Cukrzyca Leczenie cukrzycy

Cukrzyca ciążowa – jak przebiega jej leczenie?

cukrzyca-ciazowa-jak-przebiega-jej-leczenie

Cukrzyca może pojawić się niespodziewanie, także u kobiet w ciąży. Jak przebiega jej leczenie?

Cukrzyca u kobiet w ciąży

Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem, spowodowanym podwyższonym stężeniem glukozy we krwi kobiety. Obecność cukru można zauważyć także w moczu. Ten typ schorzenia jest nazywany hiperglikemią. Zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka, co nie oznacza, że nie trzeba go leczyć. Cukrzyca w okresie ciąży zagraża życiu i zdrowiu zarówno matki jak i dziecka. Taka choroba może skutkować niedojrzałością płodu, niedorozwinięciem narządów i koniecznością cesarskiego cięcia. Może być także przyczyną rozwoju cukrzycy typu 2. w późniejszych latach życia kobiety. Do powstania choroby dochodzi przez zmiany hormonalne, następujące w organizmie kobiety, będącej w ciąży. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że cukrzyca ciążowa pojawi się ponownie, przy kolejnej ciąży.

Przebieg leczenia cukrzycy ciążowej

Chorobę rozpoznaje się poprzez wykonanie badań krwi lub moczu. Kobiety w okresie ciąży regularnie wykonują tego typu badania, co pozwala na szybkie zdiagnozowanie schorzenia. W przypadku niepokojących wyników panie są wysyłane na dodatkowe badania, stwierdzające obciążenia glukozą. Test jest dwustopniowy – przesiewowy i diagnostyczny. To pierwszy krok do potwierdzenia cukrzycy ciążowej. Leczenie choroby polega na stosowaniu spe
cjalnej diety, która opiera się na spożywaniu optymalnych porcji, bogatych w składniki odżywcze. W codziennym jadłospisie kobiety ciężarnej z cukrzyca, nie może zabraknąć odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, soli mineralnych oraz witamin. W terapii takich osób nie stosuje się leków przeciwcukrzycowych oraz pomp insulinowych. Przy braku efektywności diety, lekarz może zalecić wstrzykiwanie odpowiednich dawek insuliny. Zwykle jednak,utrzymanie diety jest w stanie zachować właściwy poziom glukozy we krwi. Objawy niedoboru cukru znikają zaraz po urodzeniu dziecka, co nie wpływa w żaden sposób na karmienie.

Cukrzyca ciążowa może powrócić nawet po kilkunastu latach po porodzie. Zachowanie właściwej diety w okresie ciąży powoli na efektywne leczenie objawów niedocukrzenia i bezpieczne poprowadzenie ciąży.

Katarzyna Antos

Komentarze (9)

elle@elle

9 lat temu

tak historia smutna ,ale mam wsparcie w Was kochene Kobietki za co serdecznie dziekuje ,zwlaszcze Emily :)))

Emilly27k

9 lat temu

Smutna historia jest naszej koleżanki Ellie , ale jest dzielna, walczy. Dobrze,że jest z nami i dzieli się z nami na portalu swoim doświadczeniem. Człowiek momentami jest kruchy jak skórka chleba.

filodendron

9 lat temu

Elle@elle straszne rzeczy przeszłas, bardzo Ci współczuję, dobrze ,że umiałas z tego wyjść ze zdrowiem psychicznym. Moja mama jak była młoda straciła dziecko ( bo sie przewróciła w ciąży w wannie i dziecko w brzuchu umarło ).
Do tej pory wspomina to dziecko z wielkim żalem.

Mindi

9 lat temu

Śmierć dziecka to wielka tragedia, obojętnie z jakiego powodu to się stało. Elle@elle, współczuję Ci, chyba do końca nikt kto tego nie przeszedł nie umie sobie wyobrazić sobie tego bólu, który zostaje chyba już zawsze gdzieś na dnie naszego serca. Dlatego dobrze, że świadomość takich groźnych chorób jak cukrzyca jest coraz większa. Kobietom w ciąży wielokrotnie kontroluje się poziom cukru, wiec mam nadzieję, że przez to zagrożeń dla matki i dziecka jest coraz mniej.

Emilly27k

9 lat temu

Nie życzę nikomu straty dziecka podczas przebiegu choroby. Jest to smutne kiedy dowiadujemy się choroba ma wpływ na nasze dziecko. :)))

elle@elle

9 lat temu

coż ja moge zrobic drobinko w obliczu takiej tragedii jak smierc dziecka?nic niestety oprocz szczerego wspolczuciu, moj synek tez zmarl jak mial dwa tygodnia na posocznice wiem moge powiedziec ,ze znam ból matki po stracie dziecka bo tego doswiadczylam.u mojej kolezanki bylo duzo szczescia :)))

drobina

9 lat temu

elle@elle napisał(a):
> moja kolezanka miala cukrzyce w ciazy,brala insuline ,ale na szczescie zakonczenie odbylo sie pomyslnie i dzieck urodzilo sie zdrowe bez komplikacji

U mojej koleżanki cukrzyca także pojawiła się w okresie ciąży. Niestety nie było pomyślnego finału. Dziecka nie udało się uratować. Na szczęście później cukrzyca ustąpiła i po trzech latach koleżanka mogła się cieszyć narodzinami zdrowej córeczki.

elle@elle

9 lat temu

moja kolezanka miala cukrzyce w ciazy,brala insuline ,ale na szczescie zakonczenie odbylo sie pomyslnie i dzieck urodzilo sie zdrowe bez komplikacji :)))

dulcynea

9 lat temu

Często słyszę o cukrzycy ciężarnych.
Ja w ciąży raz, chyba , robiłam badanie poziomu cukru.
To dobrze , że teraz diagnostyka ciężarnych jest rozszerzona.
Bo kobieta, która miała cukrzycę w ciąży, będzie dbała o dietę i częściej się kontrolowała
:-X

Zostaw komentarz