depresja-i-stany-lekowe

Po zdiagnozowaniu występowania depresji oraz stanów lękowych trzeba się przygotować na długie i intensywne leczenie pod okiem lekarza prowadzącego. Jak sobie poradzić ze stanem notorycznego przygnębienia i lęku?

Oto co powinnaś zrobić jeśli dotyczy Cię depresja:

  • weź wolne od pracy – jeśli nie urlop to poproś o zwolnienie, ale wykorzystaj je skrupulatnie planując wszelkie działania – wiele leków przeciwdepresyjnych, które chorzy biorą w tym czasie pomaga w zwalczeniu niepokoju, ale trzeba dać sobie czas, by dobrać najbardziej odpowiednie, a jednocześnie nieszkodzące organizmowi, takie, które z powodzeniem możesz przyjmować w pracy, konsultuj się z lekarzem w tym czasie najintensywniej.
  • musisz włożyć nieco wysiłku w terapię – mimo iż jest wiele rodzajów terapii to poznawczo-behawioralna jest najlepsza w leczeniu lęku i depresji, ale wymaga od Ciebie otwartości; pomaga zidentyfikować problemy, a następnie zmienić myślenie i zachowania, które zwiększają cierpienia; musisz samodzielnie wykonać pierwsze kroki, a efekt terapii jest bezpośrednio związany z pracą, jaką podczas niej wykonasz.

  • wprowadź konkretne zmiany w swoim stylu życia- wprowadź na stałe w swój grafik codzienne ćwiczenia oddechowe, relaks mięśni, jogę, które niejednokrotnie okazują się pomocne- planuj zdrowe regularne odżywianie, spanie pozwalające Ci na pełen relaks i ćwiczenia, by stały się nawykiem; pracuj nad swoimi dotychczasowymi przyzwyczajeniami z terapeutą.
  • zawsze zasięgaj drugiej opinii – kiedy jesteś w towarzystwie, depresja i lęk mogą być trudne do zdiagnozowania i lekarz łatwo przeoczy niektóre z objawów – w wyniku czego leczenie będzie niewłaściwe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do diagnozy i opieki, ale i intuicji lekarza, poradź się innych ekspertów.

MCN