanie się
  • nadużywanie sauny
  • zakrzepica

Badania

Firma badawcza QS and Quant Group, na zlecenie Teva Polska, przeprowadziła rozpoznanie wśród Polaków w różnym wieku, mające ukazać jak wysoki jest odsetek osób cierpiących na dolegliwości żylne.

Z badań wynika, że 76% ankietowanych zauważa u siebie notoryczne uczucie ciężkości, skurcze i opuchliznę nóg. Co niepokojące ponad 2% spośród badanych, którzy zauważyli pierwsze objawy niewydolności żylnej było w wieku 15-19 lat. W takim wypadku nie ma co się dziwić, że ponad połowa osób po 55 roku życia również uskarżała się na problem żylaków.

Wydawałoby się, ze skoro przewlekła niewydolność żylna jest tak częstym zjawiskiem, rozwinięta będzie świadomość społeczeństwa odnośnie profilaktyki i leczenia. Tymczasem niepokoi nas fakt, że ponad 44% badanych przyznała się, że nigdy nie podejmowała czynności przeciwdziałających temu schorzeniu.

A. Złotkowska

Komentarze (10)

dulcynea

11 lat temu

Dobrym sposobem na poprawienie krążenia jest stosowanie naprzemian zimnych i ciepłych kapieli .
odpoczywając ,dobrze jest nogi unieść wyżej, by poprawić krążenie krwi .
Warto też zwrócic uwagę na to jakie nosimy obuwie oraz sięgnąć po specjalnie dobrane podkolanówki lub rajstopy o stopniowanym ucisku.
Krążenie poprawi też moczenie stóp w letniej wodzie z dodatkiem soli.

pati25

11 lat temu

Na żyły niekorzystny wpływ ma upał..Osoby,które mają żylaki,pajączki powinny zrezygnowac z depilacji nóg gorącym woskiem i nie wystawiac ich na długie działanie promieni słonecznych. Osoby, które mają problemy z żyłami, nie powinny dźwigac ciężarów

GloriaVictis

11 lat temu

Do powstawania żylaków przyczynia się także nikotyna (rzucamy palenie) i nadciśnienie. W artykule zakrzepica została wymieniona jako przyczyna, ale ja uważam ja bardziej za skutek- w miejscu uszkodzenia śródbłonka naczynia (krew zalegająca w naczyniu uszkadza jego wnętrze) tworzy się mikro skrzep, który po pewnym czasie powiększa się, odrywa i zaczyna krążyć po krwioobiegu, do czasu aż znajdzie naczynie, przez które się nie przeciśnie i w efekcie zatka je.
Najczęstszymi objawami choroby żylnej są: bóle nocne (przez gorszy odpływ krwi), drętwienie (krew zalega w naczyniach więc mięśnie są niedokrwione i niedotlenione), zaburzenia czucia (tzw. parestezje, występują też przy cukrzycy), pieczenie i świąd skóry, zmiany skórne (np. cellulit- może ale nie musi być objawem choroby żylnej, popularne pajączki), obrzęki, uczucie ciężkich nóg (przepełnione naczynie rozpycha inne tkanki, a płyn zbiera się na obwodzie tworząc obrzęki).

okulary

11 lat temu

Problem żylaków jest dosyć powszechny,więcej artykułow na ten temat to więcej wiedzy.ja nie mam z tym kłopotów,lecz wiem że pomimo że jest tyle w aptece cudowności,lecz faza żylaków jest różna,nie wiadomo czym to najlepiej leczyć ponieważ przypadki są zróżnocowane.opowiadała córka że jej koleżanka w pracy ma z tym problem,chociaż dziewczyna ma dopiero po 30-ce ,była na operacji tych żylalów,jednak na nowo się pojawiły i ma problem,są dosyć duże a sporo się wycierpiała,nie wie co będzie dalej.Twierdzi że to jest u niej genetyczne.

malgosia74

11 lat temu

Ja cierpię na tę bolesną dolegliwość nóg 🙁 Dziękuję za ten artykuł Redakcji… Cenne informacje … O leczeniu i zapobieganiu też poczytam. Pozdrawiam 🙂

Emilly27k

11 lat temu

Ja na szczęście żylaków nie mam.Podoba mi się artykuł dotyczący tematu żylaków. za mało się mówi na temat choroby powstawania żylaków.Miłym rozwiązaniem była by kampania dotycząca tematyki choroby związanej z żylakami.Możliwe,że jakby mówiono częściej to czy kobiety nie chorowały by na nie.

izabelle

11 lat temu

Mam żylaki. U nas to rodzinne niestety. Najgorsze jest to że wiecznie zapominam o nie dbać. Smaruję nogi Lotion 1000 ale tak od czasu do czasu, jak sobie przypomnę, albo jak mnie zabolą. Staram się nie zakładać nogi na nogę, ale czasem się zapominam. Powinnam jeździć na rowerze i obiecuję że z wiosną to zmienię 🙂

stazyz

11 lat temu

Myślę, że w naszym kraju profilaktyka jest jeszcze mało popularna…a należałoby ją zacząć od najmłodszych lat..Cóż kiedy wolimy się leczyć i wydawać na nie mnóstwo pieniędzy!!! Wiem coś o tym..sama jestem profilaktykiem i przedarcie się z programem zarówno dla dzieci jak i dorosłych to nie lada wysiłek.
Pozdrawiam:)

pati25

11 lat temu

Przyczyną powwstawania żylaków może byc zakładanie nogi na nogę przy siedzeniu.Wiedząc o tym i tak zakładam nogę na nogę.Tak wygodniej się siedzi.Trudno się odzwyczaic.

lalakosi

11 lat temu

Ja staram sie kazdego wieczora smarowac nogi mascia z kasztanowca. Szczegolnie w zimie mam problem z obolalymi lydkami, wiec musze tego pilnowac, bo wiem ze mam sklonnosc do zylakow.

Zostaw komentarz