Czy edukacja daje wolność
Zdjęcie autorstwa Anastasia Shuraeva z Pexels

Czym są wartości? Tym, co jest dla nas ważne, pożądane i stanowi cel, do którego dążymy. Wszyscy cenimy sobie wolność. Chcemy mieć możliwość decydowania o sobie w różnych aspektach. W naszym artykule zastanowimy się, czy edukacja daje wolność.

Spis treści:

  1. Wartości jako usprawiedliwienie niegodziwych czynów
  2. Wolność jako wartość nadrzędna
  3. Czy edukacja daje wolność?
  4. Czy nauka wiersza na pamięć jest zbędna?
  5. Dlaczego potrzebna jest motywacja wewnętrzna?

Wartości jako usprawiedliwienie niegodziwych czynów

Wartości wydają się czymś dobrym, uniwersalnym i budującym. Niestety, nie zawsze tak to wygląda w praktyce. W imię wartości wszczyna się wojny, zabija ludzi i gwałci. Największe zbrodnie niektórzy usprawiedliwiają nadrzędnym celem. Powołują się przy tym na wartości. Te jednak stanowią tylko zasłonę dymną dla ich niewłaściwego postępowania. Np. muzułmanie zabijają Europejczyków w zamachach terrorystycznych, gdyż dla nich dżihad to święta wojna.

Wolność jako wartość nadrzędna

Wolność jawi się nam jako nadrzędna wartość. Chcemy mieć możliwość dokonywania wyboru spośród wielu opcji. Nie życzymy sobie, aby ktoś narzucał nam swoje zdanie i wpływał na nasze życie, manipulując nami. Jak jednak dokonać wyboru spośród licznych opcji, gdy brakuje nam wiedzy? Z pomocą przychodzi nam edukacja. Im większą wiedzą dysponujemy, tym lepszych wyborów dokonujemy.

Czy edukacja daje wolność?

Czy edukacja daje wolność? Niewątpliwie zdobyta wiedza pozwala na samodzielne myślenie. Człowiek dobrze wykształcony nie wierzy we wszystko, co słyszy w telewizji. Potrafi podejść krytycznie do czyichś przekonań, nawet jeśli podziela je wiele osób. Poddaje w wątpliwość to, co wiele osób bierze na wiarę. Ponadto edukacja daje ogromną wolność zawodową. Możemy wykonywać lepiej płatną pracę w bezpiecznych warunkach. W Polsce często nie doceniamy edukacji, choć ta ma charakter powszechny. W Afryce nie wszyscy mają dostęp do nauki czytania i pisania, nie wspominając o uniwersytetach. W rezultacie mieszkańcy tego kontynentu bywają wykorzystywani i zmuszani do katorżniczej pracy w warunkach, których nie spełniają europejskich standardów BHP.

Czy nauka wiersza na pamięć jest zbędna?

Mało kto zastanawia się, czy edukacja daje wolność. Zazwyczaj zwracamy uwagę na przeładowane programy nauczania i zbędną wiedzę, która jest przekazywana na lekcjach. Owszem, program nauczania jest zbyt rozbudowany, przez co uczeń nie może na niczym na dłużej skupić uwagi i wypracować w sobie określonych umiejętności. Tymczasem wykazano, że nawet nauka wiersza na pamięć nie jest zbędna, ponieważ usprawnia proces zapamiętywania.

Dlaczego potrzebna jest motywacja wewnętrzna?

W przypadku nauki kluczową rolę odgrywa motywacja wewnętrzna. Chcę zdobywać wiedzę, ponieważ sprawia mi to przyjemność i satysfakcję. Poszerza też horyzonty myślowe i napełnia dumą. Niektóre wiadomości przekazywane w szkole przydają się w codziennym życiu, vide że temperatura spada o 0,6 stopni Celsjusza na każde 100 metrów wysokości, co pozwala dojść do wniosku, że na szczycie gór jest zimno nawet w środku lata. Inne wiadomości, związane z malarstwem i sztuką, nie odgrywają tak praktycznej roli, ale rozwijają naszą kreatywność. Nauka nieustannie pędzi do przodu. Jednak jedno pozostaje niezmienne. W każdych warunkach, w jakich żyjemy, przydaje nam się kreatywność. Tę wykorzystuje się w każdym zawodzie, często zupełnie nieświadomie.