Do wolności od negatywności – Agnieszka Ornatowska

Negatywne myśli są niczym trucizna, która rozlewa się po naszym ciele. Niestety, tak zostaliśmy zaprogramowani w procesie ewolucji, że mocniej odczuwamy lęk niż radość. To rozwiązanie miało zwiększyć nasze szanse na przetrwanie, niemniej w dzisiejszych czasach nie zawsze się sprawdza. Agnieszka Ornatowska w swoim poradniku Do wolności od negatywności  dzieli się sprawdzonymi sposobami, które pozwalają uwolnić umysł od negatywnych myśli. Jak tego dokonać?

Dlaczego mocniej odczuwamy negatywne emocje niż pozytywne?

Człowiek jest dużo mocniej ukierunkowany na odczuwanie negatywnych emocji aniżeli pozytywnych. Lęk potrafi nas obezwłanić i zepsuć humor, nawet jeśli aktualnie nic złego nie dzieje się w naszym życiu. Nasi przodkowie musieli liczyć się z wieloma zagrożeniami. Niebezpieczne zwierzęta, trujące rośliny, mroźne zimy, ryzyko śmierci w wyniku uderzenia od pioruna – to tylko niektóre z nich. W rezultacie zaczęli sprawnie reagować na negatywne sygnały, aby przygotować się na to, co najgorsze. Tymczasem współczesny człowiek nie ma do czynienia z tak dużym spektrum niebezpieczeństw. Mimo to u większości z nas negatywne emocje wysuwają się na pierwszy plan. Stresujemy się tym, czy zdamy egzamin, znajdziemy odpowiednie mieszkanie na wynajem, czy nasze randki doprowadzą do trwałego związku etc. W rezultacie negatywne myśli, a wraz z nimi obawy towarzyszą nam nieustannie, odbierając radość życia.

Negatywne emocje wpływają destrukcyjnie na organizm człowieka

Agnieszka Ornatowska w swojej książce Do wolności od negatywności zauważa, że negatywne emocje to nie tylko kwestia naszego zdrowia psychicznego. To, co przeżywamy, wpływa też na funkcjonowanie całego organizmu. W wyniku przewlekłego stresu ciało zalewają specyficzne hormony, które wpływają na szereg procesów w nim zachodzących.

Słowa mają moc

Czy wiesz, że słowa, którymi się posługujesz, wpływają na twój nastrój? Bardzo często jednak nie przykładamy większej wagi do ich doboru. Skupiamy się tylko na tym, aby przekazać wiodącą myśl. Tymczasem można tego dokonać na wiele sposobów. Warto jednak wybierać takie rozwiązania, które nie niosą ze sobą negatywnego ładunku emocjonalnego.  Zamiast mówić, że coś jest strasznie fajne albo okropnie duże, lepiej powiedzieć, że coś jest bardzo fajne i bardzo duże.  Określenia strasznie i okropnie, choć mają tutaj wydźwięk pozytywny, budzą obawy na poziomie naszej podświadomości. Gdy zwracamy komuś merytoryczną uwagę, starajmy się dodać od siebie coś pozytywnego. Np. bardzo lubię spędzać z tobą czas, dlatego chciałabym, abyś proponował mi spotkania z wyprzedzeniem, abym nie planowała w tym samym czasie swoich innych aktywności. Brzmi to o wiele lepiej od wyrzutów – nie szanujesz mojego czasu, naucz się proponować spotkanie z wyprzedzeniem, wówczas będziemy mogli się spotkać.

Przerażające historie z filmów i książek

Agnieszka Ornatowska zachęca nas do tego, abyśmy zweryfikowali, po jakie filmy i książki sięgamy.  Autorka poradnika Do wolności od negatywności zwraca uwagę, że osoby, które oglądają głównie horrory i czytają kryminały, częściej borykają się z lękiem, przez co ich nastrój ulega obniżeniu.  Co ciekawe, sięgając po komedie i pokrzepiające książki, można nastawić się pozytywnie do życia.

Przywróć swoim obawom odpowiednie proporcje

Bardzo często dajemy się porwać naszym emocjom. Zapominamy przy tym o tym, iż to, co czujemy w pierwszym odruchu, może być niewspółmierne do tego, czego doświadczyliśmy. Fakt, że szef chce coś zmienić w dotychczasowej organizacji pracy, nie musi oznaczać, że podważa nasze kompetencje. Może dostrzegł coś, czego my nie widzieliśmy i postanowił nam nieco ułatwić życie. Gdy po frustrującym zdarzeniu zajmiemy się czymś innym, a potem do niego powrócimy, mamy lepszy ogląd na rzeczywisty stan rzeczy.

Agnieszka Ornatowska w swojej książce Do wolności od negatywności dzieli się z czytelnikiem wieloma sprawdzonymi sposobami, które pozwalają zwalczać złe emocje. Jej poradnik jest napisany w przystępny sposób, autorka często posługuje się przykładami z życia wziętymi, co łatwiej pozwala zrozumieć ukazane mechanizmy psychologiczne. To książka, po którą powinien sięgnąć każdy z nas, aby uświadomić sobie, jak bardzo telewizja zaszczepia w nas negatywne emocje i pozbawia wiary w ludzi.  Po lekturze tego poradnika każdy człowiek będzie bardziej świadomy tego, co przeżywa i dlaczego.