Cukrzyca

Czy diabetyk może uprawiać sport?

czy-diabetyk-moze-uprawiac-sport

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną i utrudniającą codzienne funkcjonowanie, nie wyklucza uprawiania sportu.

Mimo, iż wahania poziomu cukru we krwi mogą być niebezpieczne dla osoby uprawiającej czynnie sport, nie należy z niego rezygnować. Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa przy tej chorobie, jest odpowiednie leczenie i regularna kontrola lekarska. Ważne również jest, aby dostosować indywidualny model leczenia do wymagań sportowych oraz organizmu pacjenta.

Czy można uprawiać sport mając cukrzycę?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, diabetyk może, a nawet powinien uprawiać sport. Mimo tego, że przez wiele lat królowała odwrotna opinia, to aktualnie w środowisku medycznym uznano, iż wysiłek fizyczny jest niezbędną składową leczenia cukrzycy. Pozwala on na kontrolowanie i utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na procesy metaboliczne organizmu. W trakcie uprawiania sportu zachodzi m.in. proces spalania węglowodanów w mięśniach, który niezależny jest od poziomu insuliny. Zwiększa się jednocześnie ilość receptorów insulinowych oraz wzrasta wrażliwość komórek wątrobowych na insulinę. Ponieważ udowodniono, że regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy (w tym również cukrzycy ciężarnych), należy od najmłodszych lat dbać o swoją aktywność fizyczną.

W badaniach udowodniono, iż uprawianie sportu ma korzystny wpływ zarówno na sprawność fizyczną, jak i na utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Pomaga obniżyć nadciśnienie tętnicze, zachować odpowiedni poziom glikemii oraz normalizuje gospodarkę lipidową. Nie można również pominąć faktu, iż regularny wysiłek fizyczny znacząco obniża poziom stresu oraz zmniejsza dyskomfort wywołany chorobą przewlekłą.

Sportowiec a cukrzyca

Obojętnie czy uprawiamy sport amatorsko czy profesjonalnie, gdy cierpimy na cukrzycę musimy pamiętać o regularnej kontroli pracy swojego organizmu. Istotne jest również odpowiednie dobranie rodzaju wykonywanych ćwiczeń, jak i diety.

Tak jak większości sportowcom, również sportowcom-diabetykom zaleca się stosowanie diety wysokowęglowodanowej. Długotrwały wysiłek fizyczny wymaga zarówno dostarczenia organizmowi glukozy, jak i dodatkowych źródeł energii pod postacią uwalnianych w procesie lipolizy kwasów tłuszczowych. Ilość węglowodanów dostarczanych w diecie zależna być powinna od typu cukrzycy, naszej masy ciała, wzrostu, rodzaju uprawianej aktywności fizycznej oraz codziennego trybu życia.

Małgorzata Ptak

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną i utrudniającą codzienne funkcjonowanie, nie wyklucza uprawiania sportu.

U profesjonalistów dodatkowym czynnikiem wpływającym na dobór ilości węglowodanów w diecie (jak i pozostałych składników odżywczych), jest moment cyklu treningowego oraz ranga zawodów. Nawet gdy sport uprawiamy wyłącznie amatorsko i niekoniecznie intensywnie, najlepiej jest skonsultować swoją codzienną dietę z lekarzem diabetologiem lub dietetykiem. Konsultacja taka pozwoli na ustalenie odpowiednich dawek insuliny, a co a tym idzie na prawidłowe przeprowadzenie procesu leczenia.

Jaki sport dla cukrzyka

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki sport jest najlepszy dla diabetyka. Właściwie każda aktywność fizyczna jest odpowiednia, jeżeli nie wpływa niekorzystnie na organizm. Gdy cukrzyk jest jednocześnie osobą otyłą, powinien wybierać ćwiczenia mniej intensywne i mało obciążające stawy. Gdy cierpimy na problemy z nerkami czy oczami, również nie jest wskazany zbyt intensywny wysiłek. Jakiekolwiek nieprawidłowości w wynikach badań czy pogorszenie samopoczucia powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem prowadzącym chorego, aby uniknąć negatywnych skutków źle dobranych ćwiczeń. Należy jednocześnie pamiętać, że uprawianie sportu nie jest wskazane gdy poziom glukozy we krwi u diabetyka jest wyższy niż 300mg/dl.

Dla osoby chorej na cukrzycę, najlepszym wyborem są wszelkiego rodzaju formy aerobowe – pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy aerobik. Nie należy jednak się forsować, gdy nasza forma pozostawia wiele do życzenia, intensywność ćwiczeń należy stopniować i najlepiej konsultować z lekarzem oraz wykwalifikowanym trenerem. Wybierając rodzaj aktywności należy opierać się również na swoich preferencjach. Nawet najlepszy dla organizmu cukrzyka sport może dla danej osoby być nudny lub nie sprawiać przyjemności, a co za tym idzie nie przyniesie efektów dla zdrowia.

Co poza sportem?

Nawet regularne uprawianie sportu nie zwalnia nas z dbania o swoją dietę oraz codzienną aktywność fizyczną. Idealną jest sytuacja, gdy możemy ruszać się codziennie, czy to poprzez dojeżdżanie do pracy rowerem zamiast samochodem czy też częstsze chodzenie na piechotę. Połączenie odpowiednio dobranej diety, regularnego uprawiania sportu i odpowiednio wysokiej codziennej aktywności fizycznej pozwala na znaczące zmniejszenie dolegliwości towarzyszących cukrzycy oraz ułatwia przeprowadzenie procesu leczenia.

Małgorzata Ptak

Komentarze

pati25

8 lat temu

Zachęcający artykuł.Każda osoba chora na cukrzycę
możę uprawiać sport.Musi wybrać odpowiedni sport dla siebie.Poza tym trzeba dbać o prawidłową dietę.

Zostaw komentarz