czy-diabetyk-moze-uprawiac-sport

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną i utrudniającą codzienne funkcjonowanie, nie wyklucza uprawiania sportu.

Mimo, iż wahania poziomu cukru we krwi mogą być niebezpieczne dla osoby uprawiającej czynnie sport, nie należy z niego rezygnować. Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa przy tej chorobie, jest odpowiednie leczenie i regularna kontrola lekarska. Ważne również jest, aby dostosować indywidualny model leczenia do wymagań sportowych oraz organizmu pacjenta.

Czy można uprawiać sport mając cukrzycę?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, diabetyk może, a nawet powinien uprawiać sport. Mimo tego, że przez wiele lat królowała odwrotna opinia, to aktualnie w środowisku medycznym uznano, iż wysiłek fizyczny jest niezbędną składową leczenia cukrzycy. Pozwala on na kontrolowanie i utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na procesy metaboliczne organizmu. W trakcie uprawiania sportu zachodzi m.in. proces spalania węglowodanów w mięśniach, który niezależny jest od poziomu insuliny. Zwiększa się jednocześnie ilość receptorów insulinowych oraz wzrasta wrażliwość komórek wątrobowych na insulinę. Ponieważ udowodniono, że regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy (w tym również cukrzycy ciężarnych), należy od najmłodszych lat dbać o swoją aktywność fizyczną.

W badaniach udowodniono, iż uprawianie sportu ma korzystny wpływ zarówno na sprawność fizyczną, jak i na utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Pomaga obniżyć nadciśnienie tętnicze, zachować odpowiedni poziom glikemii oraz normalizuje gospodarkę lipidową. Nie można również pominąć faktu, iż regularny wysiłek fizyczny znacząco obniża poziom stresu oraz zmniejsza dyskomfort wywołany chorobą przewlekłą.

Sportowiec a cukrzyca

Obojętnie czy uprawiamy sport amatorsko czy profesjonalnie, gdy cierpimy na cukrzycę musimy pamiętać o regularnej kontroli pracy swojego organizmu. Istotne jest również odpowiednie dobranie rodzaju wykonywanych ćwiczeń, jak i diety.

Tak jak większości sportowcom, również sportowcom-diabetykom zaleca się stosowanie diety wysokowęglowodanowej. Długotrwały wysiłek fizyczny wymaga zarówno dostarczenia organizmowi glukozy, jak i dodatkowych źródeł energii pod postacią uwalnianych w procesie lipolizy kwasów tłuszczowych. Ilość węglowodanów dostarczanych w diecie zależna być powinna od typu cukrzycy, naszej masy ciała, wzrostu, rodzaju uprawianej aktywności fizycznej oraz codziennego trybu życia.

Małgorzata Ptak