Kobieta na rynku pracy Psychologia

Aktywność zawodowa gwarancją satysfakcji

aktywnosc-zawodowa-gwarancja-satysfakcji

Okres menopauzy to czas zmian dla kobiet. Zmiany wiążą się z psychiką jak i wyglądem fizycznym. Odstawmy jednak stereotypowe myślenie o kobietach do lamusa. Druga młodość daje nowe szanse na rozwój. Zmiany kulturowe, jakie zachodzą od lat, pozwalają na nowo spojrzeć na płeć piękną. To już nie te czasy, kiedy podkreślało się nieprzydatność zawodową kobiet dojrzałych.

Samorealizacja

Większość z nas czerpie satysfakcję z pracy i zadowolenie z wykonywanych obowiązków. Zgodnie z teorią Maslowa człowiek odczuwa potrzebę szacunku i uznania oraz dążenia do samorealizacji jako nadrzędną. Będzie to możliwe, gdy odtrąci się teorie, które wcześniej prowadziły do zaszufladkowania kobiet oraz dyskryminacji ich ze względu na płeć. Jeszcze nie tak dawno satysfakcja z pracy, czy własnej osoby była możliwa do osiągnięcia dla wybranych jednostek. Aktualnie wiele zależy od tego, jaką drogę samorealizacji wybierzemy.

Dobre i złe dni

Kiedy jesteśmy zadowolone z własnej pracy, owocuje to korzystnym nastawieniem do wykonywanych zadań. Na poziom przyjemności, jaki przynosi praca, wpływa włożony w nią wysiłek. Nastawienie do pracy może ulec spadkowi, a dzieje się tak, jeśli uznanie przez pracodawcę i wynagrodzenie nie jest miarodajne wobec naszego wykształcenia i wynagrodzenia. Praca staje się bardziej efektywna, kiedy możemy decydować o kierunku własnego rozwoju, pomóc mogą w tym szkolenia, podnoszą one kwalifikacje oraz zadowolenie z wykonywanych zadań. Kursy i szkolenia przełamują rutynę, ożywiają relacje między pracodawcą.

Relacje służbowo – rodzinne

Satysfakcja, którą czerpiemy z sukcesów zawodowych, przenosi się na relacje w rodzinie i na grunt towarzyski. Nie da się zupełnie żyć w oderwaniu od pracy i życia prywatnego, te dwie sfery są zależne od siebie. Ze sfery osobistej czerpie się zadowolenie, a ono podnosi motywację do pracy i sprzyja w osiąganiu sukcesów. Badania wykazują, iż zadowolenie wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Osoby znajdujące się w stałych związkach są bardziej zrealizowane życiowo, a także są zdrowsze i żyją dłużej od osób w stanie wolnym.

Szczęśliwy pracownik

Wnioski z wyników badań wskazują, że usatysfakcjonowany pracownik, to kobieta dojrzała, zamężna, zadowolona z życia rodzinnego. Z punktu widzenia pracodawcy jest to osoba rokująca pozytywną postawę wobec wykonywanych obowiązków. W takim razie czas menopauzy może być w życiu zawodowym kobiety okresem spełnienia i samorealizacji.

Kanka

Komentarze (4)

pati25

8 lat temu

Jesteśmy zadowolone z pracy gdy spełnia nasze oczekiwania.Jednak w dojrzałym wieku kobiecie trudno znaleźć dobrą pracę,

Emilly27k

9 lat temu

Są organizowane kursy, ale nie zawsze są informacje o tych kursach. Samemu należy się podpytać bo sami nie zadzwonią z urzędu:)

linet

9 lat temu

Rzeczywiście, mówienie o satysfakcji, samorealizacji i sukcesach zawodowych kobiet dojrzałych, to taka sama „radosna perspektywa”,jak teorie o pięknej i pogodnej starości. Oczywiście, w sensie ogólnym, bo odstępstwa od reguły przecież istnieją.
Zresztą ,może i dobrze,że szukamy jaśniejszych stron w tym co niełatwe i niezbyt wesołe. Powtarzanie,że jest lub może być super, tak programuje naszą psychikę,że ona zaczyna w to wierzyć. A Redakcja też działa w kierunku pokrzepiania nas i utrzymywania w stanie „wiary w siebie”, takimi jak powyższy artykułami.

drobina

9 lat temu

Prawda jest taka, że pracodawcy najczęściej nie chcą dać szansy starszym kobietom, nawet tym z wysokimi kwalifikacjami. Co do szkoleń podnoszących (czy, aby na pewno?) nasze kwalifikacje, też mam mieszane uczucia. Dzisiejsze szkolenia znacznie odbiegają od tych sprzed kilkunastu lat. Kiedyś stawiało się na jakość. A dziś? Pracownicy jadą na 2-3 dniowe szkolenia na których szkolą się pół dnia, a reszta to zabawa i atrakcje. Rozumiem, że jakaś odskocznia od pracy też musi być, ale nie nazywajmy tego szkoleniem, tylko np. wycieczką integracyjną. Pocieszjące jest jednak to, że są jeszcze szkolenia i kursy, na których można naprawdę wiele się nauczyć.

Zostaw komentarz