Kobieta na rynku pracy Psychologia

Co mnie czeka na rozmowie kwalifikacyjnej?

co-mnie-czeka-na-rozmowie-kwalifikacyjnej

Obecnie rozmowy z potencjalnymi pracownikami bardzo zmieniły się w stosunku do lat poprzednich. Szuka się nie tylko pracownika wykształconego w danej dziedzinie, ale także posiadającego zespół cech, które na danym stanowisku są dla pracodawcy cenne.

Ważne CV

Ważne jest również to, że do niedawna pracodawcy selekcjonowali kandydatów właśnie podczas rozmów kwalifikacyjnych. Obecnie profil ten uległ zmianie i z morza CV wybierane są tylko te, które pracodawcę interesują i które zostaną zaproszone na rozmowę. Nie jest to liczna grupa, dlatego jeżeli się w niej znalazłaś oznacza to, że pracodawca jest Tobą zainteresowany, a więc połowa sukcesu za Tobą.

Doświadczenie kontra świeży umysł

Nowym trendem jest także odchodzenie od poszukiwania pracownika doświadczonego, na rzecz takiego, który będąc kreatywnym i otwartym na zmiany, nie tylko szybko się przyuczy, ale będzie potem cennym, ciągle chłonnym, a przede wszystkim wdzięcznym, za daną mu szansę pracownikiem.

Przygotowanie dokumentacji

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną możemy przygotować się pod względem merytorycznym, ale również psychologicznym. Przygotowanie merytoryczne to rzecz jasna nasza wiedza, dokumenty, które przedłożymy, aby ją udowodnić. Warto dodać, że obecnie w CV ceni się nie tylko doświadczenie homogeniczne, czyli zgromadzone wokół jednej dziedziny, ale wszechstronne. Jeśli więc aplikujemy na stanowisko księgowej, to warto również napisać o tym, że mamy uprawnienia przewodnika tatrzańskiego. Chociaż pozornie nie ma to żadnego związku, pokazujemy pracodawcy, że jesteśmy osobami odpowiedzialnymi, umiejącymi sobie radzić w trudnych sytuacjach.

Aspekt merytoryczny

Jest nim także nasze doświadczenie na wybranym stanowisku, lub w pokrewnej branży. Każdy pracodawca na pewno o to zapyta. Jeśli jednak nie mamy takich doświadczeń to zawsze możemy wykazać, że jesteśmy zainteresowani jego nabyciem, że wyrażamy chęć nauczenia się potrzebnych umiejętności.

Aspekt psychologiczny

Niegdyś niedoceniany, obecnie zwraca się na niego szczególną uwagę. Musisz więc przygotować się na to, że pracodawca będzie chciał sprawdzić czy posiadasz pożądane cechy. Zapomnij więc o anachronicznych metodach przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Cechami które dziś są „w modzie” są kreatywność, elastyczność poznawcza, przejawianie inicjatywy, generowanie pomysłów, umiejętność współpracy, otwartość na zmiany oraz poczucie humoru. Nie należy więc popadać w zdziwienie, kiedy pracodawca poprosi o to, by zanucić dźwięk dzwonka telefonu komórkowego, zapyta co zrobiłabyś z wygraną na loterii, albo da do rozwiązania jakiś hipotetyczny problem, którego celem będzie zbadanie jak zachowałabyś się w danej sytuacji.

Internet – Twój sprzymierzeńca

W Internecie istnieją setki stron, z których możesz poznać listę najczęściej zadawanych pytaniach, dowiedzieć się czego należy unikać, jak przygotować się do rozmowy, jak wywrzeć dobre wrażenie i jak zachować się w czasie jej trwania. Warto je prześledzić. Ogólna zasada jest jedna- bądź sobą. Autentyzm gwarantuje, że żadna ze stron nie będzie potem zaskoczona. Dzięki niemu zachowujemy się naturalnie, a to najważniejsze, aby skutecznie wywrzeć na kimś dobre pierwsze wrażenie, a tym samym zyskać nową pracę.

Joanna P.

Komentarze (5)

filodendron

10 lat temu

Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna jest idiotyczna to nie ma co żałowac pracy w takiej firmie – bo mogłoby byc straszne i nie do wytrzymania.
Ja w trakcie moich rozmów kwalifikacyjnych zawsze bylam sobą i nie dawałam sobą pomiatac. Zresztą nikt nie próbował, ale boję sie o nasze dzieci ,gdy na takich rozmowach ktoś będzie się na nich wyżywał :\

Danusiate

10 lat temu

Rozmowy kwalifikacyjne przypominają czasem casting w programie rozrywkowym, dlatego im lepiej się przygotujemy mentalnie i im więcej dowiemy o firmie, do której chcemy dołączyć – tym większe szanse, że nie damy się zaskoczyć. Inna rzecz, że na niektóre pomysły rekrutujących trudno się przygotować – kiedyś jeden pan poprosił mnie o wygłoszenie mowy pochwalnej na cześć spinacza biurowego (aplikowałam na stanowisko asystentki…) 🙂

Emilly27k

11 lat temu

Przyznam ,że artykuł dotyczy w samej rzeczy mnie.Podczas rozmów zawsze jestem sobą. Od pracodawcy zależy czy nie.AnnoAgato to miałaś szczęście:)

Annagata

11 lat temu

Dobry artykuł,rzeczywiście może być przydatny dla osób szukających pracy.Ja miałam to szczęście,że to praca znalazła mnie,a rozmową kwalifikacyjną było pytanie,czy zechcę ją przyjąć.

pati25

11 lat temu

Z pewnością artykuł zainteresuje osoby poszukujące pracy.Które będą musiały udać się na rozmowę.Znajdą rady jak zachować się,jak się przygotować do tej rozmowy.To przecież bardzo ważne aby zdobyć upragnioną pracę

Zostaw komentarz