chirurgia-stomatologiczna

Człowiek posiada 32 zęby stałe i 20 mlecznych. Są one w ciągłym użyciu, w związku z tym często się psują. Czasami jednak wizyta u dentysty nie wystarczy – wtedy udajemy się do chirurga szczękowego.

Terminem, które nierozerwalnie wiąże się z chirurgią stomatologiczną jest sanacja. Jest to nazwa grupy zabiegów, dzięki którym leczy się stany chorobowe w zakresie tkanek i narządów jamy ustnej, włącznie z leczeniem ortopedycznym i protetycznym. Takim podstawowym zabiegiem jest usuwanie zębów i korzeni, które nie nadają się do leczenia.

Aby przeprowadzić sanację, lekarz musi przeprowadzić bardzo dokładną diagnozę na podstawie badania klinicznego i radiologicznego. Stąd niektóre gabinety dodatkowo oferują usługi zdjęć rentgenowskich zębów i szczęki.

Należy pamiętać, że zwykły dentysta nie powinien wykonywać zabiegów, które powinien wykonać chirurg – choćby z tego powodu, że w jego gabinecie nie ma odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu do usuwania resztek zębów, nie będzie też w stanie wykonać zabiegu na uszkodzonej kości czy zadziałać odpowiednio w wypadku komplikacji.

Dlatego, mimo rwącego bólu, nie powinniśmy nalegać, by wyrwał bolący nas ząb bez spojrzenia na zdjęcie rentgenowskie. Ponadto może on nie rozpoznać niektórych chorób, ze względu na zupełnie inną specjalizację.

Podstawą sukcesu w specjalistycznej przychodni chirurgii stomatologicznej jest personel medyczny posiadający wykształcenie chirurgiczne oraz doświadczenie z zakresu chirurgii operacyjnej i ambulatoryjnej. Przychodnia taka musi posiadać specjalistyczny sprzęt, nie tylko zabiegowy, ale również diagnostyczny.

Zapraszam bardzo serdecznie do dyskusji na konsultacje oraz ewentualne leczenie specjalistyczne.

Dr n. med. Michał Findziński
Specjalistyczne Poradnie Chirurgii Stomatologicznej i Stomatologii w Nysie
(Pracujące w ramach NFZ)

Dr n. med. Michał Findziński