Menopauza Menopauza a choroba

Co łączy chorobę Alzheimera z menopauzą?

co-laczy-chorobe-alzheimera-z-menopauza

Czy istnieje związek pomiędzy choroba Alzheimera a menopauzą?
Odpowiedź na to pytanie jest znana naukowcom, choć nie w pełni jeszcze uzasadniona z medycznego punktu widzenia. Według najnowszych odkryć kobiety, które przeszły akurat menopauzę, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

Badania wykazały, że panie po menopauzie częściej mają kłopoty z pamięcią, które mogą być efektem wspomnianej choroby. Podejrzewa się, iż może to być spowodowane spadkiem poziomu żeńskich hormonów płciowych, które są odpowiedzialne między innymi za utrzymanie mózgu kobiety w prawidłowej kondycji. Spadek produkcji estrogenów po menopauzie w znacznym stopniu przyczynia się do utraty pamięci oraz może zapoczątkować chorobę Alzheimera. Tłumaczy to również większą liczbę zachorowań wśród kobiet niż u mężczyzn.

Gdy zabraknie estrogenów

Utrata pamięci może być naturalną konsekwencją starzenia się. Jednak to właśnie kobiety po menopauzie mogą mieć częstsze problemy z przypominaniem sobie ważnych dat, szczegółów dotyczących ich przeszłości… Estrogeny mają wpływ na zdolność koncentracji, umiejętności językowe, wpływają na nasz nastrój.

Borys

Czy istnieje związek pomiędzy choroba Alzheimera a menopauzą?
Odpowiedź na to pytanie jest znana naukowcom, choć nie w pełni jeszcze uzasadniona z medycznego punktu widzenia. Według najnowszych odkryć kobiety, które przeszły akurat menopauzę, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

Do nieprzyjemnych objawów towarzyszących przejściu menopauzy należą właśnie wahania nastroju, kłopoty ze znalezieniem odpowiednich słów czy problemy z koncentracją, które są charakterystyczne dla początków choroby Alzheimera. Objawy te mogą towarzyszyć kobietom w okresie menopauzy przez krótki czas, nie stanowiąc poważniejszych dolegliwości ani sygnałów do niepokoju. Niemniej, gdy będą się utrzymywać bądź zaczną przybierać na sile, jest to sygnał do niepokoju, którego nie należy bagatelizować.

Walka hormonów ze stresem

Kolejnym czynnikiem wpływającym na kłopoty z pamięcią u kobiet po menopauzie oprócz spadku produkcji estrogenów jest stres. Dlatego tak ważna jest zmiana stylu życia w dojrzałym wieku. Stres źle wpływa na ogólny stan zdrowia. Warto zainteresować się, jak łagodzić jego skutki oraz jak go unikać. Kiedy zbyt duże stężenie hormonów odpowiadających za walkę ze stresem utrzymuje się dłuższy czas, może to doprowadzić do obumierania niektórych komórek mózgowych. Również tych sterujących procesami zapamiętywania. Estrogen natomiast pomaga w polepszeniu pamięci, gdyż jest występuje w kilku obszarach mózgu, między innymi w miejscach odpowiedzialnych za pamięć, aktywując je.

Estrogen dla mózgu

Estrogeny są również odpowiedzialne za wzrost poziomu neuroprzekaźników takich jak acetylocholina – dotycząca pamięci, serotonina – odpowiedzialna za nasz nastrój, noradrenalina – pobudzająca mózg oraz dopamina – kontrolująca koordynację ruchową oraz procesy emocjonalne. Tak więc estrogeny wpływają na nasz umysł oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowych połączeń między komórkami nerwowymi.

Wspomniane na początku artykułu badania wykazały ponadto, że uzupełnienie poziomu estrogenów przyczynia się do poprawy pamięci u kobiet, zmniejszając tym samy ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Obserwacja kobiet poddanych hormonalnej terapii zastępczej wykazała, że znacznie rzadziej zapadały na chorobę Alzheimera lub zmniejszało się natężenie objawów tej choroby.

Borys

Czy istnieje związek pomiędzy choroba Alzheimera a menopauzą?
Odpowiedź na to pytanie jest znana naukowcom, choć nie w pełni jeszcze uzasadniona z medycznego punktu widzenia. Według najnowszych odkryć kobiety, które przeszły akurat menopauzę, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

Naturalnie, że pamiętam!

Niektóre leki ziołowe (jak Ginko Biloba oraz wodorosty) są przydatne w zapobieganiu utraty pamięci. Kobietom po menopauzie pomocne może być również ćwiczenia umysłowe oraz relaksacyjne. Skuteczne działanie sprzyjające poprawie pamięci i koncentracji ma zastosowanie olejków eterycznych na bazie rozmarynu, bazylii, imbiru, cytryny, grejpfruta, tymianku lub kolendry, które sprzyjają poprawie pamięci oraz koncentracji.

Borys

Komentarze (9)

piszanka48

10 lat temu

Jakiś czas temu pracowałam w opiece społecznej przy chorych. Jedną z moich podopiecznych była właśnie pani z tą paskudną i bardzo przykrą chorobą. Nie wiedziała biedna co to jest grzebień i do czego służy. Takich przykładów mogłabym wymieniać dużo. Było mi jej bardzo szkoda. Najbardziej lubiła jak myłam jej nogi i robiłam masaż. Było też tak, że mnie nie poznawała. To było bardzo przykre.

pati25

10 lat temu

Choroba Alzheimera to straszna choroba.Mam sąsiadkę z tą chorobą.Widzę ile opieki potrzebuje.U niej też zaczęło się od problemów z pamięcią.Zapominała o wielu rzeczach.Ja mam nadzieję,że mnie nie dopadnie ta choroba…Ćwiczę pamięć.Dużo czytam,rozwiązuję zadaniia w których jest do myślenia,gram na komputerze w gry logiczne

mejgosia

10 lat temu

Ja ćwiczę pamięć rozwiązując krzyżówki, grając w literaki i mahjong, zawsze lubiłam gry logiczne , wymagające skupienia i myślenia !!! Myślę że to mi pomaga i nie mam problemów z pamięcią !!!

basia4ab

10 lat temu

Jak tu żyć bezstresowo w dzisiejszych czasach,chyba się nie da.Ja już nie mówię o sobie, ale obserwuję młodych ludzi.Ludzie młodzi są teraz bardzo zabiegani, nie maja czasu na nic.Szkoła co nie jest bez znaczenia w dzisiejszych czasach,ciągłe podnoszenie kwalifikacji, bo w pracy tego wymagają, Też chciałoby się pobyć troszkę z dziećmi,poświęcić im więcej uwagi,ale nie ma czasu.Małżonkowie mało spędzają czasu z sobą, bo każde z nich pracuje i nieraz kilkanaście kilometrów od domu.Widują się tylko wieczorem albo w sobotę, niedzielę.Lata pędza jak szalone i nim się obejrzymy wchodzimy w wiek menopauzy i dolegliwości z nią związane.Czasu też chorować nie mamy,a już jakiekolwiek badania nie wchodzą w grę.Dopiero jak już zaistnieje problem, z którym sobie nie radzimy, to troszkę zwalniamy i zastanawiamy się czy nieraz warto tak pędzić w tym życiu.Ja wiem z własnego doświadczenia, że owszem wszystko jest ważne,ale zdrowie najważniejsze.Mój tato ma 76 lat i jak zauważyłam ma bardzo duży problem z pamięcią.Każdą rzecz powtarzam Mu kilkakrotnie i tak tego nie pamięta, tylko od nowa pyta.Zauważyłam też że wydarzenia z młodzieńczych lat znakomicie pamięta, a teraźniejszość umyka mu z pamięci.Ja u siebie nie zauważyłam problemu z pamięcią, tylko jestem nieraz bardzo rozkojarzona.Przed choroba czytałam bardzo dużo książek,a teraz nie mogę się skupić na ich treści.Myśli są rozbiegane a skupienia nie ma i taki mam problem.Basia

JanuszGSH

10 lat temu

Witam.
Przytoczę fragment książki:
” W chorobie Alzheimera specyficzne białka wydają się reagować z metalami ciężkimi i innymi związkami, prowadząc do tworzenia blaszek amyloidowych.
Stres oksydacyjny i tworzenie się wolnych rodników z pewnością odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby. Usunięcie metali ciężkich przy użyciu chelatorów spowalnia tępo progresji choroby i zmniejsza nasilenie objawów.
Niejasnym pozostaje, czy uszkodzenia oksydacyjne są skutkiem, czy przyczyną choroby Alzheimera. Niezależnie od tego antyoksydanty , takie jak wit. E, mogą okazać się skuteczne. Działanie antyoksydantów jest wspomagane poprzez utrzymywanie odpowiedniego poziomu glutationu (GSH). Zmniejszenie poziomu uszkodzeń oksydacyjnych prowadzi do spowolnienia tempa progresji AD i zmniejszenia nasilenia objawów.”

Jimmy Gutman „GLUTATION – twój klucz do zdrowia”.

Janusz

Annagata

10 lat temu

Drobino,zwykle mamy dużo spraw na głowie,a dzisiejsze czasy wcale nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie,w szczególności na spokój i wewnętrzną pogodę.Pędzimy przed siebie,nie mając czasu spojrzeć w tył czy na boki,a dolegliwości,które każda z nas przechodzi też nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie.Ja nie mam jeszcze menopauzy,a pamięć szwankuje mi nieraz płatając różne figle,wcale nie śmieszne.Drobino,będzie dobrze!No bo nie może być inaczej!

drobina

10 lat temu

Annagata: pocieszyłaś mnie o(drobinę). Mam nadzieję, że nie będzie tak źle. Mam nadzieję, że moje „zawieszki” są poniekąd z powodu braku koncentracji i roztargnienia. Pozdrawiam.

Annagata

10 lat temu

Choroba Alzheimera nie jest dziedziczna,a do tej pory nie poznano również przyczyn jej powstawania.Drobino,myślę,że u Ciebie w rodzinie tak się po prostu złożyło,że na tą chorobę zapadła i babcia i mama.A jest mnóstwo sposobów na poprawienie pamięci.

drobina

10 lat temu

jiji59: też mam pewne obawy, że jest to genetyczna choroba, moja babcia też na nią cierpiała przez kilka ostatnich lat życia (zmarła, jak miała 72 lata). Moja mama ma 87 lat i mniej więcej od trzech lat ma zaniki pamięci. Doskonale pamięta wydarzenia sprzed lat, ale co do ostatnich to czasem się zapomina, albo po kilkanaście razy opowiada o czymś o czym mówiła kilka dni wcześniej. Czasami obawiam się, że ze mną też tak będzie. Pocieszam się, że teraz, gdy przeszłam na emeryturę, przeżywam mniej stresów i sama zauważyłam, że jest mi lżej, jestem pogodniejsza i z pamięcią jest chyba lepiej niż ostatnio.

Zostaw komentarz