Depresja

Co wspólnego ma depresja z chorobą Parkinsona?

co-wspolnego-ma-depresja-z-choroba-parkinsona

Depresja to trudny temat. Ta coraz częściej diagnozowana choroba ma wiele wspólnego z Parkinsonem.

Choroba Parkinsona tak samo jak depresja wiąże się z układem neurologicznym. Bardzo często stany depresyjne oraz lękowe pojawiają się u chorych na Parkinsona. Depresja może być także pierwszym krokiem do tej poważnej choroby.

Tajemnice ludzkiej psychiki

Lekarze często zapominają o psychice ludzkiej, która odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i zdrowiu. Depresja może pojawić się nawet kilkanaście lat wcześniej przed chorobą Parkinsona. Jej objawy mogą prowadzić do rozwoju Parkinsona, choć często są bagatelizowane. Łatwo przegapić symptomy tej choroby, które charakteryzują się spowolnieniem i zgarbieniem. Spada także nastrój pacjentów, czego powodem jest niedobór dopaminy i serotoniny, które są neuroprzekaźnikami.Wiele osób, u których diagnozuje się tę chorobę ma już depresję, która wraz z jej rozwojem coraz bardziej się pogłębia. Objawy zaburzeń ruchu mogą wystąpić także po terapii neuroleptykami, które są stosowane np. przy schizofrenii. Jednak po ukończeniu leczenia ustępują.

Nieuleczalna choroba

Parkinson zaburza prawidłową pracę mózgu, co obajwia się problemami np. ze snem. Degraduje system neurologiczny, powodując problemy z mową, połykaniem czy poruszaniem się. Tak naprawdę nikt do końca nie jest w stanie określić co wywołuje Parkinsona. Ta nieuleczalna choroba atakuje ludzki organizm, a my możemy tylko osłabiać jej przykre skutki i nie dopuścić do dalszego rozwoju.

Medycyna wciąż szuka odpowiedzi na tajemnice, które skrywają choroby neurologiczne takie jak Parkinson. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wszyscy zmagający się z tą nieuleczalną chorobą i depresją będą mogli poddać się skutecznemu leczeniu, aby normalnie żyć.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

pati25

9 lat temu

Zaskoczyła mnie ta informacja.Depresja pierwszym objawem choroby Parkinsona?Medycyna tak szybko się rozwija,że może niedługo będzie lek

Danusiate

9 lat temu

Ja również nie wiedziałam, że te dwie choroby są ze sobą powiązane. Z drugiej strony, każda poważna choroba niesie ze sobą ryzyko depresji. Wiele zależy od wsparcia bliskich i od tego, jak silną się ma psychikę.

sirena46

9 lat temu

Pomimo postępu medycyny nie na wszystkie choroby jest lekarstwo. Nie wiadomo też dlaczego jedne choroby takie jak Parkinson występują. Ostatnio przeczytałam, że na depresję cierpi co 10 Polak. Smutne są te informację.
Może uczeni znajdą niedługo lek na tę nieuleczalną chorobę ?

Emilly27k

9 lat temu

Ta tematyka wywołuje wiele negatywnych niepokojąca dla bliskich osób, które chorują na tą ów nieuleczalną chorobę. Zgodzę się ze słowami autorki artykułu ,że nie znamy przyczyn, ale trzeba mieć nadzieję,że medycyna pozwoli dać nam nadzieję na lepsze jutro . Pozostaje na dzień dzisiejszy wiara, nadzieja, Pan Bóg oraz mocna psychika.

Mindi

9 lat temu

Zaskakujące informacje. Nie wiedziałam, że te choroby są powiązane. Myślę, że to może zmienić sposób leczenia ale także zmiany myślenia przez pacjentów, którzy będą mieli świadomość jak dużo zależy od nich i siły psychiki .

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł chociaż trochę mnie zmartwił. Ostatnio bardzo dużo mówi się o depresji, którą wymienia się wśród najczęstszych chorób XXI-go wieku. A to już niestety duży problem :\ I jeszcze to pwiązanie z chorobą Parkinsona…

dulcynea

9 lat temu

Bardzo mnie ten artykuł zainteresował.
Depresja i Parkinsonizm są ze sobą związane , to wiedziałam. Nie wiedziała natomiast , że depresja może być pierwszym krokiem do poważnej choroby.

Zostaw komentarz