co-laczy-chorobe-alzheimera-z-menopauza

Czy istnieje związek pomiędzy choroba Alzheimera a menopauzą?
Odpowiedź na to pytanie jest znana naukowcom, choć nie w pełni jeszcze uzasadniona z medycznego punktu widzenia. Według najnowszych odkryć kobiety, które przeszły akurat menopauzę, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

Do nieprzyjemnych objawów towarzyszących przejściu menopauzy należą właśnie wahania nastroju, kłopoty ze znalezieniem odpowiednich słów czy problemy z koncentracją, które są charakterystyczne dla początków choroby Alzheimera. Objawy te mogą towarzyszyć kobietom w okresie menopauzy przez krótki czas, nie stanowiąc poważniejszych dolegliwości ani sygnałów do niepokoju. Niemniej, gdy będą się utrzymywać bądź zaczną przybierać na sile, jest to sygnał do niepokoju, którego nie należy bagatelizować.

Walka hormonów ze stresem

Kolejnym czynnikiem wpływającym na kłopoty z pamięcią u kobiet po menopauzie oprócz spadku produkcji estrogenów jest stres. Dlatego tak ważna jest zmiana stylu życia w dojrzałym wieku. Stres źle wpływa na ogólny stan zdrowia. Warto zainteresować się, jak łagodzić jego skutki oraz jak go unikać. Kiedy zbyt duże stężenie hormonów odpowiadających za walkę ze stresem utrzymuje się dłuższy czas, może to doprowadzić do obumierania niektórych komórek mózgowych. Również tych sterujących procesami zapamiętywania. Estrogen natomiast pomaga w polepszeniu pamięci, gdyż jest występuje w kilku obszarach mózgu, między innymi w miejscach odpowiedzialnych za pamięć, aktywując je.

Estrogen dla mózgu

Estrogeny są również odpowiedzialne za wzrost poziomu neuroprzekaźników takich jak acetylocholina – dotycząca pamięci, serotonina – odpowiedzialna za nasz nastrój, noradrenalina – pobudzająca mózg oraz dopamina – kontrolująca koordynację ruchową oraz procesy emocjonalne. Tak więc estrogeny wpływają na nasz umysł oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowych połączeń między komórkami nerwowymi.

Wspomniane na początku artykułu badania wykazały ponadto, że uzupełnienie poziomu estrogenów przyczynia się do poprawy pamięci u kobiet, zmniejszając tym samy ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Obserwacja kobiet poddanych hormonalnej terapii zastępczej wykazała, że znacznie rzadziej zapadały na chorobę Alzheimera lub zmniejszało się natężenie objawów tej choroby.

Borys